Polacy są wściekli i czują żal do rządzących. Cmentarzy pilnuje policja i… wojsko. Płocczanin: To już dobrze nie będzie

Przed Polakami na cztery spusty zamknięto cmentarze. W bardzo brutalny sposób odebrano im możliwość przeżywania tego wyjątkowego święta. Decyzję ogłoszono w piątkowe popołudnie, czyli na dzień przed uroczystościami. Co prawda można się tego było spodziewać po ogłoszeniach i zarządzeniach kurii diecezjalnych. Biskupi informowali, że msze św. na cmentarzach się nie odbędą. Był to niewątpliwie jakiś sygnał. Decyzja rządzących, o ile można ją zrozumieć względami panującej pandemii i wzrostem zachorowań, pozostawia wiele do życzenia. Rażący brak szacunku partii w stosunku do Polaków przekazano w piątek, 30 października 2020 roku.

Każdy rozumny człowiek myślał, że jeżeli rządzący podjęli taką decyzję, ogłoszą ją dużo wcześniej. Aby ludzie mieli parę dni do przygotowania się na tak radyklany krok. Polacy mieli nadzieję, że do zamknięcia bram cmentarnych nie dojdzie. Niestety. Nekropolie zamknięto. Dziś, na dzień przed Wszystkimi Świętymi polskie cmentarze stoją pustakami. Puste portfele będę mieli również ci, którzy w tych dniach nastawiali się na sprzedaż zniczy czy kwiatów. Pół roku pracy producentów i hodowców kwiatów jedną decyzją obrócono w niwecz. Ktoś powie, że we wtorek można iść. Można. I wiele osób zapewne pójdzie, jednak to już będzie tzw. musztarda po obiedzie.

– O decyzji usłyszałam w pracy. Miałam zmianę do godz. 22. Niestety nie poszłam na cmentarz do rodziców i synka. Miałam iść w sobotę, aby w niedzielę nie pchać się w tłum. Pójdę we wtorek. Ale jak to tak we Wszystkich Świętych bez świeczki dla nich, pusty grób – nie ukrywała żalu młoda kobieta, sprzedawczyni w jednym ze sklepów. – Kościoły otwarte, sklepy otwarte, a cmentarze nam zamknęli – denerwował się starszy mężczyzna przy kasie w sklepie. – Ja na nich [w tym miejscu nastąpiła wiązanka niecenzuralnych słów] głosowałem. Wstydzę się – stwierdził bardzo głośno.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy zaskoczyła wszystkich – tych, którzy byli już w drodze np. z Suwałk do Płocka, czy z Płocka do Szczecina, tych którzy spokojnie robili zakupy na świąteczny weekend oraz handlarzy kwiatów. Wśród ludzi dało się wyczuć panikę. Wszyscy rzucili się, aby jeszcze zdążyć chociaż świeczkę zapalić. Przy nekropoliach błyskawicznie zapełniły się parkingi. Tworzyły się gigantyczne korki na drogach dojazdowych do cmentarzy. Jedni szli z kwiatami, inni ze zniczami, jeszcze inni z wiaderkami i grabiami – aby zdążyć posprzątać.

W tłumie nie słyszało się nic, oprócz złorzeczeń i wyrazów złości. W ciemnościach ludzie potykali się o nagrobki, o siebie samych. Panowało zdenerwowanie. Trudno przytoczyć tu słowa, które padały pod adresem rządzących. Może powiemy tak, słowo, które stało się symbolem protestujących w obronie praw kobiet, i którym tak wszyscy byli oburzeni, jest łagodne, w stosunku do słów, które w piątkowy wieczór ludzie wypowiadali pod adresem premiera i partii przed i na cmentarzach. Tego powtórzyć się nie da. O ile po kwietniowym zamknięciu bram nekropolii Polacy jakoś PiS wybaczyli, o tyle teraz będzie bardzo ciężko rodakom zapomnieć tę decyzję.

Dziś przycmentarne parkingi świecą pustkami. Od czasu do czasu są osoby, które podchodzą do ogrodzeń i przypatrują się opuszczałym cmentarzom. Na bramach wiszą komunikaty, bramy zabezpieczono łańcuchami i kłódkami. Przy cmentarzach stoi policja, wojsko i strażnicy miejscy.

– Polskie nekropolie są bardziej strzeżone niż kościoły podczas protestów – stwierdził płocczanin, który opowiadał nam o „zabezpieczeniach” cmentarzy. – Czy oni chcą wywołać w nas strach, czy zamknięcie cmentarzy było jedynie pretekstem, aby wyprowadzić wojsko na ulice? – dopytywał w telefonicznej rozmowie. – Czy oni myślą, że ludzie przez płoty na cmentarze będą skakać, zrywać kłódki, szarpać bramy? – To już dobrze nie będzie – podsumował krótko.

Przypomnijmy. Na nekropolie wstęp mają pracownicy obsługi oraz uczestnicy pogrzebów. Bramy ponownie będę otwarte w najbliższy wtorek.
Cmentarze zamknięte przez najbliższe trzy dni. Ogromne korki przy nekropoliach!

– Czekaliśmy z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać. Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Przedtem ogłosił jednak, że od soboty 31 października, poprzez niedzielę 1 listopada, aż do 2 listopada, czyli poniedziałku pozostaną zamknięte. Po ogłoszeniu tej decyzji, praktycznie natychmiast Polacy ruszyli do swoich bliskich na cmentarze. Przy nekropoliach potworzyły się ogromne korki. Uważajcie!

Fot. Pixabay.
„Dostaliśmy od państwa drugi cios. Branża gastronomiczna umiera”. Emocjonalny wpis i apel Magdy Gessler

– Dostaliśmy od państwa drugi cios – mocniejszy niż pierwszy. Dostaliśmy go solo. Wyselekcjonowani spośród innych branż, aby zginąć. Najmniejsi i średni przedsiębiorcy pozostawieni na śmierć – napisała znana, polska restauratorka Magda Gessler w poście na Facebooku.

– Mamy czas rewolucji, ogólnopolskiego strajku kobiet wobec krzywdy i złamania naszych praw. Jestem sercem, wspieram. Apel jednak dotyczy tematu, który dotyczy tych których reprezentuję – precyzuje swój apel. Magda Gessler wyjaśnia, że jest restauratorką od ponad 30 lat. – W swoim zawodowym dorobku stworzyłam od zera kilkanaście restauracji, a setkom z „Kuchennych rewolucji” dałam drugie życie. W imieniu swoim i branży gastronomicznej, której czuje się głosem i częścią mówię dość – podkreśla.

Restauratorka, i bez wątpienia autorytet kulinarny w Polsce, nawiązuje w swoim wpisie do pierwszego zamknięcia branży gastronomicznej, który miał miejsce wiosną, czyli podczas pierwszej fali pandemii. – Dostaliśmy od Państwa drugi cios – mocniejszy niż pierwszy. Dostaliśmy go solo – napisała Magda Gessler. Zauważa, że branża gastronomiczna została wyselekcjonowana z innych branż, aby zginąć.

– Gdzie tu sprawiedliwość gdy otwarci pozostają duzi, silniejsi… molochy, centra.. miejsca gdzie wszyscy mieszają się, jak w jednym garze… Gdzie pomoc dla gastronomii? – dopytuje. – Restauracje to wbrew pozorom dyscyplina, odległość. Umiemy tego przestrzegać – zapewnia. – Branża gastronomiczna powoli umiera. Ginie na waszych oczach! – stwierdza.

– Polska była pusta, bez smaku, bez odwagi. Bez kolorów .. Pomalowaliśmy ją. Po wielu latach w końcu nadaliśmy jej impuls, energię.. Zastąpiliśmy szarość kolorami. Teraz czeka nas powrót do początków. Cofnięcie. Wielu z nas nie podniesie się po drugim zamknięciu – uważa Gessler.

Na koniec apeluje: Kochani Klienci nie odwracajcie się od nas! Kupujcie na wynos, na dowóz. Wspierajcie. Nie opuszczajcie tych, którzy potrzebują wsparcia, bo rząd nam nie pomoże. Jesteśmy sami! (…) Czas jest zły, niepewny, bolesny. Bądźmy solidarni.

Fot. Pixabay.
Strajk kobiet. W czwartek w Płocku również odbyła się manifestacja. Zapowiedziano protesty na piątek i sobotę [FOTO]

W całej Polsce trwa fala protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który praktycznie zakazuje aborcji. Mnóstwo płocczanek i płocczan także nie zgadza się z decyzją TK. W czwartek, 29 października, kolejny raz tysiące kobiet wyszło na ulice polskich miast i miasteczek. W Płocku również.

Protesty planowane są również na piątek, 30 października oraz sobotę 31 października. – W piątkowe popołudnie oraz wieczór wszystkie oczy skierowane będą na Warszawę. Nie będziemy zagłuszać wydarzenia, trzymajmy w rękach światełko nadziei, zasłońmy sobie buzię, wszak kobiety głosu nie mają. Pokażmy, że problem dotyczy nas Polek – piszą o piątkowym proteście organizatorki. Jak wynika z zapowiedzi protestujący spotkają się przy galerii Mazovia o godz. 18:00.

Plan jest taki, aby nie przeszkadzać kierowcom, pójść w zadumie ulicą Armii Krajowej, wzdłuż głównej ulicy, przechodzimy koło Panoramy w ulicę Jana Pawła i kończymy na deptaku przy ulicy Czwartaków. – Pamiętajcie o czarnych parasolach. Zostawmy hasła aborcyjne w domu, idziemy bo chcemy mieć wybór, idziemy bo chcemy wolnej Polski, idziemy bo mamy do tego prawo. Chcemy żyć, nie przeżyć! – podkreślają organizatorki piątkowej manifestacji.

W sobotę, 31 października, płoccy aktywiści również zapowiedzieli demonstrację. Protest planowany jest na godz. 17:30. – Nie zwalniamy tempa, w tą sobotę widzimy się przy płockiej Orlen Arenie, gdzie wyrządzimy prawdziwy sabat. W planie przewidziany jest przemarsz ulicami miasta a na zakończenie wspólnie się pobawimy! – zapowiadają kobiety. I dodają, że tego dnia jest Halloween, więc charakteryzacja wiedźmy jest bardzo miłe widziana!

W obydwu zaproszeniach na protesty organizatorki proszą o zabieranie maseczek oraz pilnowanie odstępów.

Czytaj także: Zakaz aborcji. Kobiety mówią wprost: To jest wojna!

Poniżej zdjęcia z czwartkowego protestu, który odbył się w Płocku.

Fot. Przemysław Sztupecki.
Proboszcz parafii katedralnej w Płocku wycofał zawiadomienie w sprawie napisu „piekło kobiet”. Zgłosili się młodzi ludzie, przeprosili

Proboszcz parafii katedralnej w Płocku, ks. Stefan Cegłowski wycofał zawiadomienie w sprawie zniszczenia mienia, które złożył na policji w związku z pojawieniem się na murze płockiej katedry napisu „piekło kobiet”. Wycofanie zawiadomienia zapowiedział wcześniej pod warunkiem, że autorzy napisu zgłoszą się do niego i wyrażą żal.

– Słowo się rzekło. Zawiadomienie wycofałem, ponieważ przyszli do mnie młodzi ludzie we wtorek rano, przeprosili, wyrazili skruchę, zadeklarowali i podjęli pracę jako zadośćuczynienie. Będą ją kontynuować w najbliższym czasie. To będzie solidna praca – powiedział PAP w środę ks. kanonik Stefan Cegłowski.

Przy czym proboszcz zaznaczył, że nie ujawni, kim są osoby, które zgłosiły się do niego w sprawie napisu na murze bazyliki. – Kto to był, ilu ich było, zachowam to dla siebie. Obiecałem im to – podkreślił. Ksiądz Cegłowski sprawie wycofania zawiadomienia napisał list do policji, w którym podziękował policji za podjęte działania. Usunięciem napisu z muru bazyliki zajmie się konserwator zabytków.

Źródło: PAP
W Płocku nie będzie mszy świętej na cmentarzu, będzie w katedrze. Uroczystość Wszystkich Świętych inna niż dotychczas

Msza święta, która tradycyjnie ma miejsce w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu zabytkowym w Alejach Kobylińskiego w Płocku, z powodu aktualnych obostrzeń związanych z pandemią, sprawowana będzie w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – informuje Kuria Diecezjalna.

W niedzielę 1 listopada br. o godz. 10:00 będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera. W katedrze sprawowane będą także pozostałe msze św. według porządku niedzielnego: o godz. 8:00, 11:30, 13:00, 18:00.

W Dzień Zaduszny 2 listopada (poniedziałek) w katedrze sprawowane będą msze św. o godz. 9:00 oraz 18:00. Ponadto wierni, jak co roku, będą mogli wejść na modlitwę do krypt z grobami biskupów płockich, znajdujących się w podziemiach bazyliki katedralnej.

Fot. TheoRivierenlaan\pixabay.com
Problemy z rozliczeniem zużycia prądu oraz doładowaniem liczników przedpłatowych. Energa zapowiada modernizację

W listopadzie Energa Obrót przeprowadzi prace modernizacyjne, które usprawnią systemy obsługi klienta. W tym czasie u niektórych klientów mogą wystąpić czasowe utrudnienia w dostępie do części usług Energi Obrotu – zapowiada spółka.

W czasie prac modernizacyjnych klienci mogą mieć trudność z rozliczeniem swojego zużycia prądu w usłudze Rozliczenia Rzeczywiste oraz z doładowaniem liczników przedpłatowych. Aby się przygotować, spółka zachęca, żeby wszystkie ważne sprawy wykonać wcześniej.

Jak się przygotować?

Do 31 października klienci mogą rozliczyć swoje zużycie prądu w:

  • elektronicznym biurze obsługi klienta,
  • punktach sieci Moje Rachunki.

Do 19 listopada klienci mogą doładować liczniki przedpłatowe:

• w elektronicznym biurze obsługi klienta,
• w punktach sieci Moje Rachunki, Payland Net i epay,
• przez stronę energa.pl/dom/doladowanie_licznika.

Wszyscy klienci, którzy udostępnili Enerdze swoje dane kontaktowe, otrzymają informacje o utrudnieniach poprzez wiadomość SMS oraz e-mail. Aktualne informacje o bieżących utrudnieniach będą również publikowanie na stronie energa.pl w zakładce Aktualności.

Fot. Pixabay.
Dodatkowe linie, nowe trasy, bezpłatne przejazdy. Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

Komunikacja Miejska w Płocku, jak co roku, w okresie Wszystkich Świętych zwiększa częstotliwość kursów na liniach oraz uruchamia tzw. linie cmentarne. 1 listopada na płockie cmentarze liniami specjalnymi pasażerowie dojadą bezpłatnie. Zmiany obowiązywać będą przez trzy dni (okołoświąteczne), czyli 30 i 31 października (piątek i sobota), 2 listopada (poniedziałek) oraz we Wszystkich Świętych.

 • wykonane zostaną dodatkowe kursy linii 24 (co 15 – 30 minut)
• między cmentarzami komunalnym i „starym” kursować będą autobusy linii 70 (co 20 minut)
• dodatkowo na trasę z Borowiczek do cmentarza komunalnego przez Imielnicę, Czwartaków, al. Piłsudskiego i Aleje Jachowicza wyjadą autobusy linii 73 (co 40 – 50 minut)
• Dodatkowe kursy linii 24 w rozkładach jazdy i na tablicach kierunkowych autobusów oznaczone będą jako 24C. Z Podolszyc i cmentarza komunalnego wykonywane będą co 15 – 30 minut pomiędzy obecnie realizowanymi kursami linii 4 i 24.

  • Trasa linii 24 (24C) bez zmian:

• Podolszyce – Armii Krajowej (Sikorskiego, Zielony Jar, Roweckiego, Hubalczyków itd.) – Wyszogrodzka – Piłsudskiego – Jachowicza (Stanisławówka – przy Politechnice) – 11 Listopada – 3 Maja (Jagiellonka) – 1 Maja – Sienkiewicza – Nowowiejskiego – Łukasiewicza – Kobylińskiego (przy basenie) – Dobrzyńska (Skarpa) – Gałczyńskiego – Batalionów Chłopskich (Orlen Arena) – Narodowych Sił Zbrojnych – Przemysłowa – Kostrogaj – Wiadukt – Bielska – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Wiadukt – Kostrogaj – Przemysłowa – Narodowych Sił Zbrojnych – Batalionów Chłopskich – Gałczyńskiego – Dobrzyńska – Kobylińskiego – Łukasiewicza – Nowowiejskiego – Kwiatka – Kolegialna – 1 Maja – 3 Maja – 11 Listopada – Jachowicza – Piłsudskiego – Wyszogrodzka – Armii Krajowej – Podolszyce

  • Trasa linii 70 (okrężna):

• Cmentarz Komunalny – Bielska – Kobylińskiego (przez przystanek Spacerowa – przy marynarzu) – Łukasiewicza (przystanek Hermana – przy cmentarzu „starym”) – Tysiąclecia (Zgliczyńskiego, Rembielińskiego) – Bielska (Mosty, Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny

  • Rozkład jazdy dodatkowych kursów linii 24 (24C) zamieszczony zostanie na stronie internetowej KM oraz na przystankach (na kolorowym papierze).

 1 listopada (niedziela)

 • do cmentarza komunalnego przy ul. Bielskiej kursować będą autobusy siedmiu bezpłatnych linii cmentarnych 70 – 75 i 77
• w celu zapewnienia większej liczby miejsc dla pasażerów na liniach cmentarnych kursować będzie więcej autobusów niż w latach poprzednich
• autobusy linii 71, 72 i 73 kursować będą co 7 – 15 minut
• linie 70, 74, 75 i 77 co 10 – 15 minut
• bezpłatne będą przejazdy liniami 4, 24 oraz 70 – 77
• Również w tym roku w dniu 1 listopada ulica Bielska na odcinku od giełdy samochodowej do skrzyżowania z ul. Sierpecką otwarta będzie wyłącznie dla autobusów, taxi i pojazdów uprzywilejowanych, co znacznie skróci czas dojazdu autobusem do cmentarza komunalnego z kierunku centrum.
• Dla dojeżdżających do cmentarza komunalnego samochodem w dniu Wszystkich Świętych urządzony zostanie parking na terenie giełdy samochodowej przy ul. Bielskiej. Dojazd z okolic giełdy na cmentarz komunalny autobusami bezpłatnych linii cmentarnych.
• Jak w ubiegłym roku autobusy linii 77 (Lachmana – Cmentarz Komunalny) w obydwu kierunkach kursować będą ulicą Mickiewicza przez przystanki Obrońców Płocka, Stadion Miejski i Mickiewicza, szkoła.
• Bez zmian pojadą również autobusy linii 75 – z Winiar po trasie: Medyczna – Dobrzyńska – Gałczyńskiego (przez przystanek Słowackiego) – Miodowa – Tysiąclecia – Bielska – Cmentarz Komunalny. Z przystanku Skarpa przy ul. Dobrzyńskiej odjeżdżać będą tylko autobusy linii 74 (linia 75 z przystanku Słowackiego przy ul. Gałczyńskiego).
• Przystanek autobusów linii specjalnych 70 – 75 i 77 przy cmentarzu komunalnym znajdować się będzie na parkingu między bramami główną i południową cmentarza. Z przystanku na pętli przy bramie głównej odjeżdżać będą tylko autobusy linii 4 i 24.
• Rozkład jazdy linii cmentarnych zamieszczony zostanie stronie internetowej KM oraz na przystankach (na kolorowym papierze).

 • Trasa linii 70 (okrężna, kursy co 15 minut):

• Cmentarz Komunalny – Bielska – Kobylińskiego (przez przystanek Spacerowa – przy marynarzu) – Łukasiewicza (przystanek Hermana – przy cmentarzu „starym”) – Tysiąclecia (Zgliczyńskiego, Rembielińskiego) – Bielska (Mosty, Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny

  • Trasa linii 71 (kursy co 7 – 15 minut):

• Podolszyce – Jana Pawła II (Św. Wojciecha, Skotnickiego) – Czwartaków (po stronie basenu) – Armii Krajowej (Sikorskiego, Hubalczyków) – Wyszogrodzka (Żytnia, Wiatraki) – Sienkiewicza – Nowowiejskiego – Łukasiewicza (przy cmentarzu „starym”) – Tysiąclecia (Zgliczyńskiego, Rembielińskiego) – Bielska (Mosty, Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Tysiąclecia – Łukasiewicza (przy cmentarzu „starym”) – Nowowiejskiego – Kwiatka – Kolegialna – Wyszogrodzka – Armii Krajowej – Czwartaków – Jana Pawła II – Podolszyce

  • Trasa linii 72 (kursy co 7 – 15 minut):

• Podolszyce – Armii Krajowej (Sikorskiego, Hubalczyków) – Wyszogrodzka – Piłsudskiego (Piaska, Spółdzielcza) – Lachmana – Banacha – Chopina (Chopina, szkoła; Dworzec kolejowy, Wschodnia) – Bielska – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Chopina – Banacha – Lachmana – Piłsudskiego – Wyszogrodzka – Armii Krajowej – Podolszyce

  • Trasa linii 73 (kursy co 7 – 15 minut):

• Borowiczki – Borowicka – Harcerska (przy cmentarzu w Imielnicy) – Wyszogrodzka (Imielnica) – Czwartaków (po stronie OBI) – Wyszogrodzka – Piłsudskiego (Piaska, Spółdzielcza) – Jachowicza (Stanisławówka, Piękna, Jachowicza (teatr)) – Bielska (Mosty, Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Jachowicza – Piłsudskiego – Wyszogrodzka – Czwartaków – Wyszogrodzka (Imielnica) – Harcerska (przy cmentarzu w Imielnicy) – Borowicka – Borowiczki

  • Trasa linii 74 (kursy co 10 – 15 minut):

• Dobrzyńska (Skarpa) – Mościckiego (Kredytowa) – Miodowa (Pszczela) – Łukasiewicza (III Liceum) – Batalionów Chłopskich (Orlen Arena) – Narodowych Sił Zbrojnych (Siennickiego; Kostrogaj, straż) – Bielska – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Narodowych Sił Zbrojnych – Batalionów Chłopskich – Łukasiewicza (III Liceum) – Miodowa – Mościckiego – Dobrzyńska (Skarpa)

  • Trasa linii 75 (kursy co 12 – 15 minut):

• Winiary, szpital – Medyczna (Macieszy) – Gałczyńskiego (Słowackiego) – Miodowa (przez przystanek Gałczyńskiego – przy dawnej komendzie policji, Pszczela) – Tysiąclecia (Zgliczyńskiego, Rembielińskiego) – Bielska (Mosty, Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Tysiąclecia – Miodowa – Gałczyńskiego (Słowackiego) – Dobrzyńska – Medyczna – Winiary, szpital

  • Trasa linii 76 (kursy co 60 minut):

• Borowiczki – Borowicka – Harcerska – Korczaka – Niedzielaka – Gościniec (przy cmentarzu) – Nowickiego – Jana Pawła II – Podolszyce 02 (koniec trasy na przystanku początkowym linii 19)
• Podolszyce 01 (początek trasy na przystanku początkowym linii 22) – Jana Pawła II – Nowickiego – Gościniec (przy cmentarzu) – Korczaka – Harcerska – Borowicka – Borowiczki

  • Trasa linii 77 (kursy co 15 minut):

• Lachmana – Banacha – Chopina (Chopina, szkoła; Dworzec kolejowy 01) – Mickiewicza (Obrońców Płocka, Stadion Miejski; Mickiewicza, szkoła) – Bielska (Mosty, Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny
• Cmentarz Komunalny – Bielska – Mickiewicza – Chopina – Lachmana
Koronawirus. Zakażeni zawodnicy, osoby ze sztabu, a także trener Wisły Płock

W sobotę 24 października jeden z piłkarzy Wisły Płock, zgłaszający niepokojące objawy, przeszedł test na obecność SARS-CoV-2. Badanie dało wynik pozytywny.

– Osoba zakażona została niezwłocznie odizolowana, a pozostali zawodnicy pierwszego i drugiego zespołu, sztaby szkoleniowe oraz pracownicy w kolejnych dniach przeszli badania na obecność SARS-CoV-2 – informuje Wisła Płock. – Pozytywne wyniki otrzymało kolejnych siedmiu piłkarzy pierwszego zespołu, trzech członków sztabu szkoleniowego, w tym trener Radosław Sobolewski, oraz jeden zawodnik rezerw Wisły. Łącznie z wcześniejszym, sobotnim przypadkiem otrzymaliśmy dwanaście wyników dodatnich – wylicza klub.

Osoby z wynikami pozytywnymi niezwłocznie udały się na kwarantannę. W najbliższych dniach badania zostaną przeprowadzone ponownie. Klub wdrożył wszelkie niezbędne procedury, zgodne z wytycznymi Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Płocku oraz Komisji Medycznej PZPN.

Wszystkie pozostałe, przebadane ostatnio osoby, uzyskały wyniki negatywne.

Fot. Wisła Płock/Pixabay.
Opustoszałe biura w urzędzie miasta. Prezydent Płocka: Rozumiem i doceniam determinację

Trwają protesty w całej Polsce. Polki i Polacy nie zgadzają się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczy prawie całkowitemu zakazowi aborcji w naszym kraju. Do ogólnopolskiej akcji strajku kobiet kilka dni temu zachęcała organizacja o tej samej nazwie. W płockim urzędzie miasta mnóstwo kobiet poparło akcję i zastrajkowało.

– W środę nie idziemy do roboty! Bierzemy urlop na żądanie. Bierzemy urlop bezpłatny. Bierzemy urlop na oddanie krwi. Zamykamy firmę, sklep, punkt handlowy. Albo po prostu – nie idziemy do roboty! Skoro Polska nie działa, zatrzymajmy ją! I zróbmy sobie nową! – zachęcał Ogólnopolski Strajk Kobiet.

– Wiele pracownic Urzędu Miasta wzięło dziś wolne, aby w ten sposób wyrazić swój protest wobec łamania praw człowieka w naszym kraju. Rozumiem to i doceniam ich determinację – mówi nam prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Co więcej, prezydent Płocka na swojej tablicy na Facebooku opublikował także wspólne oświadczenie Stowarzyszenia Samorządy dla Polski, które popiera.

Oświadczenie polskich samorządowców cytujemy w całości:

„Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii! Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm i „jedyna słuszna ideologia państwa PiS”.

Po 27 latach przestało w Polsce obowiązywać prawo aborcyjne. Nie ma naszej zgody na skazywanie kobiet na tortury. Nie ma zgody na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do samodzielnego życia i patrzeć na ich powolne umieranie. Albo natychmiastowe. Albo na cierpienie.
Kobiety, jesteśmy z Wami!

Polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie.
Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa.

Dziś wszyscy jesteśmy kobietami!”

Fot. ilustracyjne Pixabay.