287 rowerów na 29 stacjach. Płock przygotowany na start sezonu roweru miejskiego

Do dyspozycji użytkowników będzie 287 rowerów, w tym rowery z fotelikiem do przewożenia dzieci. Będzie je można wypożyczyć na 29 stacjach. Mowa o Płockim Rowerze Miejskim, którego sezon rozpocznie się w poniedziałek 1 kwietnia. Już wszystko na stacjach przygotowane dla rowerzystów. 

Wraz z początkiem sezonu zostaną uruchomione dwie nowe stacje Harcerska-Żelazna i Przemysłowa-NSZ, a liczba rowerów wzrośnie o 20 sztuk. To kolejna już rozbudowa uruchomionego w sierpniu zeszłego roku systemu. We wrześniu ubiegłego roku uruchomiono dwie dodatkowe stacje – pierwszą przy sklepie Decathlon, drugą w Nowym Gulczewie. Od 1 lipca planowana jest rozbudowa systemu o kolejną stację. Tym razem przy ul. Górnej. W systemie zatem będzie funkcjonowało już 297 rowerów na 30 stacjach.

Rower miejski to absolutny hit ubiegłego roku. W niespełna cztery miesiące rowery wypożyczono 145 tysięcy razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 14 tysięcy użytkowników. – W tym sezonie z rowerów będzie można korzystać przez osiem miesięcy, liczymy więc, że dołączą kolejni użytkownicy – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, który jest operatorem Płockiego Roweru Miejskiego.

Rower może wypożyczyć każdy zarejestrowany użytkownik. Można skorzystać z konta założonego w systemie Płockiego Roweru Miejskiego lub innego systemu Nextbike. Nowi użytkownicy mogą zarejestrować się korzystając ze strony internetowej PlockiRowerMiejski.pl, aplikacji Nextbike, lub – po uruchomieniu systemu – jednego z terminali stacji wypożyczeń. Należy pamiętać, że aby wypożyczyć rower na koncie w systemie trzeba mieć co najmniej 10 złotych. Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike lub terminala. Wystarczy zalogować się w aplikacji i zeskanować kod QR. W przypadku terminala należy wpisać swój numer telefonu, kod PIN do systemu i numer wypożyczanego roweru. Potem wypinamy rower z elektrozamka i możemy udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy wpinając w elektrozamek na dowolnej stacji Płockiego Roweru Miejskiego. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem.

Fot. UMP.
Już po raz czwarty pobiegli ‘Razem dla autyzmu’. Wygrali wszyscy [FOTO] [FILM]

Już po raz czwarty klub rodziców “Razem dla autyzmu” zorganizował bieg charytatywny. Impreza co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczne wydarzenie odbyło się niedzielę, 31 marca, na Starym Rynku.

Maluchy miały swój “Bieg Krasnala”, a dorośli przebiegli dystans 5 km w “Biegu charytatywnym Razem dla autyzmu”. Każdy uczestnik zadbał o to, aby przy stroju nie zabrakło niebieskiego elementu. Na zakończenie wszyscy otrzymali medale. Poza dekoracją zwycięzców, atrakcją tej części imprezy było losowanie nagród niespodzianek wśród wszystkich posiadaczy numerów startowych.

Oprócz biegów na Starym Rynku na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji. Były warsztaty prowadzone przez Leroy Merlin, zabawy edukacyjne i sensoryczne prowadzone przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, animacje w wykonaniu Teatru Form Wielu oraz Bawidełka, zabawy klockami magnetycznymi przygotowanymi przez Słodko Zakręcone. Byli też motocykliści z formacji MOTO-PIAST Płock, pojazdy Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „WISŁA”.

Fot. DR.
To miejsce zmieniło się nie do poznania. Tłumy na otwarciu nowej restauracji [FOTO]

– Ostatnie trzy miesiące, kiedy przygotowywaliśmy się do otwarcia filii w Płocku, były czasem bardzo intensywnej pracy. Tak szczerze mówiąc, to był istny armagedon – mówił Rafał Chmielewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów podczas oficjalnego otwarcia płockiej wersji Restauracji Gary Babci Krysi.

Pierwsi goście zobaczyli lokal w piątek, 29 marca, o godz. 18. No i…? Można było wbić się w przysłowiowy szok. Budynek tylko z zewnątrz przypomina, że kiedyś spełniał zupełnie inną rolę, był tam sklep. W tej chwili jest to nowoczesny i elegancki lokal. Zadbano w nim o najmniejszy szczegół. Od obrazów na ścianach począwszy, poprzez przepiękne żyrandole, kwieciste, domowe zasłony aż po wazony wypełnione kwiatami, świeczniki i nastrojowe światła, które na pewno wieczornych gości wprowadzą w klimatyczny i romantyczny nastrój. Patrząc na lokal, przychodzi do głowy jedna myśl – z niczego, czyli z ruiny, można zrobić coś naprawdę super fajnego, wystarczy mieć pomysł i chęci. 

W piątkowy wieczór goście usłyszeli historię powstania Stowarzyszenia, które swoją główną siedzibę ma w Mławie. A także mieli niepowtarzalną okazję poznać osoby, które należą do mławskiego  “AS-a”. Tam też szyją wyjątkowego skrzata Helpika i korzystają ze wszystkich dobrodziejstw, które organizacja proponuje seniorom. O czym pisaliśmy w artykule Helpik i Gary Babci Krysi ruszają na podbój serc płocczan. “AS” wkrótce w naszym mieście.

W sobotę natomiast, płocka Restauracja Gary Babci Krysi od godz. 12:00 zaprosiła seniorów z Płocka i okolic na pierwszy obiad. Tak jak mówili założyciele Stowarzyszenia, było smacznie i domowo. A lokal odwiedziły istne tłumy. Wystarczy powiedzieć, że wydano ponad 1000 obiadów. Restauracja pierwszego dnia w menu miała zupę pomidorową, tradycyjny rosół, kotlety mielone, czerwone buraczki i zestaw surówek. Na deser przygotowano wielki tort, placek drożdżowy i sernik.

Warto dodać, że do Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów “AS”, które właśnie rozpoczęło działalność w Płocku, ma już w swoich szeregach tysiąc członków. Są to mieszkańcy Płocka oraz powiatu płockiego. To oczywiście nie koniec. Bo tak prezes organizacji Rafał Chmielewski, jak i wiceprezes Michał Jaros zapraszają, aby się zapisywać do Stowarzyszenia. – Zapraszamy każdego kto ukończył 55 lat i ma ochotę przystąpić do naszej organizacji. Można się zgłaszać do biura i zapisywać – zachęcał Michał Jaros. – Dla wszystkich znajdzie się miejsce i niepowtarzalnie spędzony czas – dodawał.

Co należy zrobić, aby dołączyć do grona członków organizacji? Należy wypełnić deklarację, która jest do pobrania na stronie internetowej Stowarzyszenia lub w jego biurze, które mieści się w tym samym budynku co Restauracja Gary Babci Krysi. Należy uiścić jednorazową opłatę 15 zł, za wydanie legitymacji członkowskiej. Upoważnia ona do korzystania ze wszystkich dobrodziejstw organizacji. – Począwszy od imprez tj. wigilia, paczki świąteczne, dofinansowania różnego rodzaju aż po obiady – wymieniał Rafał Chmielewski.

Przypomnijmy. Restauracja Gary Babci Krysi mieści się przy ul. Obrońców Płocka 1920 (lokal 20). Obiady będą wydawane od godz. 12:00 do 18:00 każdego dnia w cenie 7 zł dla członków Stowarzyszenia oraz 14 zł dla każdego. Po godzinie 18:00 restauracja będzie zmieniała swoje menu na wieczorowe. W każdą środę w płockim Centrum będą odbywały się wieczorki taneczne. W sobotę – na otwarcie – seniorzy skwapliwie skorzystali z tej formy rozrywki. Były tańce i super zabawa do późnych godzin wieczornych.

Fot.DP.

 
To nie jest dobra wiadomość dla śpiochów. W nocy zmieniamy czas na letni

Pamiętajcie, aby z dziś na jutro, czyli w nocy z 30 na 31 marca przestawić wskazówki zegarów. Zmieniamy czas na letni.

Śpiochy się nie ucieszą, bo to oznacza, że pośpią godzinę krócej. W nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegarów przesuwamy z o godz. 2:00 na godz. 3:00 – zatem godzinę do przodu. Jutro dzień będzie wydawał nam się… dłuższy. Ale na pewno później zapadnie zmrok.

W naszym kraju zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku. Do 1995 czas letni w Polsce trwał do ostatniej niedzieli września – pierwszego jesiennego miesiąca. Tak też będzie w tym roku. Ale jest też dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią zmian godzin snu. Dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego czas będziemy zmieniać do 2021 roku.

Fot. Pixabay
Pobity dwulatek trafił do płockiego szpitala. Sprawą już zajmuje się prokuratura

W czwartek, 28 marca, około godz. 21:50 do dyżurnego płockiej policji wpłynęła informacja od personelu medycznego szpitala św. Trójcy, że do placówki przywieziono dwuletnie dziecko z obrażeniami, które mogą być skutkiem pobicia. Były to zasinienia i otarcia.

– Obecnie wszystkie czynności są prowadzone pod nadzorem prokuratura. Jeszcze dziś po południu zebrany przez policjantów materiał zostanie przekazany do prokuratury. Dziecko obecnie przebywa w szpitalu wojewódzkim na oddziele pediatrycznym. Jego zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje sierż. sztab. Krystyna Kowalska z płockiej policji.

Fot. Pixabay.
Droga łącząca Płock z Warszawą do remontu. Na razie ruszył przetarg na koncepcję

Oferty na opracowanie koncepcji wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej można składać do 7 maja. A na opracowanie dokumentacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje 14 miesięcy. Mowa o planowanej rozbudowie drogi krajowej nr 62, łączącej Płock z Wyszogrodem. Remontowany ma być 30 km odcinek trasy.

Zamierzenia są takie, aby rozbudować odcinek pomiędzy granicą miasta Płocka oraz punktem ok. 100 m za skrzyżowaniem z drogą krajową nr 50. Jest to odcinek drogi krajowej klasy G, która łączy Płock z Warszawą. – Droga jest w złym stanie technicznym, na nawierzchni występują spękania i koleiny – napisał o remoncie rynekinfrastrukury.pl.

W opisie inwestycji czytamy, że w wyniku planowanej rozbudowy konstrukcja drogi ma być dostosowana do przenoszenia obciążeń do 115 KN/oś. Dzięki poprawie stanu technicznego nawierzchni zwiększyć ma się bezpieczeństwo ruchu drogowego. W założeniach wzrośnie też komfort uczestników ruchu, tak kierowców, jak i pieszych i rowerzystów – z myślą o tej grupie planowana jest budowa chodników, ścieżek rowerowych (ciągi pieszo-rowerowe planowane są na całej długości), czy nowych zatok autobusowych.

Portal podaje, że droga ma mieć klasę GP (tam gdzie to nie będzie możliwe ze względów technicznych, projektant ma zaproponować alternatywny przebieg) oraz kategorie ruchu KR-6 (obecnie to KR-5). Wraz z rozbudową przebudowywane muszą być 3 mosty. W planach jest także budowa stanowiska do ważenia pojazdów.

Fot. Google Maps.
Płock uznany za lidera innowacyjności. Jak uzasadniono wybór?

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, przeanalizował 35 miast średniej wielkości pod kątem ich atrakcyjności dla inwestorów poszukujących lokalizacji pod działalność biznesową i tworzenie nowych miejsc w sektorze usług biznesowych (BPO, SSC, IT, R&D). Jednym z elementów analizy było sprawdzenie innowacyjności tych miast – ABSL wytypował liderów innowacyjności wśród miast średnich, stosując pięciostopniową skalę – czytamy w portalu propertynews.pl. 

– Źródła kreatywności i innowacyjności w miastach średniej wielkości są wynikiem kilku czynników: jakości kapitału ludzkiego w instytucjach samorządowych i dobrego przywództwa, zdolności finansowych samorządów czy aspiracji i poziomu oczekiwań mieszkańców, a przede wszystkim – istniejącego w danym mieście kapitału społecznego. Innowacyjności sprzyja też dobrze funkcjonująca współpraca pomiędzy lokalną administracją, biznesem i uczelniami, a w skali ponadlokalnej – dostęp do wiedzy w ramach wiodących sieci uczelni krajowych i międzynarodowych. Potencjał innowacyjny mogą też wyzwolić działania mające na celu przezwyciężenie barier rozwojowych, np. poprzez pilotażowe czy modelowe programy rewitalizacji – mówi Janusz Górecki, szef działu analiz ABSL i współautor raportu.

“Analiza przeprowadzona przez ABSL pozwoliła na stworzenie typologii badanych miast, gdzie kryteriami były: głębokość i skala innowacji, różnorodność sfer, w których wprowadzono innowacje i to czy były to pojedyncze działania czy też komplementarny system pozwalający na wygenerowanie efektów synergii. ABSL, opierając się na klasyfikacji „European Innovation Scoreboard”, wyróżnił 5 szczebli: liderzy, silni innowatorzy, aspirujący innowatorzy, umiarkowani innowatorzy i skromni innowatorzy”.

Do grona liderów zaliczono Płock – to miasto zdecydowanie wyróżnia się na mapie innowacyjności polskich miast średniej wielkości. Jako silnych innowatorów wyróżniono: Opole, Wałbrzych, Tarnów i Piłę. Działania w siedmiu ośrodkach pozwalają na wyróżnienie ich jako aspirujących innowatorów. Są to: Nysa, Legnica, Koszalin, Krosno, Elbląg, Nowy Sącz i Gorzów Wielkopolski.

Jak uzasadniono wybór Płocka?

Płock został uznany za lidera innowacyjności, wyróżniając się systemowymi i różnorodnymi rozwiązaniami innowacyjnymi w skali krajowej i międzynarodowej. Miasto jest animatorem kompleksowych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości (m.in. przestrzeń co-workingowa Przetwornia, koordynacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Hackathon City Coders Płock) i konsekwentnie buduje swoją markę na poziomie międzynarodowym poprzez globalną sieć CIFAL UNITAR (Płock jest jedną z 15 lokalizacji biura CIFIAL na świecie).

Ponadto miasto jest strategicznym partnerem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odgrywa aktywną rolę w Baltic Business Forum i Forum Rozwoju Mazowsza oraz jest obecne w ratingu Fitch. Płock jest też liderem w zakresie wdrażania Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce (organizator m.in. Międzynarodowego Forum PPP), wprowadza innowacje konceptualne, takie jak strategia zrównoważonego rozwoju Płock 3.0 (na lata 2018-2030) czy podejmuje działania na rzecz centrum kompetencyjnego rolnictwa miejskiego.

W Płocku wdrożono też kompleksowe działania wspierające innowacyjność (Rada Innowacji, PPP-T, AIP, udział w projekcie Akcelerator Technologii Informacyjnej, współpraca z NCBiR w ramach projektów elektromobilności), prowadzi się tu aktywnie politykę mieszkaniową nastawioną na przyciągnięcie młodych mieszkańców, wyróżnia się też podejście do rewitalizacji (Staromiejskie Centrum Biznesu Przetwornia, wielofunkcyjny dworzec PKP). W Płocku dobrze funkcjonuje współpraca na linii administracja-biznes-uczelnie.

O całym raporcie przeczytacie w artykule: Wschodzące gwiazdy polskiej innowacyjności. Płock, Opole i Wałbrzych w czołówce peletonu

Fot. Stark Fly – profesjonalne usługi dronami.
Najpierw oświetliły płocki… młyn parowy. Gala 125-lecia energetyki [FOTO]

125 lat temu, w jednym z płockich młynów parowych, rozbłysły światła pierwszych żarówek. Choć ich blask był wątły, wydarzenie to trzeba uznać za narodziny elektroenergetyki w regionie. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej.

Nie byłoby to jednak możliwe bez poświęcenia pokoleń pracowników energetyki. Ich uhonorowanie było najważniejszym punktem rocznicowych uroczystości, które odbyły się dziś, 28 marca, w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

– Rokrocznie realizujemy w naszym oddziale inwestycje na kwotę ponad 200 milionów złotych. Modernizujemy setki kilometrów linii energetycznych. Rozpoczęliśmy program budowy Głównych Punktów Zasilania. Szczególnie podziękowania kieruję do pracowników, są oni kołem zamachowym, które sprawia, że nasz region i kraj może się rozwijać. To dzięki wam te ważne zadania mogą być wykonywane z sukcesem – mówił ze sceny Michał Magdziarz, dyrektor Generalny Płockiego Oddziału Energi Operatora.

Uroczysta gala z okazji 125 lat płockiej energetyki zbiegła się w czasie z 90. rocznicą utworzenia w Płocku elektrowni miejskiej. Placówka powstała już w odrodzonej Rzeczpospolitej, w oparciu o nowoczesne jak na owe czasy prawodawstwo. Młode Państwo Polskie, jako jedno z pierwszych, uznało rozwój energetyki za zagadnienie kluczowe.

– Płoccy energetycy wielokrotnie w trudnych sytuacjach wykazywali się szczególną odwagą. Po zajęciu miasta przez niemieckie wojsko utworzyli w miejskiej elektrowni organizację konspiracyjną. Wielu z nich tak jak Jerzy Graczyk i Eugeniusz Topajew poniosło dla ojczyzny najwyższą ofiarę. To, że pracownicy branży traktują wykonywane zadania nie jak zwykłe zajęcie, lecz jak misję, widoczne jest szczególnie podczas sytuacji kryzysowych, takich jak awarie masowe wywołane ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Nie można jednak zapominać, że również ich codzienna, wymagająca niezwykłej sumienności praca, taką misją jest – mówił podczas swojego wystąpienia Wiesław Jasiński, wiceprezes Energi Operatora SA.

Podczas gali zasłużonym pracownikom energetyki wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz zakładowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się długoletni pracownicy, których wiedza i ogromne doświadczenie przyczyniły się do znacznego wzrostu jakości świadczonych usług oraz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Wielu spośród nich wykazało się również szczególnym poświęceniem w sytuacjach kryzysowych – podczas usuwania skutków awarii masowych, w trudnych warunkach pogodowych.

Źródło i fot. Grupa Energa.
Niebieski ratusz, niebieski autobus, niebieska kokarda. Płock dla autyzmu [PROGRAM]

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W naszym mieście zaplanowano szereg wydarzeń, które mają zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Podczas konferencji prasowej opowiedział o nich prezydent Andrzej Nowakowski wspólnie z przedstawicielami stowarzyszeń działających na rzecz osób z autyzmem i ich bliskich.

Pierwsze z wydarzeń odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 31 marca. Na Starym Rynku odbędzie się IV Bieg Charytatywny „Razem dla Autyzmu”. Początek imprezy o godz. 10:00. We wtorek, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia w znajdującej się na parterze ratusza Galerii P o godz. 18:30 odbędzie się wernisaż „Świat na niebiesko” (niebieski, to kolor symbolizujący solidarność z osobami ze spektrum autyzmu). Autorami prac są osoby autystyczne. Po wystawie, około godz. 19, na Starym Rynku wszyscy uczestnicy wypuszczą do nieba niebieskie balony, a budynek ratusza zostanie podświetlony na niebiesko.

Także we wtorek na ulice miasta wyruszy niebieski autobus „Płock Dla Autyzmu”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób ze spektrum autyzmu (Stowarzyszenie „Odzyskać Więzi”, Stowarzyszenie „Razem Dla Autyzmu”, „Akceptacja dla Autyzmu Płock”) będą tego dnia jeździć i rozmawiać z pasażerami oraz rozdawać ulotki. Osoby te będą ubrane na niebiesko. Autobus po naszym mieście będzie jeździł przez cały kwiecień.

– Chcemy zwracać uwagę społeczeństwa na potrzeby osób z autyzmem – mówił podczas konferencji prezydent Andrzej Nowakowski. – Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że mają naszą akceptację i wsparcie – podkreślił. 

Imprezy i wydarzenia – co, gdzie, kiedy?

W budynku Urzędu Miasta Płocka we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki odbędzie się wystawa prac pt. „Świat na niebiesko”. Przedstawione będą prace wykonane przez osoby ze spektrum autyzmu. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 2 kwietnia o godz. 18.30 w siedzibie Galerii P – budynek Urzędu Miasta Płocka pl. Stary Rynek 1. 

Specjalnie podświetlimy budynek Ratusza – 2 kwietnia około 19:00

– 2 kwietnia po otwarciu wystawy około godz. 19 pod ratuszem polecą do nieba niebieskie balony. Organizatorzy zapraszają mieszkańców, organizacje pozarządowe, wszystkich, którzy tego dnia chcą pokazać, że są otwarci na osoby z autyzmem.
– 2 kwietnia na ulice miasta wyruszy niebieski autobus „Płock Dla Autyzmu”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób ze spektrum autyzmu (Stowarzyszenie „Odzyskać Więzi”, Stowarzyszenie „Razem Dla Autyzmu”, „Akceptacja dla Autyzmu Płock”) będą tego dnia jeździć i rozmawiać z pasażerami oraz rozdawać ulotki. Osoby te będą ubrane na niebiesko. Autobus po naszym mieście będzie jeździł przez cały kwiecień.

Kino za Rogiem w kwietniu będzie wyświetlało dwa filmy dla grup zorganizowanych ze szkół.  Zaplanowano pokaz filmów: „Superbrat” – gatunek: fabuła, komedia. Oferta dla grup ze szkoły podstawowej klasy 4 – 6 (Kat.wiek.: 9+) oraz 
„Życie animowane” – gatunek: animacja / dokument. Oferta dla grup ze szkoły podstawowej klasy 7 – 8 oraz szkół ponadpodstawowych. Kontakt: Radosław Łabarzewski tel. 604 493 918

– 2 kwietnia na terenie sklepu Auchan będzie punkt informacyjno – konsultacyjny zorganizowany przez SOSW Nr 2 oraz wystawa prac uczniów. Podczas wszystkich wydarzeń preferowany jest niebieski ubiór (lub jego elementy).

Klub Rodziców „Razem dla Autyzmu” 

31 marca na płockiej Starówce – IV Bieg Charytatywny „Razem dla Autyzmu”.
Wydarzenie obejmuje:
 – odpłatny Bieg Główny dla ok. 200 uczestników, z których każdy otrzyma pamiątkowy medal. Poza dekoracją zwycięzców, atrakcją tej części imprezy jest losowanie nagród niespodzianek wśród wszystkich posiadaczy numerów startowych. Prowadzący: Jacek Koszewski.
 – Bieg „Krasnala” – nieodpłatny bieg dla dzieci. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, upominki oraz słodycze.
 – Mnóstwo atrakcji dla dużych i małych: warsztaty prowadzone przez Leroy Merlin, zabawy edukacyjne i sensoryczne prowadzone przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1,  animacje w wykonaniu Teatru Form Wielu oraz Bawidełka, zabawy klockami magnetycznymi przygotowanymi przez Słodko Zakręcone. Można będzie podziwiać motory formacji MOTO-PIAST Płock, pojazdy Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „WISŁA” oraz nowoczesny wóz, którym dysponuje płocka Służba Więzienna. Kadra oraz pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 będą przygotowywać biało-niebieskie kotyliony oraz chętnym – zaplatać kolorowe warkocze.
 – Część artystyczna: uczniowie SOSW nr 1 oraz SP nr 22 wraz ze swoimi nauczycielami – przygotowali występy muzyczno-wokalne. Dzieci z tych placówek, w tym właśnie autyści – zaprezentują swoje talenty.
– Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 przygotuje punkt konsultacyjno-informacyjny dla zainteresowanych tematyką edukacji oraz wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży dotkniętej zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

– Zwieńczenie imprezy: wypuszczenie w niebo niebieskich balonów przy akompaniamencie piosenki pt.: “Wielka siła” (piosenka autystyczna).

Podczas imprezy będzie można skosztować poczęstunku przygotowanego przez licznych Darczyńców oraz uczniów SOSW Nr 2

Stowarzyszenie „Akceptacja dla Autyzmu Płock” 

– 7 kwietnia w Radotkach – Bieg Charytatywny

Wydarzenie obejmuje:
– warsztaty z robienia makaronu
– warsztaty z kravmage ( Akademia Inicjatyw Młodzieżowych)
– warsztaty z malowania dla dzieci Stowarzyszenie ,,Oto ja’’
– SOS-W nr 2, kolorowe warkoczyki, ciasteczka upieczone przez uczniów
– SOS-W nr 1, malowanie buziek, tor sensoryczny, zabawy plastyczne
– zaproszenie na atrakcje Wisły (playboy- gra z piłkarzem)
– maskotki z Wisły i Bawidełko
– Moto Płock i Weteran Płock
– fitbyann- występy na scenie, taniec z dziećmi, nauka tańca oraz choreografii
– grochówka dla biegaczy oraz kiełbaska z grilla
– babeczki dla dzieci (ciuciubabka)

Impreza odbędzie się pod hasłem: “Pomóżmy naszym dzieciom funkcjonować w społeczeństwie. AUTYZM to zamknięte drzwi. Kluczem do nich jest AKCEPTACJA”.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem “Odzyskać Więzi”

W kwietniu odbędą się dwa, z sześciu planowanych, szkolenia dotyczących problemów dzieci z autyzmem, skierowane do nauczycieli przedszkoli oraz szkół podstawowych. Ponadto stowarzyszenie organizuje spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11, którego celem jest uświadomienie rówieśnikom specyfiki zaburzenia, jakim jest autyzm oraz problemów, jakich doświadcza uczeń z autyzmem.

Harmonogram szkoleń:

30 marca – SZKOŁA: Problemy dziecka ze spektrum autyzmu w szkole – jak je prawidłowo odczytać, cz.1
6 kwietnia – PRZEDSZKOLE: Problemy dziecka ze spektrum autyzmu w grupie rówieśniczej – rola nauczyciela w pokonaniu trudności
6 kwietnia – SZKOŁA: Postępowanie z uczniem ze spektrum autyzmu w szkole – jak pomóc cz.2
11 maja – SZKOŁA: Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej w szkolnej rzeczywistości
18 maja – SZKOŁA: O integracji sensorycznej dla nauczycieli wychowania fizycznego

Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu MC PROGRAM 

– 2 kwietnia od godz: 16:00 – Galeria Mazovia – Poznajmy się lepiej!

Wydarzenie obejmuje:
– Zabawy integracyjne pod opieką animatorów i terapeutów MC PROGRAM (obecność rodziców obowiązkowa).
– Kącik Twórczych Inspiracji – bezpłatne warsztaty i zabawy dla dzieci: wykonywanie butelek sensorycznych, zdobienie ekotoreb.
– Trasa Sensoryczna dla Małych i Dużych – wspólnie z rodzicami przejście przez stacje stymulujące różne zmysły.
– Laserowy Świat Mozarta – zabawy swobodne wśród świateł i muzyki.
– Sala Świetlnego Relaksu – możliwość odpoczynku i wyciszenia.
– Ścianka wspinaczkowa (dla dzieci do 10 roku życia).
– Specjalistyczne poradnictwo dla rodziców.
– Zdjęcia z Minionkiem i innymi bohaterami bajek dla dzieci.
– Słodkie Szaleństwo – bezpłatna wata cukrowa dla uczestników imprezy.

Fot. UMP.

 
Pieśni pasyjne zabrzmią w świątyni Mariawitów w Płocku. Szykuje się uczta duchowa

Kościół Starokatolicki Mariawitów organizuje koncert pieśni pasyjnych, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 31 marca, o godz. 17.00, w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

– Koncert jest dedykowany wszystkim mieszkańcom Płocka i okolic, ludziom życzliwym naszemu Kościołowi, w podziękowaniu za wspieranie nas w renowacji naszej ukochanej Świątyni – „Perły Neogotyku”. Będziemy mieli możliwość posłuchania utworów, które są wspólne dla wszystkich chrześcijan, bez względu na wyznanie – czytamy w zaproszeniu.

W koncercie udział wezmą: Ewelina Pachnik – sopran, Julia Słojewska – studentka kierunku Musical w Akademii Muzycznej w Łodzi, Jakub Pawlak – kompozytor, wykonawca piosenki artystycznej, Chór Młodzieżowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów pod dyrekcją Aleksandra Słojewskiego.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP – bp. Marka M. Karola Babi oraz Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.