Plac budowy w ulicy Mostowej. Wkrótce będą w tym miejscu nowiutkie chodniki [FOTO]

– Jesteśmy konsekwentni: odnowiliśmy nabrzeże, wyremontowaliśmy stary most, zbudowaliśmy ścieżkę rowerową przy ul. Mostowej. Kończymy wymianę chodników wzdłuż tej ulicy. W połowie grudnia wszystkie chodniki i wszystkie barierki przy głównej drodze na wiślane bulwary będą nowe – napisał prezydent Andrzej Nowakowski w poście na Facebooku.

Przebudowa nawierzchni chodników w ul. Mostowej jest kontynuacją zrealizowanej w 2018 r. przebudowy chodników wykonanej wraz ze ścieżką rowerową w tej ulicy. Przetarg na wykonanie nowych chodników, ogłoszono 6 września 2019, umowę podpisano 15 października, a koniec prac zaplanowano na 13 grudnia. Koszt robót to prawie 730 tys zł.

Nowe chodniki będą miały 2 m szerokości po południowej stronie ulicy Mostowej na odcinku od ulicy Tumskiej do ulic: Rybaki i Kawieckiego oraz szerokość ponad 1,5 m po północnej stronie tej ulicy. Wykonane będą z kostki betonowej oraz płyt. Ponadto wymienione będą również krawężniki, ramy i pokrywy studni znajdujących się w chodniku wraz z ich korektą wysokościową. W ramach prac zostanie wymieniona zniszczona bariera energochłonna.

Poprzez remont chodników zdecydowanie podniesie się bezpieczeństwo pieszych oraz osób niepełnosprawnych. Wyeliminowane zostaną elementy wystające z nawierzchni, obniżony będzie również krawężnik na przejściach dla pieszych. Nawierzchnia będzie ujednolicona, uporządkowana i zagospodarowana na całej długości pasa drogowego ulicy Mostowej.

Fot. UMP.
Przenośne toalety zniknęły z cmentarza komunalnego. Stanęło tam nowoczesne WC

Od czwartku, 31 października, osoby odwiedzające bliskich na cmentarzu komunalnym mają do dyspozycji nowoczesną, dwustanowiskową toaletę z przewijakiem dla maluchów.

Kontenerowe WC zastąpiło dwie toalety przenośne. Stanęło blisko cmentarnej kaplicy, obok budynku z dwoma garażami -Zakład Usług Miejskich Muniserwis przechowuje w nich swoje narzędzia, ale w miejscu optymalnie oddalonym od grobów.

– Toaleta jest w pełni wyposażona w instalację wodną, sanitarną, elektryczną i grzewczą. Ma dwie koedukacyjne kabiny. Jedna z nich jest nieco większa, a to dlatego, że została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażona w przewijak dla dzieci – tłumaczy Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza. – Nowe WC jest estetyczne, wykonane zostało z szarego betonu architektonicznego, komponującego się z otoczeniem – dodaje.

Korzystanie z toalety jest płatne: 2 zł od osoby. Czas korzystania z WC został – ze względów bezpieczeństwa – ograniczony do 15 min, o czym informuje specjalny wyświetlacz. Po upływie kwadransa drzwi kabiny automatycznie się otwierają.

Toaleta kosztowała 172,5 tys. zł.

Fot. UMP.
Młodzi piłkarze ręczni z Płocka tuż za podium. Podbili jednak serca Francuzów

Młodzi piłkarze ręczni SKF Wisła Płock zajęli 4. miejsce na prestiżowym, międzynarodowym turnieju w Paryżu. Najlepszym zawodnikiem imprezy (MVP) został bramkarz Wisły Aleksy Filipkowski.

Zawodnicy SKF Wisła Płock (rocznik 2003) pod wodzą trenera Olgierda Sęka jako pierwsza drużyna reprezentująca Polskę wzięła udział w 24. międzynarodowym turnieju we Francji. W Paryżu płocczanie rywalizowali z młodymi szczypiornistami z Francji, Belgii i Niemiec. Wisła w debiucie na turnieju wypadła bardzo dobrze. W fazie grupowej zajęła drugie miejsce i awansowała do półfinału rozgrywek. W meczu o brązowy medal SKF Wisła Płock uległa Dunkierce i ostatecznie zakończyła turniej tuż za podium. W klasyfikacji końcowej płocczanie wyprzedzili m.in. francuskie Nantes i niemiecki MT Melsungen.

Turniejowe mecze były rozgrywane w czterech halach: Toussaint Louverture i Palais des Sports w Tremblay, La Lambardiere w Villepinte i Paul-Emile Victor w Aulnay-sous-Bois. Pod względem organizacyjnym wszystko było dopięte na ostatni guzik, a oprawa meczów przypominała europejskie puchary. Pojedynek SKF Wisły Płock z Dunkierką o III miejsce w turniej przyciągnął do hali komplet publiczności – blisko 2 tysiące osób. Płoccy szczypiorniści grali widowiskowo i skutecznie, dzięki czemu podbili serca Francuzów. Organizatorzy paryskiego turnieju już zaprosili młodych zawodników do przyszłorocznej 25. edycji turnieju.

Młodzi piłkarze ręczni SKF Wisła Płock pojechali na turniej do Paryża na zaproszenie Dominika Jakubiaka, byłego skrzydłowego Wisły Płock, dwukrotnego mistrza Polski (w 1995 i 2002) w barwach płockiego klubu. Wyjazd i pobyt sfinansowali rodzice, natomiast organizatorzy turnieju umożliwili start bez opłat startowych.

Źródło i fot: UMP.
Badanie opinii kibiców i sympatyków Wisły Płock. Ciekawa ankieta

Wisła Płock przeprowadzi badanie opinii swoich kibiców. Każdy sympatyk klubu będzie mógł wyrazić swój głos w ankiecie. Badanie będzie przeprowadzane na terenie Stadionu im. Kazimierza Górskiego oraz na terenie miasta Płocka.

Głównym celem badania jest poznanie opinii kibiców w różnych tematach dotyczących działalności klubu. Badanie przeprowadzi niezależna sportowa firma badawcza Sport Analytics.

Proces badawczy będzie dotyczył następujących aspektów funkcjonowania klubu:

– Frekwencja na meczach
– Bezpieczeństwo w dniu meczowym
– Usługi i infrastruktura klubu
– Kontakt kibiców z klubem
– Sprzedaż biletów
– Klubowe zaangażowanie w działania społeczne
– Wydatki kibica
– Zaangażowanie społeczne klubu

– Badanie oparte jest na standardach badawczych wykorzystywanych w klubach europejskich. Dotyczyć będzie w zasadzie wszystkich kwestii związanych z komfortem kibica na stadionach – mówi analityk Paweł Chmielowski. – Zresztą nie tylko, bo w badaniu również znajduje się część otwarta, do wypełnienia z dowolnymi spostrzeżeniami na temat rozwoju klubu – tłumaczy Chmielowski.

– Samo narzędzie oparte jest o dobre praktyki z klubów zachodnioeuropejskich – podkreśla analityk ze Sport Analytics. – Z założenia badanie powinno być cykliczne. Pierwszy pomiar pomoże klubom zwrócić uwagę na niektóre aspekty ich działalności. Kolejne zaś będą już oceniały pracę. Obserwując badania np. w Premier League zauważyliśmy, że cykliczność badań jest kluczem do sukcesu w rozwoju relacji z kibicami.

Cel badania jest jasny. Ma pomóc w przygotowywaniu rozwiązań najważniejszych problemów, podnosząc równocześnie jakość relacji z kibicami.

Wypatruj ankieterów w mieście lub wypełnij ankietę przez internet.

Źródło i fot: Wisła Płock.
Otwarta ul. Tysiąclecia, bezpłatne linie i trasy autobusów. KM w czasie Wszystkich Świętych

Komunikacja Miejska przygotuje na 1 listopada osiem bezpłatnych linii autobusowych, o numerach od 70 do 77. Autobusy linii 70 – 75 i 77 w dniu Wszystkich Świętych kursować będą co 12 – 15 minut. Kursy tych linii uruchomione będą również w dniach poprzedzających i następujących po 1 listopada, ale tylko w tym jednym dniu – co trzeba podkreślić – będą bezpłatne.

W okresie uroczystości Wszystkich Świętych 2019 r. komunikacja miejska w Płocku funkcjonować będzie na następujących zasadach:

Autobusy linii specjalnych 71, 72, 73, 74 i 75 na cmentarz komunalny przy  ulicy Bielskiej kursować będą od środy 30 października do niedzieli 3 listopada. 1 listopada dodatkowo wykonane zostaną kursy linii 70, 76 i 77. 1 listopada przejazdy autobusami linii 4, 15, 24, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 i 77 będą bezpłatne. W pozostałych dniach obowiązują bilety jednorazowe przesiadkowe, czasowe i okresowe ważne w strefie A.

W dniu 1 listopada autobusy kursować będą:
– linie 70, 71, 72, 73 i 77 – co 15 minut
– linie 74 i 75 – co 12 – 15 minut
– linia 76 (przy cmentarzu na Ośnicy) – co 60 minut
– pozostałe linie miejskie i podmiejskie według rozkładu jazdy na niedzielę 

W dniach 30 października – 3 listopada otwarta dla ruchu będzie ulica Tysiąclecia, którą kursować będą autobusy linii 71 i 75 (Tysiąclecia – Przemysłowa – Narodowych Sił Zbrojnych – Bielska). Autobusy zatrzymywać się będą przy przystankach nowo utworzonych (w kierunku ul. Bielskiej), jak i dotychczas istniejących (w kierunku Winiar), a także przy przystankach zastępczych na ul. Przemysłowej (przy galerii Mosty oraz przy skrzyżowaniu z ul. Gawareckiego). Autobusy pozostałych linii (np. 2, 7, 19 itd.) nadal kursować będą objazdem ulicą Łukasiewicza i Alejami Kobylińskiego.

Bezpośrednie połączenie nekropolii w Al. Kobylińskiego z cmentarzem komunalnym przy ul. Bielskiej liniami 70 i 71.
Autobusy linii 77 (Lachmana – Cmentarz Komunalny) w obydwu kierunkach kursować będą ulicą Mickiewicza m.in. przez przystanki Obrońców Płocka i Stadion Miejski.

Trasę zmienią również autobusy linii 75 – z Winiar po trasie: Medyczna – Dobrzyńska – Gałczyńskiego (przez przystanek Słowackiego) – Miodowa – Tysiąclecia – Przemysłowa – Narodowych Sił Zbrojnych – Bielska – Cmentarz Komunalny. Z przystanku Skarpa przy ul. Dobrzyńskiej odjeżdżać będą tylko autobusy linii 74 (linia 75 z przystanku Słowackiego przy ul. Gałczyńskiego).

Przystanek autobusów linii specjalnych 70 – 75 i 77 przy cmentarzu komunalnym znajdować się będzie na parkingu między bramami główną i południową. Z przystanku na pętli przy bramie głównej odjeżdżać będą tylko autobusy linii 4, 15 i 24.

Wzorem lat ubiegłych 1 listopada ulica Bielska na odcinku od giełdy samochodowej do skrzyżowania z ul. Sierpecką otwarta będzie wyłącznie dla autobusów, taxi i pojazdów uprzywilejowanych, co znacznie skróci czas dojazdu autobusem do cmentarza komunalnego z kierunku centrum.

Dla dojeżdżających do cmentarza komunalnego samochodem w dniu Wszystkich Świętych urządzony zostanie parking na terenie giełdy samochodowej przy ul. Bielskiej. Między parkingiem (przystanek Lotnisko przy ul. Bielskiej na wysokości giełdy) a cmentarzem komunalnym kursować będą autobusy linii 4, 15, 24, 70, 71, 72, 73, 74, 75 i 77.

W związku z zamknięciem dla ruchu Al. Kobylińskiego przy cmentarzach w dniu 1 listopada autobusy linii 4, 14, 24, 31, 100, 103, 104 i 105 w obydwu kierunkach zostaną skierowane na trasę objazdową ulicami Kazimierza Wielkiego i Dobrzyńską.

Przystanki zastępcze dla linii 4, 14, 24, 31, 100, 103, 104 i 105 zostaną ustawione na ul. Kazimierza Wielkiego przy skrzyżowaniu z ul. Topolową (za cmentarzem „zabytkowym”) i na ul. Dobrzyńskiej przy skrzyżowaniu z Al. Kobylińskiego (przy Wcześniaku).

W związku z zamknięciem dla ruchu południowej jezdni Al. Kobylińskiego na odcinku od ul. Łukasiewicza do ul. Bielskiej w dniu 1 listopada autobusy linii 2, 7, 10, 19, 20, 26, 35, 101 i 102 od przystanku Hermana kursować będą objazdem ulicami Łukasiewicza (przez przystanek przy Ekonomiku) i Nowowiejskiego. W kierunku Winiar / Kostrogaju / Orlenu / Starych Proboszczewic / Murzynowa trasy bez zmian Alejami Kobylińskiego przez przystanek Spacerowa (przy marynarzu). W związku z zamknięciem skrzyżowania ulic Bielskiej i Tysiąclecia autobusy linii 70 i 73 kursować będą objazdem z przystankami przy ul. Obrońców Westerplatte.

Trasy linii specjalnych (w nawiasach wymieniono wybrane przystanki na trasie przejazdu):

linia 70 – objazd ulicą Obrońców Westerplatte: Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska (Kochanowskiego, Obr. Westerplatte) – Obrońców Westerplatte (przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza) – Jachowicza (przystanek przy Punkcie Sprzedaży Biletów KM) – Kobylińskiego (Spacerowa – przy marynarzu) – Łukasiewicza (Nowowiejskiego – przy Ekonomiku) – Nowowiejskiego – Bielska (przy poczcie) – Jachowicza (przy teatrze) – Obrońców Westerplatte (przystanki zastępcze za skrzyżowaniami z Al. Jachowicza i ul. Mickiewicza) – Bielska (Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny 02

linia 71 – objazd ulicą Przemysłową:
Podolszyce – Jana Pawła II (Św. Wojciecha) – Czwartaków (po stronie basenu) – Armii Krajowej (Sikorskiego, Hubalczyków) – Wyszogrodzka (Żytnia, Wiatraki) – Sienkiewicza – Nowowiejskiego – Łukasiewicza (przy cmentarzu „starym”) – Tysiąclecia (Zgliczyńskiego – nowy przystanek przed skrzyżowaniem z ul. Zgliczyńskiego, Rembielińskiego – nowy przystanek przed skrzyżowaniem z ul. Rembielińskiego) – Przemysłowa (przystanek zastępczy przy galerii Mosty) – Narodowych Sił Zbrojnych – Bielska – Cmentarz Komunalny 02
Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska – Narodowych Sił Zbrojnych – Przemysłowa (przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Gawareckiego) – Tysiąclecia (Rembielińskiego, Zgliczyńskiego) – Łukasiewicza (przy cmentarzu „starym”) – Nowowiejskiego – Kwiatka – Kolegialna – Wyszogrodzka – Armii Krajowej – Czwartaków – Jana Pawła II – Podolszyce

linia 72: Podolszyce – Armii Krajowej (Sikorskiego, Hubalczyków) – Wyszogrodzka – Piłsudskiego (Piaska, Spółdzielcza) – Lachmana – Banacha – Chopina (Chopina, szkoła; Dworzec kolejowy, Wschodnia) – Bielska – Cmentarz Komunalny 02
Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska – Chopina – Banacha – Lachmana – Piłsudskiego – Wyszogrodzka – Armii Krajowej – Podolszyce

linia 73 – objazd ulicą Obrońców Westerplatte: Borowiczki – Borowicka – Harcerska (przy cmentarzu w Imielnicy) – Wyszogrodzka (Imielnica) – Czwartaków (po stronie OBI) – Wyszogrodzka – Piłsudskiego (Piaska, Spółdzielcza) – Jachowicza (Stanisławówka, Piękna) – Obrońców Westerplatte (przystanki zastępcze za skrzyżowaniami z Al. Jachowicza i ul. Mickiewicza) – Bielska (Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny 02
Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska (Kochanowskiego, Obr. Westerplatte) – Obrońców Westerplatte (przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza) – Jachowicza (przystanek przy teatrze) – Piłsudskiego – Wyszogrodzka – Czwartaków – Wyszogrodzka (Imielnica) – Harcerska (przy cmentarzu w Imielnicy) – Borowicka – Borowiczki

linia 74 – Dobrzyńska (Skarpa) – Mościckiego (Kredytowa) – Miodowa (Pszczela) – Łukasiewicza (III Liceum) – Batalionów Chłopskich (Orlen Arena) – Narodowych Sił Zbrojnych (Siennickiego; Kostrogaj, straż) – Bielska – Cmentarz Komunalny 02
Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska – Narodowych Sił Zbrojnych – Batalionów Chłopskich (Orlen Arena) – Łukasiewicza (III Liceum) – Miodowa (przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Łukasiewicza, Pszczela) – Mościckiego (Kredytowa) – Dobrzyńska (Skarpa)

linia 75 – nowa trasa z Winiar i ulicą Gałczyńskiego (przez przystanek Słowackiego): Winiary, szpital – Medyczna (Macieszy) – Gałczyńskiego (Słowackiego) – Miodowa (przez przystanek Gałczyńskiego – przy dawnej komendzie policji, Pszczela) – Tysiąclecia (przez nowe przystanki: Zgliczyńskiego – przed skrzyżowaniem z ul. Zgliczyńskiego oraz Rembielińskiego – przed skrzyżowaniem z ul. Rembielińskiego) – Przemysłowa (przez przystanek zastępczy przy galerii Mosty) – Narodowych Sił Zbrojnych – Bielska – Cmentarz Komunalny 02
Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska – Narodowych Sił Zbrojnych – Przemysłowa (przez przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Gawareckiego) – Tysiąclecia (Rembielińskiego, Zgliczyńskiego) – Miodowa (przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Łukasiewicza, Pszczela) – Gałczyńskiego (Słowackiego) – Dobrzyńska – Medyczna – Winiary, szpital

linia 76 (dojazd do cmentarza przy ul. Gościniec, tylko 1 listopada): Borowiczki – Borowicka – Harcerska – Korczaka – Niedzielaka – Gościniec (przy cmentarzu) – Nowickiego – Jana Pawła II – Podolszyce 02 (koniec trasy na przystanku początkowym linii 19)
Podolszyce 01 (początek trasy na przystanku końcowym linii 19) – Jana Pawła II – Nowickiego – Gościniec (przy cmentarzu) – Korczaka – Harcerska – Borowicka – Borowiczki

linia 77 (tylko 1 listopada) – nowa trasa z Lachmana przez ul. Mickiewicza: Lachmana – Banacha – Chopina (Chopina, szkoła; Dworzec kolejowy 01) – Mickiewicza (Obrońców Płocka, Stadion Miejski; Mickiewicza, szkoła) – Obrońców Płocka (przystanek zastępczy za skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza) – Bielska (Kochanowskiego) – Cmentarz Komunalny 02
Cmentarz Komunalny (przystanek tymczasowy na parkingu między bramami główną i południową) – Bielska (Kochanowskiego, Obr. Westerplatte) – Obrońców Westerplatte – Mickiewicza (Mickiewicza, szkoła; Stadion Miejski, Obrońców Płocka, Dworzec kolejowy 04 – przy Tesco) – Chopina (Chopina, szkoła; Kopernika) – Lachmana
W środę 30 października i w czwartek 31 października autobusy wszystkich linii (w tym linii 4 i 24) kursować będą według rozkładu jazdy na dzień powszedni; w godzinach od ok. 8 do ok. 17 kursować będą autobusy linii specjalnych: 71 (co 40 – 60 min.), 72 (co 75 min.), 73 (co 90 min.), 74 (co 60 min.) i 75 (co 60 min.). Uwaga – wieczorne kursy linii 4 i 24 od 01. 10. są skrócone do przystanku Kostrogaj, zajezdnia (szczegóły w rozkładach jazdy).

W piątek 1 listopada (Wszystkich Świętych) autobusy wszystkich linii (w tym linii 4, 15 i 24) kursować będą według rozkładu jazdy na niedzielę; co 12 – 15 minut kursować będą autobusy linii specjalnych 70, 71, 72, 73, 74, 75 i 77. Kursować będą również autobusy linii 76 do cmentarza przy ul. Gościniec (co 60 min.). Przejazdy autobusami linii 4, 15, 24, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 i 77 będą bezpłatne. W celu przyspieszenia dojazdu do Cm. Komunalnego odcinek ulicy Bielskiej od giełdy samochodowej do skrzyżowania z ul. Sierpecką otwarty będzie tylko dla autobusów. W związku z zamknięciem dla ruchu Al. Kobylińskiego przy cmentarzach autobusy linii 4, 14, 24, 31, 100, 103, 104 i 105 zostaną skierowane na trasy objazdowe ulicami Kazimierza Wielkiego (z przystankiem przy cmentarzu „zabytkowym”) i Dobrzyńską.

W sobotę 2 listopada (Zaduszki) autobusy wszystkich linii (w tym linii 4, 15 i 24) kursować będą według rozkładu jazdy na sobotę; w godzinach od ok. 8 do ok. 17 kursować będą autobusy linii specjalnych: 71 (co 40 – 60 min.), 72 (co 75 min.), 73 (co 90 min.), 74 (co 60 min.) i 75 (co 60 min.).

W niedzielę 3 listopada autobusy wszystkich linii (w tym linii 4, 15 i 24) kursować będą według rozkładu jazdy na niedzielę; w godzinach od ok. 8 do ok. 17 kursować będą autobusy linii specjalnych: 71 (co 40 – 60 min.), 72 (co 75 min.), 73 (co 90 min.), 74 (co 60 min.) i 75 (co 60 min.).

Regularnie dojeżdżające do cmentarza komunalnego autobusy linii 4, 15 i 24 w dniu 1 listopada również będą bezpłatne.

Rozkład jazdy linii specjalnych znajduję się na stronie Komunikacji Miejskiej
Wypadek w Ogorzelicach. Mężczyzna z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala

W poniedziałek, 28 października, o godz. 5:48 w miejscowości Ogorzelice gm. Stara Biała doszło do groźnego wypadku.

– Policjanci wykonujący czynności na miejscu zdarzenia, wstępnie ustalili, że 48-letni mężczyzna nie zachował ostrożności i wyszedł zza autobusu wprost pod nadjeżdżający samochód marki Opel. Z ciężkimi obrażeniami ciała mężczyzna został przewieziony do szpitala – relacjonuje Marta Lewandowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku.
‚Ratujmy Płockie Powązki’ już po raz 20. Wrzućcie parę groszy do kwestarskich puszek…

„Ratujmy Płockie Powązki” to akcja charytatywna, dzięki której zniszczone nagrobki na płockich nekropoliach są zrekonstruowane bądź, prawie w całości, odbudowane. W tym roku kwestarze już po dwudziesty będą zbierać pieniądze podczas Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, czyli najbliższy piątek i sobotę.

Akcję, jak co roku, organizuje „Gazeta Wyborcza” oraz Stowarzyszenie Starówka Płocka. Odwiedzający groby swoich bliskich, na płockich cmentarzach z puszkami do kwesty spotkają wolontariuszy, parlamentarzystów, władze miasta, radnych, dyrektorów, prezesów płockich instytucji oraz harcerzy.

Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przekazany na odnowienie grobów: księdza Ignacego Smoleńskiego, pastora Roberta Gundlacha oraz nagrobek pierwszego proboszcza parafii prawosławnej. – A jeśli będziecie wyjątkowo hojni, to wystarczy pieniędzy na renowację pomnika Zosieńki o litewskich korzeniach, która zmarła w 1909 r., mając zaledwie siedem lat. Jej mogiła znajduje się na cmentarzu przy al. Kobylińskiego – czytamy na łamach „Gazecie Wyborczej. Płock”.

Warto dodać, że dotychczas dzięki akcji “Ratujmy Płockie Powązki” odnowiono 38 mogił, zbudowano 2 nowe, wyremontowano kaplicę grobową, zrekonstruowano 3 tablice epitafijne i wybudowano mauzoleum żołnierzy niezłomnych.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.
Rewelacyjna forma Nafciarzy trwa. Wisła Płock liderem Ekstraklasy!

Wszyscy pamiętamy, jak jeszcze kilka miesięcy temu Wisła Płock w każdym meczu walczyła o przetrwanie w Ekstraklasie. Dziś kibice i sympatycy klubu byli świadkami historycznego momentu – Nafciarze po wygranym meczu z Jagiellonią są na szczycie tabeli. Świetna passa Wisły trwa. To szósty wygrany przez płocki klub mecz z rzędu. Brawo dla trenera, brawo dla zawodników!

W meczu 13. kolejki PKO Ekstraklasy Wisła Płock po niesamowitym meczu pokonała Jagiellonię Białystok 3:1 i oficjalnie objęła prowadzenie w tabeli rozgrywek, wygrywając przy tym szóste ligowe spotkanie z rzędu! Bramki dla Nafciarzy zdobyli dziś Alan Uryga, Mateusz Szwoch i Jakub Rzeźniczak!

Od pierwszej minuty przewagę chciały osiągnąć obie drużyny. Do głosu pierwsi jednak doszli Nafciarze, jednakże po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Dominika Furmana strzał po krótkim słupku Jakuba Rzeźniczaka spokojnie złapał Damian Węglarz. W odpowiedzi Jesús Imaz powalczył o górną piłkę i odegrał do wybiegającego Patryka Klimali. Jego próbę świetnie nogami odbił Thomas Dähne. Po kilkunastu spokojniejszych minutach zdecydowanie uaktywnili się goście. Najpierw Klimala górą zagrywał do Tomáša Prikrila, lecz piłka padła łupem Dähne Kilka chwil z błędu w wyprowadzeniu akcji skorzystał Klimala, który umieścił futbolówkę w naszej siatce. Po wideoweryfikacji VAR gol nie został jednak uznany z powodu pozycji spalonej snajpera Jagiellonii.

Płocczanie na to ostrzeżenie odpowiedzieli najlepiej, jak mogli, ponieważ dobytym golem. Z wolnego tradycyjnie wrzucał Furman, a znakomitą główką popisał się w swoim stylu Alan Uryga. Nim po straconym golu zdążyli się otrząsnąć białostocczanie, prowadziliśmy już 2:0. Ricardinho ubiegł wybiegającego z bramki Węglarza i odegrał do Suada Sahitiego, który trafił do pustej już bramki. Niestety po interwencji VAR-u sędzia dopatrzył się wcześniej faulu Kosowianina i cała akcja została cofnięta na naszą połowę. Pod koniec połowy Wiślacy stworzyli sobie jeszcze trzy okazje. Najpierw po rożnym Furmana niecelnie głową strzelał znów Uryga, a następnie po błędzie obrońcy szczęścia z dystansu próbował Ricardinho. Na sam koniec połowy na prawym skrzydle akcję przeprowadzili Sahiti z Cezarym Stefańczykiem. Po dośrodkowaniu drugiego z nich znów w polu karnym dobrze odnalazł się Uryga, ale tym razem Węglarz był już na posterunku.

Po zamianie stron inicjatywę zdecydowanie przejęli goście, co niestety źle się dla nas skończyło. O ile przy pierwszym strzele Klimali świetnie spisał się jeszcze Dähne, tak po niespełna godzinie gry goście doprowadzili już do remisu. Lewą nogą w nasze pole karne dobrze zacentrował Tomáš Přikryl, a tam zupełnie niepilnowany został Klimala, który spokojnie i skutecznie wykończył całą akcję. Goście wciąż starali się nie schodzić z naszej połowy, czego efektem były kolejne sytuacje, jak chociażby minimalnie niecelna główka Ivana Runje. Następnie swojej szansy szukał aktywny dziś w szeregach Jagiellonii Přikryl. Jego płaskie uderzenie sprzed linii pola karnego pewnie złapał jednak Dahne. Tymczasem w momencie, gdy wydawało się, że podopieczni Ireneusza Mamrota zdobędą w końcu bramkę, obudzili się Nafciarze, a konkretnie Mateusz Szwoch.

Ofensywny pomocnik popisał się fenomenalnym uderzeniem i wyprowadził nas na prowadzenie w tym szalonym spotkaniu. Jakby tego było mało, piłkarze Jagi domagali się nieuznania bramki po rzekomym faulu na Tarasie Romanczuku. Po weryfikacji wideo gol został jednak uznany! Następnie znów mieliśmy walkę w środku pola, podczas gdy na sam koniec meczu kolejny zabójczy cios wyprowadzili Nafciarze. Z rzutu wolnego klasycznie znakomicie dośrodkował Furman, a świetnie głową to podanie wykończył Jakub Rzeźniczak! Damian Węglarz bez szans! Ponownie mieliśmy analizę VAR, ale i tym razem bramka została uznana. Do końca meczu piłkarze Radosława Sobolewskiego kontrolowali przebieg meczu, nie pozwalając przeciwników już właściwie na nic. Sędzia w końcu odgwizdał koniec meczu i Nafciarze nie tylko odnieśli historyczne szóste ligowe zwycięstwo z rzędu, ale i oficjalnie objęli prowadzenie w tabeli PKO Ekstraklasy!

Kolejne spotkanie piłkarze Wisły Płock rozegrają w czwartek 31 października o godzinie 17:30, kiedy w ramach 1/16 finału rozgrywek Totolotek Pucharu Polski zmierzą się na wyjeździe ze Stomilem Olsztyn.

Wisła Płock – Jagiellonia Białystok 3:1 (1:0)

1:0 – Alan Uryga 25′
1:1 – Patryk Klimala 56′
2:1 – Mateusz Szwoch 69′
3:1 – Jakub Rzeźniczak 81′

Wisła: 30. Thomas Dähne – 20. Cezary Stefańczyk, 25. Jakub Rzeźniczak, 18. Alan Uryga, 2. Damian Michalski – 6. Damian Rasak, 8. Dominik Furman – 44. Suad Sahiti (83′, 14. Mikołaj Kwietniewski), 9. Mateusz Szwoch, 7. Piotr Tomasik (90′, 24. Ángel García Cabezali) – 21. Ricardinho (76′, 11. Grzegorz Kuświk).

Jagiellonia: 96. Damian Węglarz – 7. Jakub Wójcicki, 17. Ivan Runje, 15. Zoran Arsenić, 12. Guilherme – 20. Marko Poletanović (46′, 99. Bartosz Kwiecień), 6. Taras Romanczuk – 14. Tomáš Přikryl, 11. Jesús Imaz (88′, 36. Mikołaj Wasilewski), 31. Bartosz Bida (75′, 10. Juan Cámara) – 9. Patryk Klimala.

Żółte kartki: Kuświk – Poletanović, Kwiecień, Bida, Přikryl.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Frekwencja: 7 098.

Źródło: Wisła Płock
Fot. MARIAN ZUBRZYCKI / 400mm.pl (Wisła Płock)
Strzygi, czarownice i wilkołaki opanowały płockie ZOO. Było się czego bać [FOTO]

Strzygi, czarownice, wampiry, wilkołaki i najróżniejsze stwory rodem z horrorów rządziły w sobotni wieczór i noc w płockim ogrodzie zoologicznym. Była to kolejna odsłona Halloween w ZOO.

I chociaż to impreza przeznaczona była dla… osób o mocnych nerwach, to chętnych nie brakowało. Zoo opanowały istne tłumy. Organizator zabawy jak zwykle nie zawiódł. Na uczestników Halloween przygotowano spotkania z najsłynniejszym wampirem świata, czyli Drakulą, nie zabrakło okrutnego wilka czy krwiożerczego doktora. Zabawa była przednia i dostarczyła odpowiedniej dawki strachu i adrenaliny zarówno najmłodszym, jak i trochę starszym, którzy zdecydowali się wziąć udział w imprezie.

Goście, oprócz nocnego odwiedzania w zwierząt w ich wybiegach, odkrywali mroczne zakątki zoo. Przy okazji spotykając postacie i zwierzęta, na widok których nawet najodważniejsi dostawali gęsiej skórki. Uczestnicy tuż po wejściu do ogrodu otrzymywali specjalne mapy z zaznaczonymi punktami, które należało odwiedzić. W każdym z tych miejsc – a w większości był to teren na co dzień niedostępny dla zwiedzających – przygotowano zadania. Po ich wykonaniu, zdobywało się pieczątki. Za zebranie wszystkich pieczątek, każdy uczestnik otrzymał nagrodę niespodziankę.

Fot. DR.
Czy płocczanie wybrali dobrze? Podsumowanie roku prezydentury Andrzeja Nowakowskiego

22 października 2018 roku płocczanie po raz trzeci wybrali na włodarza miasta Andrzeja Nowakowskiego. Z 60-procentowym poparciem zdeklasował swoich konkurentów. Czy mieszkańcy Płocka dokonali słusznego wyboru? Po roku warto to ocenić. Co więcej, sam prezydent podsumował pierwszy rok swojej trzeciej kadencji na blogu. Wpis zatytułowany jest „Rok dynamicznego rozwoju”.

– Wielu samorządom towarzyszy charakterystyczne zjawisko: obfitujący w inwestycje rok wyborczy i pierwszy rok kolejnej kadencji, w którym inwestycji brakuje. Płocka to nie dotyczy. Nadal dynamicznie rozwijamy miasto. W okresie od wyborów samorządowych do dziś skala inwestycji – zakończonych i tych, które są w trakcie realizacji – jest bardzo duża. Zróbmy przegląd tych przedsięwzięć – rozpoczyna swój wpis prezydent Płocka.

Andrzej Nowakowski zaczyna od otwarcia bulwarów wiślanych, pisząc, że wzbudziło ono najwięcej zainteresowania i emocji. – To inwestycja za ponad 30 mln zł, z czego 20 mln zł pokryliśmy z zewnętrznego dofinansowania – tłumaczy prezydent. My dodamy, to, co Nowakowski pominął. Bulwary wiślane faktycznie budziły ogromne emocje. Koniec budowy przeciągał się w czasie. Mieszkańcy wciąż dopytywali kiedy „koniec”. Ale kiedy już zostały oddane, mnóstwo płocczan komentowało, że warto było czekać. Stare, zdezelowane nabrzeże zmieniło się kompletnie. Co więcej? Za rewitalizację tego fragmentu miasta, Płock odebrał kilka nagród. Zrobiło się o naszym mieście bardzo głośno. Rewitalizację nabrzeża wiślanego dostrzegały ogólnopolskie kapituły konkursowe.

W przypadku podsumowania nie można pominąć remontowanych płockich ulic. I chociaż te inwestycje od zawsze wywołują fale dyskusji i komentarzy, w których – delikatnie mówiąc – mieszkańcy nie są mili dla prezydenta, to jednak czasami warto poczekać z krytyką, zanim wjedzie się na wyremontowaną ulicę, czy wręcz dzielnicę. My doskonale pamiętamy, jak wyglądał przed remontem Kostrogaj. Co prawda oddano go ponad rok temu, ale warto o nim wspomnieć. Bo od ponad roku przemysłowa dzielnica Płocka, nie straszy dziurami w ulicach. Prezydent w swoim blogu pisze natomiast o ostatnim roku. Zatem wróćmy do wpisu. – Ul. Tysiąclecia – można sobie żartować – z tysiąc lat czekała na remont. Doczekała się, ale poczekać musiała. Wychodzimy bowiem z założenia, że roboty drogowe, które prowadzimy, są kompleksowe i połączone z budową lub wymianą podziemnej infrastruktury – rozdziałem kanalizacji i budową kolektorów deszczowych. Aby zachować tę zasadę w przypadku ul. Tysiąclecia musieliśmy kolektor deszczowy „doprowadzić” od Al. Kobylińskiego przez al. Pawła Nowaka. Ten ostatni deptak przy okazji przebudowaliśmy i właśnie to była jedna z tych inwestycji, którą w pierwszym roku mojej trzeciej kadencji oddaliśmy do użytku – wyjaśnia Nowakowski.

Dodaje, że kończą się powoli prace nad kompleksową przebudową ul. Tysiąclecia, w grudniu już z niej będzie można normalnie korzystać. Koszt prac to 14 mln zł, ale warto było te środki wydać. – Ul. Tysiąclecia będzie nowa, będzie miała nieco przebudowane skrzyżowania, ma już drogę rowerową i co najważniejsze – nie będzie już więcej zalewana w rejonie tzw. Stodoły w czasie intensywnych opadów.

Kolejnym przedsięwzięciem, które zanim się zaczęło już gromadziło nad sobą gromy rzucane przez mieszkańców. Chodzi o przebudowę al. Kilińskiego wraz z fragmentem ul. Mostowej, Warszawskiej oraz Al. Jachowicza. – To duży kontrakt, bo aż za 38 mln zł, który zakończy się wiosną przyszłego roku – czytamy w blogu. Zresztą lista inwestycji drogowych jest bardzo długa. Prezydent wymienia wyremontowany Most Legionów Piłsudskiego oraz wiele ulic między innymi: Borowicką, Maszewską, Swojską czy fragment Zielonej. Wymienia także rozpoczęte remonty, a mianowicie ulice: Strażacką, Maneżową, Ośnicką, odcinek Grabówki.

– Jak co roku bardzo intensywnie modernizujemy naszą bazę oświatową. Zacząłem ten pierwszy rok od odebrania całkowicie nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 18. Zakończyliśmy modernizację internatu Zespołu Szkół Technicznych, oddając do użytku blok żywieniowy. Łącznie w trzech etapach wydaliśmy na ten obiekt blisko 6 mln zł. Przy SP nr 16 wyrosło nowe, wielofunkcyjne boisko i bieżnia, a Miejskie Przedszkole nr 6 zostało gruntownie odnowione (za 5,3 mln zł) – odnosi się do rozwoju bazy oświatowej. Prezydent podkreśla, że spółka Inwestycje Miejskie zajęła się budową piątego publicznego żłobka, który powstanie przy ul. Kazimierza Wielkiego. A wraz z nim – część mieszkalna z „Mieszkaniami na start”.

Przy tym autorskim programie mieszkaniowym naszego miasta warto zatrzymać się na dłużej. – Pierwszy rok tej kadencji pod tym względem, czyli realizacji programu „Mieszkania na start” – był bardzo udany – uważa Andrzej Nowakowski. Trudno się z tym nie zgodzić. Na początku roku oddano do użytku wyremontowaną, zabytkową kamienicę przy ul. Sienkiewicza 38. Wówczas klucze odebrało 27 rodzin. Kilka miesięcy później następne płockie rodziny odbierały klucze do mieszkań. Tym razem pod adresem Sienkiewicza 40 z kolejnymi 15 lokalami gotowymi do zamieszkania. W blogu prezydent zauważa ważną rzecz. Otóż, „zlokalizowanie w tym miejscu budynków z „Mieszkaniami na start” pozwala na konsekwentne prowadzenie procesu rewitalizacji Starego Miasta”. I dodaje, że w sąsiedztwie domów przy ul. Sienkiewicza 38 i 40 Agencja Rewitalizacji Starówki zagospodarowała teren pod duży parking – tzw. Strefę Marguliesa. A teraz stawia wielofunkcyjny budynek przy ul. Królewieckiej 18. Element rewitalizacji starego miasta jest też trwająca budowa mediateki przy ul. Kościuszki. Oprócz tego pod tym adresem zamieszkają kolejni płocczanie, którzy skorzystają z programu.

We wpisie prezydent nie pomija realizacji pomysłów w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz wspierania inicjatyw społecznych. – Oddaliśmy do użytku gruntownie wyremontowaną salę widowiskową Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, a także inne inwestycje zrealizowane w ramach BOP – plac zabaw przy SP 17 (tzw. Siedemnasteczka), tężnię na Winiarach czy plac zabaw i siłownię terenową przy ul. Tokarskiej – wymienia. Wspomina również wykonanie ławeczki płocczanina, pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Było to wsparcie pomysłu płocczan.

Andrzej Nowakowski w podsumowaniu wymienia również „mniejsze” inwestycje tj.: szpital św. Trójcy, w którym zakończył się gruntowny remont oddziału wewnętrznego (za 7 mln zł), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – uruchomiono tu wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, modernizacja pływalni Podolanka, nowa stacja uzdatniania wody, pierwsze elementy Centralnego Parku Rekreacji – wielofunkcyjne boisko, duży plac zabaw i rozbudowaną siłownię pod chmurką przy ul. Bartniczej.

– Trzeba też pamiętać, że są przedsięwzięcia, które zaczęliśmy realizować, a ich efekty zobaczymy za rok – czytamy w blogu – Należy do nich np. rozstrzygnięcie przetargu i zamówienie ośmiu nowych autobusów, które wzbogacą tabor Komunikacji Miejskiej. Są to cztery standardowej długości hybrydowe Solarisy (za ponad 8 mln zł) oraz cztery pojazdy z napędem Diesla, spełniającym najostrzejsze normy Euro VI (za ponad 6 mln zł).

Prezydent Płocka kończy wpis zdaniem: „Nadal dynamicznie rozwijamy Płock, co najważniejsze, przy udziale i akceptacji mieszkańców. Dziękuję za zaufanie!”.