Bilety KM w nowej odsłonie. Tańsze, ładniejsze? Zobaczcie…[FOTO]

Jutro, 1 dzień lipca i zgodnie z zapowiedziami zmienia się taryfa przewozowa autobusami komunikacji miejskiej. Ponieważ pisaliśmy o tym kilka dni temu, a pamięć bywa ulotna, postanowiliśmy pasażerom przypomnieć o tym, a także zamieścić zdjęcia nowych, obowiązujących od piątku, 1 lipca biletów.

Od 1 lipca zostaje wprowadzony bilet jednoprzejazdowy przesiadkowy. Oznacza to, że na podstawie jednego skasowanego biletu można przejechać jedną linią od pętli do pętli, bądź można wykonać nieograniczoną liczbę przejazdów (np. kilkoma liniami) w ciągu określonego czasu od momentu skasowania biletu (czas ten jest różny, w zależności od strefy).

W strefie taryfowej A – teren miasta Płocka – cena biletu jednoprzejazdowego przesiadkowego wyniesie jak dotychczas 2,80 zł i 1,40 zł (bilet ulgowy).

W strefie podmiejskiej B cena biletu jednoprzejazdowego (jednoprzejazdowy przesiadkowy) cena od 4,00 zł (ulgowy 2,00 zł). Bilet jednocześnie będzie uprawniał do jazdy przez 60 minut od momentu skasowania.

W strefie podmiejskiej C cena biletu jednoprzejazdowego (jednoprzejazdowy przesiadkowy) 6,00 zł (bilet ulgowy 3,00 zł). Bilet jednocześnie będzie uprawniał do jazdy przez 60 minut od momentu skasowania.

W strefie miejskiej A wprowadzony zostaje nowy bilet grupowy, który uprawniać będzie grupę osób do przejazdu po całej trasie autobusem lub do nieograniczonej liczby przejazdów (np. kilkoma autobusami różnych linii) w ciągu 45 minut od momentu skasowania. Bilet ten będzie dostępny jedynie w biletomacie i będzie wielokrotnością biletu jednoprzejazdowego przesiadkowego. Bilet skierowany jest głównie do grup szkolnych.

Bilet jednoprzejazdowy obowiązujący wyłącznie w strefie taryfowej G, czyli na terenie jednej gminy (nie dotyczy miasta Płocka) ulega obniżeniu z kwoty 4,40 zł (bilet ulgowy 2,20 zł) na 3,20 zł (bilet ulgowy 1,60 zł).

Bilety czasowe
Czas obowiązywania dotychczasowego biletu czasowego ważnego przez 60 minut w strefie A(teren miasta Płocka) o wartości 3,40 zł (1,70 zł bilet ulgowy) zostanie wydłużony do 75 minut.
W strefie taryfowej B bilet czasowy (90 minutowy) cena 5,00 zł (2,50 zł bilet ulgowy).
W strefie taryfowej C bilet czasowy (90 minutowy) cena 7,20 zł (3,60 zł bilet ulgowy).

Poniżej przedstawiamy wzory nowych biletów. Jednocześnie informujemy, że bilety obecnie obowiązujące będzie można wykorzystać po 1 lipca, tylko już na zmienionych zasadach.

 

 

 

Fot. Komunikacja Miejska Płock
Bilety na Reggaeland 2016 rozdane. Konkurs roztrzygnięty

Trzy, dwa, jeden…STOP! No niestety to koniec naszego konkursu. Jesteście wspaniali. Niby zakończenie konkursu miało być w piątek, ale okazuje się, że trafiliśmy w Wasz gust i otrzymaliśmy bardzo dużo e-maili z prawidłową odpowiedzią.

Oczywiście poszło Wam bez problemu – chodziło o warszawską grupę Johny Rockers, która wygrała konkurs Reggaeland Debiuty 2015. W nagrodę wystąpi na tegorocznej 11. edycji Reggaelandu. Przyponijmy. Grupa Johny Rockers to jedenaście osób kipiących niesamowitą energią. Fantastyczny wokalista, a do tego gitary, perkusja, instrumenty perkusyjne, trąbka, skrzypce i wiolonczela – to wszystko razem tworzy niezwykły klimat.

Osoby, które jako pierwsze odpowiedziały prawidłowo na nasze pytanie, zostały już powiadomione pocztą elektroniczną. Bilety zostaną dostarczone pocztą tradycyjną na adres podany w korespondencji elektronicznej na naszą redakcyjną skrzynkę. Podajemy zwycięzców konkursu: Małgorzata K., Dawid Ł., Martyna L., Andżelika P., Piotr W., Krystian A., Kamil P., Igor A., Karolina L. i Piotr K. – oto 10 zwycięzców w konkursie Reggaeland 2016. Serdecznie gratulujemy 🙂

Zapraszamy także, do odwiedzania naszej strony bo jak sami wiecie przed nami lato, a co za nimi idzie…fala płockich festiwali. Zapewniamy, że na każdy z nich będziemy mieli dla Was bilety 🙂

Przykro nam, że nie wszyscy którzy nadesłali prawidłową odpowiedź mogli wygrać. Ale w imieniu organizatorów festiwalu czyli Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki zachęcamy do zakupu biletów, które do dziś, 30 czerwca możecie nabyć w cenie 60 zł na całe dwa dni imprezy.  Można je kupić na stronie Ticketpro, w punktach sprzedaży stacjonarnej tj. Empik czy Media Markt (dokładny wykaz punktów sprzedaży na stronie Ticketpro.pl) oraz w Bileterii Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (Płock, ul. Tumska 9a).

Organizatorzy zachęcają również do skorzystania z darmowej aplikacji mobilnej Reggaelandu dostępnej w sklepie Google Play i AppStore, w której znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji festiwalu. Nowością jest także darmowa aplikacja „MiastO!Żyje” gromadząca informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych odbywających się w Płocku, dostępna w sklepie Google Play, a wkrótce również i w AppStore.
Wszystko jak w filmie, tylko bez aktorów.”Katastrofa 2016″ w Płocku [FOTO]

Panikę dało się odczuć już na piaskowej drodze, która prowadziła do lasu. Służby leśne oraz strażacy krzyczeli, aby nie wjeżdżać dalej bo…- Mamy pożar lasu! Nie ma przejazdu – pouczyła nas strażniczka leśna. – No ale my chcemy dojechać na miejsce katastrofy, wie pani jak tam jechać? – pytaliśmy. – Nie, nie wiem ale to nie tą drogą, tu wozy strażackie jadą, zastawiacie przejazd! – pokrzykiwała. Wszystko było tak realne… aż skóra cierpła na plecach.

A miało to miejsce na ulicy Tartacznej w Płocku w dzielnicy Radziwie. Nad nami unosiła się gęsta chmura czarnego dymu. Wszędzie było słychać sygnały alarmowe straży pożarnych, policji i pogotowia. W końcu udało nam się dotrzeć na miejsce “Katastrofy 2016 – ćwiczenia w Płocku”.

Na terenie byłych zakładów mleczarskich o godzinie 8.40 rano “rozbił” się samolot pasażerski (tu zastąpił go stary autobus) z 90 osobami na pokładzie. – W tym jeden więzień eskortowany przez policję – informowano dziennikarzy. Scenariusz ćwiczeń, które sparaliżowały dziś, 30 czerwca, cześć dzielnicy Radziwie oraz postawiał na nogi 550 osób z różnych służb zakładał, że podczas lotu rejsowego na trasie Gdańsk – Kraków pilot podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na rzece w okolicach Płocka.

Podczas podchodzenia do lądowania samolot runął na zabudowania zakładu mleczarskiego przy ulicy Tartacznej w Płocku. W zakładzie produkcyjnym, według scenariusza, zatrudnionych jest 120 osób. Podczas katastrofy wybuchł pożar, który się rozprzestrzenił na zabudowania oraz pobliski las. W budynkach, w które uderza samolot dodatkowo znajduje się laboratorium, w którym przechowywane są chemikalia. Także…wszystkie nieszczęścia na raz w jednym miejscu.

I to wszystko działo się na poważnie. Wszyscy grali swoje role wręcz idealnie, aż czasami za bardzo się przejmowali, bo nawet patrol policji nie chciał nas wpuścić – pomimo zaproszenia – na miejsce sfingowanego zdarzenia. Ale kiedy już dotarł do nas sztab kryzysowy, pokazano dokładnie miejsce katastrofy, ratowanie pracowników fabryki z uszkodzonego budynku, namioty z rannymi – mniej lub bardziej. Przy czym namiot oznaczony na czerwono czyli z rannymi do natychmiastowego transportu był najbardziej zapełniony. A pracownicy pogotowia biegali przy “rannych” ratując im życie i przygotowując do transportu do szpitala. Nad miejscem katastrofy latał samolot, który zrzucał prawdziwą wodę, aby “gasić” palący się las. – W pobliskiej szkole działa sztab wojewódzki i zbierają tam dane z tego teatru wydarzeń, zapewniają lepszą koordynację działań przekazując wiadomości z miejsca katastrofy odpowiednim służbom – tłumaczył organizator pokazu.

– Nie ma takiego systemu ratowniczego, który przy takim zdarzeniu byłby w 100 proc. wydolny. Ten system jest w stanie takie zdarzenie zacząć czyli przeprowadzić tę pierwszą część – ratowanie życia i zdrowia ludzi. Dowódcy, którzy zjawiają się pierwsi na miejscu takiego wypadku, mają za zadanie rozdzielić ofiary na takie, którym można pomóc i na takie, którym niestety pomóc się nie da. Ale przede wszystkim ocenić muszą rozmiar tragedii. Wtedy uruchamiane są siły i środki obwodu. Pierwsze ruszają tzw. siły szybkiego reagowania –  tłumaczył zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Około godziny 11 wszystkie siły, które miały zjawić się na miejscu zdarzenia już były. Przyjechały do Płocka jednostki z województwa kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego. Przy tak dużych ćwiczeniach trzeba wszystko sprawdzić, dlatego zakrojone były one na tak ogromną skalę. – Są to ogromne ćwiczenia ale wielowątkowe – dodawał zastępca komendanta Straży Pożarnej. Warto dodać, że ćwiczenia były tak przeprowadzone, że załogi, które zjawiały się przy ul. Tartacznej, nie wiedziały co mają robić. Organizatorom nie zależało na pokazach teatralnych, a na ustaleniu najmocniejszego i najsłabszego ogniwa wśród służb w razie prawdziwej katastrofy. Bardziej w pokazie chodziło obnażenie słabości, żeby w dalszej części dopracować to, co zadziało się nie tak podczas ćwiczeń. – Chodzi nam o udoskonalenie sytemu ratownictwa i współdziałanie ze służbami medycznymi, policją czy lasami państwowymi – podkreślił zastępca komendanta SP.

W ćwiczeniach pod kryptonimem “Katastrofa 2016” uczestniczyli: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Urząd Miasta Płocka, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

Ćwiczenia służb potrwają do późnych godzin popołudniowych. Na miejscu “katastrofy” samolotu dzieje się bardzo dużo. Przewożone są ofiary wypadku, trwają poszukiwania osób, których brakuje – a przeżyły tragedię, samolot i jednostki straży gaszą kilka pożarów, sprawdzana jest gleba i powietrze czy nie zostały skażone środkami chemicznymi, a także badana jest woda w Wiśle również pod kątem skażenia. Czyli wszystko jak w katastroficznym filmie. Tylko, że tym razem nie aktorzy grają swoje role, a prawdziwie, ciężko pracują na planie ludzie, którzy przygotowują się do ratowania życia ludzkiego.

Fot. Mateusz Lenkiewicz

 

 

 

 
Jutrzenka ma nowego sponsora!

Dzisiaj, a więc ostatniego dnia czerwca, do grona sponsorów MMKS Jutrzenki Płock dołączyła płocka spółka Tectum Inwest, która – na razie – zdecydowała się pomóc płockiemu klubowi w sezonie 2016/2017.

Wiadomo, że sport wychowuje, uczy dyscypliny i zasad “fair play”. Mamy nadzieję, że MMKS Jutrzenka Płock da możliwość spełniania marzeń młodym sportowcom, a nam pozwoli cieszyć się wspólnie z nimi osiąganymi sukcesami – powiedział współwłaściciel firmy – Sergiusz Pietras.

Jak czytamy na profilu facebook’owym Jutrzenki: – O wyborze MMKS Jutrzenki Płock zadecydował fakt, że piłka ręczna jako dyscyplina sportowa wymaga zaangażowania, odpowiedzialności i pracy zespołowej. To wartości, którymi kieruje się w swojej pracy spółka Tectum Inwest.

Współpraca z prężnie rozwijającą się firmą to dla nas wyróżnienie i jednocześnie wyzwanie. Mam pewność, że po sezonie będziemy się wszyscy cieszyć sportowymi sukcesami zawodników MMKS Jutrzenki Płock – to z kolei słowa niekryjącego zadowolenia prezesa MMKS Jutrzenki Płock – Jana Kalinowskiego.

Tectum Inwest jest rodzinną firmą deweloperską działającą na lokalnym rynku od 2010 roku. Spółka prowadzi sprzedaż domów jednorodzinnych i komfortowych mieszkań na osiedlu “WISŁA PARK” i “OSIEDLU PRZYJAZNA”. 

Źródło i fot. MMKS Jutrzenka Płock
Wystawa zbiorowa członków PTF w Galerii Wisła

We wtorek, 28 czerwca, w Galerii Wisła odbył się wernisaż wystawy zbiorowej członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy. Na wystawie można obejrzeć prace aż 20 autorów. Ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze Galerii.

– Galeria Wisła poza typowymi dla takiego miejsca działaniami promocyjno-handlowymi często prowadzi akcje mające aspekt edukacyjno-społeczny – powiedziała Magdalena Michalska, przedstawiciel Galerii. – Dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnymi przedstawicielami kultury i oświaty Galeria Wisła jest miejscem częstych wystaw organizowanych przez Płocką Galerię Sztuki, Towarzystwo Naukowe Płockie, Płocką Grupę Fotograficzną, Urząd Miasta Płocka, czy członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. Tego typu działania najdobitniej pokazują, że galeria handlowa nie musi kojarzyć się tylko z konsumpcją – dodała.

Fot. Galeria Wisła
Aż 5 milionów do zainwestowania w pomysły płocczan

Masz pomysł na zainwestowanie pieniędzy w projekty ogólnomiejskie? To nie zwlekaj, składaj projekt. Właśnie ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, projekty można składać od dziś, 29 czerwca do 15 sierpnia. Pula pieniędzy przewidziana na realizację pomysłów płocczan to aż 5 milionów złotych.

– Do podziału, tak jak w roku ubiegłym, będzie 5 mln złotych: 2 mln na projekty ogólnomiejskie oraz 3 mln na projekty osiedlowe – informował prezydent na konferencji prasowej, na której podpisał zarządzenie w tej sprawie.

Projekt może złożyć każdy mieszkaniec Płocka zameldowany na pobyt stały lub czasowy, który najpóźniej w dniu składania projektu kończy 16 lat, a także grupy mieszkańców, w skład których wchodzą osoby zameldowane w Płocku oraz rady osiedlowe, organizacje pozarządowe i prezydent Miasta Płocka – tylko w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Kompletne zgłoszenie, poza wypełnionym formularzem, musi zawierać listę poparcia z podpisami minimum 30 osób zameldowanych w Płocku (w przypadku projektu ogólnomiejskiego), lub minimum 15 osób zameldowanych na terenie konkretnego osiedla (w przypadku projektu osiedlowego).

Projekty można składać drogą elektroniczną – za pośrednictwem strony www. mojemiasto.plock.eu, lub wrzucając je do urn ustawionych w Biurach Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka, albo wysyłając na adres Urzędu Miasta Płocka z dopiskiem „Budżet Obywatelski Płocka”.

Lista pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych projektów zostanie ogłoszona najpóźniej 6 września. Głosowanie potrwa od 17 września do 2 października i będzie odbywało się przez internet, za pośrednictwem sms-ów oraz bezpośrednio, w punktach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Każdy z mieszkańców będzie mógł zagłosować tylko raz, oddając dwa głosy – jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy. W przypadku projektów ogólnomiejskich wybrane do realizacji zostaną te, które uzyskały największą liczbę głosów (do wyczerpania puli przeznaczonej na ten cel, czyli 2 mln zł).

W przypadku projektów osiedlowych powstaną dwie listy rankingowe. Pierwsza – „procentowa” ze stosunkiem głosów oddanych na dany projekt do liczby mieszkańców danego osiedla. Druga – z bezwzględną liczbą  głosów oddanych na dany projekt.

Spośród projektów osiedlowych wybrane do realizacji zostaną te, które uzyskały najlepszy wynik w ramach poszczególnych list rankingowych, do wyczerpania puli środków przeznaczonych na daną listę (czyli po 1,5 mln zł na każdą, łącznie 3 mln zł). Wyboru projektów osiedlowych dokonuje się najpierw z listy pierwszej (procentowej) do wyczerpania puli środków, następnie z listy drugiej (z wyłączeniem projektów zakwalifikowanych już z listy pierwszej).

W tym nowym systemie wyboru projektów chodzi o to, aby z jednej strony realizować projekty osiedlowe, mające duże poparcie mieszkańców, a z drugiej, aby nie dyskryminować mniej licznych osiedli.

Budżet.1

 
Absolutorium, zdrowie i sport – najważniejsze tematy XX Sesji Rady Miasta Płocka [FILM]

We wtorek, 28 czerwca, odbyła się XX Sesja Rady Miasta Płocka. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu oraz przyjęła sprawozdanie z wykonania Budżetu miasta za 2015 rok. Radni uchwalili także wszystkie projekty uchwał wniesione na sesję i jednogłośnie przyjęli apel do władz RP, w którym wzywają do budowy Płockiego Centrum Onkologii.

Sesja rozpoczęła się od wręczenia medalu Laude Probus dla druha Eugeniusza Malanowskiego, wieloletniego szefa Ochotniczych Straży Pożarnych w Płocku. Kolejnym punktem obrad było wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta Artura Jaroszewskiego, który w prezentacji przedstawił zatrważające dane na temat umieralności płocczan na nowotwory, zwłaszcza na nowotwory dróg oddechowych. Przewodniczący wskazał na braki w specjalistycznym sprzęcie (akcelerator do radioterapii) przy jednoczesnym wyższym niż w innych miastach wskaźniku umieralności na nowotwory złośliwe.

– Najwyższy wskaźnik umieralności na nowotwory ogółem ma miasto Płock, następnie powiat płocki i sierpecki – mówił Artur Jaroszewski. – Dominują zgony na nowotwory tchawicy, oskrzela i płuca. Biorąc pod uwagę inne miasta z działalnością przemysłową, w tym z Górnego Śląska, wskaźniki umieralności są niższe niż dla Płocka. Albo to nie pyły PM 10 zabijają płockie płuca albo dokonywane pomiary nie są zbyt wiarygodne, skoro niższe wskaźniki niż dla Płocka cechują Kraków i Nowy Sącz, więc co zabija płockie płuca? To, co nas wyróżnia, to przemysł petrochemiczno-rafineryjny – podsumował Artur Jaroszewski.

Prezydent Płocka i Rada Miasta byli jednomyślni. Jednogłośnie został przyjęty apel do władz Polski w sprawie konieczności pilnej budowy Płockiego Centrum Onkologii i poprawy opieki medycznej dla mieszkańców Płocka w dziedzinie onkologii.

Kolejne punkty XX Sesji Rady Miasta Płocka były związane ze sportem. Radni przyjęli roczne sprawozdania spółek: Wisły Płock i SPR Wisły Płock, a także przyjęli Plany miasta dotyczące modernizacji stadionu Wisły Płock S.A. Prezydent Andrzej Nowakowski zadeklarował poparcie dla programu budowy nowego stadionu. Wszystko miałoby być etapowane i rozłożone w czasie w latach 2016-21. Do końca 2016 miasto przeprowadzi szerokie konsultacje społeczne dotyczące nowego obiektu. W 2017 roku powstałby projekt wykonawczy, a w 2018 roku ruszyłyby prace. W 2021 roku stadion byłby gotowy. – Jeśli udałoby się znaleźć sponsora, wówczas nie widzę problemu, aby obiekt powstał w rok lub w dwa lata. Jeśli nie, zostaje tylko możliwość etapowania. Priorytety w rozwoju miasta są jasno określone, w tym z wykorzystaniem środków unijnych. Trzeba to realizować wszystko w takim tempie, aby budowa stadionu nie odbywała się kosztem innych ważnych inwestycji, tylko równolegle z nimi – mówił prezydent.

Obszerną prezentację na temat sportowych aren w Polsce przygotował radny Michał Sosnowski, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu, wskazując na stadion Cracovii jako optymalne rozwiązanie dla nowego stadionu Wisły Płock. Oto wystąpienie radnego Sosnowskiego dotyczącego płockiego stadionu, o którym coraz głośniej się mówi, szczególnie po awansie płockiego Klubu do ekstraklasy.

Najważniejszym punktem XX Sesji Rady Miasta Płocka była dyskusja nad zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy–Miasto Płock z wykonania Budżetu Miasta Płocka za 2015 rok. Radni rozpatrzyli sprawozdania z wykonania Budżetu Miasta Płocka za 2015 rok, sprawozdania finansowego Gminy Miasto Płock, zapoznali się z informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego, a także  opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie o przedłożonych przez Prezydenta Miasta Płocka sprawozdaniach z wykonania budżetu za 2015 rok.

RIO pozytywnie oceniła działania prezydenta i samorząd Gminy-Miasto Płock w kwestii realizacji Budżetu i finansów. Prezydent Andrzej Nowakowski zaprezentował następnie szczegółowo jak został wykonany Budżet Miasta Płocka za 2015. Po krótkiej dyskusji Rada Miasta w zdecydowanej większości (14 głosów za przy 9 glosach przeciw) udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Płocka z tytułu wykonania Budżetu Miasta Płocka za 2015 r.
W dalszej części obrad Rada Miasta uchwaliła wszystkie projekty uchwał na XX Sesję Rady Miasta Płocka.

Fot. UPM.
Romantycznie z…mistrzami. XVIII Letni Festiwal Płockiej Orkiestry Symfonicznej

To, że Płock jest okrzyknięty jako miasto festiwali to wie mnóstwo festiwalowiczów zjeżdżających się do naszego miasta z różnych stron Polski i Europy. Jak przejrzy się kalendarz płockich imprez, miłośnik każdego rodzaju muzyki znajdzie coś dla siebie. Melomani też mają swój festiwal, w tym roku odbędzie się jego 18. edycja.

Tegoroczny Letni Festiwal Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w niezwykłych przestrzeniach takimi jak: płocka Małachowianka, Muzeum Mazowieckie oraz Bazylika Katedralna.

Do Auli płockiej Małachowianki w zeszłym roku rzeszę melomanów przyciągnął koncert “Vivaldi & 4 pory roku” w wykonaniu znakomitego skrzypka Christiana Danowicza z towarzyszeniem Kwintetu Smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Idąc tym tropem, w murach najstarszej szkoły zabrzmi “Koncert na dwa klarnety i orkiestrę” op. 91 F. Krommera oraz Divertimento na dwa klarnety i orkiestrę Ennio Morricone w wykonaniu wirtuozów klarnetu: Jana Jakuba Bokuna i Romana Widaszka. Ale to nie wszystko. Gdy w roku 1986 na ekrany kin wszedł film Rolanda Joffé “Misja” ilustrującą go muzykę włoskiego mistrza Ennio Morricone, okrzyknięto najlepszą partyturą w historii muzyki filmowej a muzyka z filmu “Cinema Paradiso” oczarowała wszystkich miłośników kina. Orkiestra smyczkowa pod batutą Szymona Maxima przypomni te dwa tematy z filmów, które lepiej przybliżą twórczość włoskiego kompozytora . W programie również Divertimento KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert odbędzie się już w najbliższy piątek, 1 lipca w Auli im. Kajetana Morykoniego o godz: 19:00. Podsumowując w Małachowiance podczas koncertu “Wirtuozowski Duet” wykonawcami będą: Jan Jakub Bokun – klarnet, Roman Widaszek – klarnet oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Szymona Maxima. W programie: Wolfgang Amadeusz Mozart -“ Divertimento KV 136″, Franz Krommer – “Koncert na dwa klarnety i orkiestrę op. 91” oraz utwory Ennio Morricone: “Divertimento na dwa klarnety i orkiestrę” a także tematy z filmów „Cinema Paradiso”, „Misja”, „La Califfa”.

Na dziedzińcu Muzeum Mazowieckiego w Płocku , kompozycje Vivaldiego, Handla, Bacha, Jarzębskiego, Moniuszki i Griega zaprezentuje zespół kameralny Pro Musica Antiqua, który powstał w 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów – solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych. W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński (flet) – profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Jerzy Szafrański (obój) – wieloletni solista Filharmonii Narodowej w Warszawie, Paweł Panasiuk – wiolonczelista, Agnieszka Panasiuk – pianistka oraz sopranistka Ewa Alchimowicz – Wójcik . Podczas koncertu odbędzie się również promocja 9. numeru półrocznika “Nasze Korzenie”, która powinna zadowolić wszystkich regionalistów i miłośników lokalnej historii. Lekcja muzyki “Od baroku do współczesności” odbędzie się 5 lipca o godz. 19 w Muzeum Mazowieckim w Płocku, ul. Tumska 8.

Na zakończenie XVIII Letniego Festiwalu Muzycznego melomani zaproszeni się na… “Wieczór romantyczny”. Solistą będzie Marcel Markowski – koncertmistrz wiolonczel Sinfonii Varsovii, który wykona dwa wirtuozowskie utwory wiolonczelowe, wymagające zarówno niezwykłej biegłości technicznej, jak i dojrzałości muzycznej: Wariacje na temat rococo op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę oraz Pezzo Capriccioso op. 62 P. Czajkowskiego. Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jakuba Chrenowicza zaprezentuje jedno z najpopularniejszych dzieł symfonicznych – V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena. Utwór ten jest wyrazem integracji formy cyklicznej i wielkiej koncentracji tematycznej. Myślą przewodnią V Symfonii, wiążącą wszystkie cztery części, jest motyw składający się z zaledwie czterech dźwięków. Koncert odbędzie się 8 lipca o godz. 19 w Bazylice Katedralnej.

Na wszystkie koncerty podczas trwania festiwalu wstęp jest bezpłatny.

Dodamy, że 9 lipca Płocką Orkiestrę Symfoniczną będzie można podziwiać podczas Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. Jest to festiwal, który na stałe wpisał się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego. W Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 20:00 ponownie będzie można wysłuchać “Wieczoru Romantycznego” w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jakuba Chrenowicza.

 

 

 

Fot. Materiały prasowe organizatora.
Do Reggaelandu pozostało kilka dni. Mamy dla Was bilety [KONKURS]

Do rozpoczęcia 11. edycji Reggaelandu liczymy już praktycznie godziny. Wykonawców, którzy zaprezentują jamajskie rytmy na płockiej plaży, też już znamy. Organizator festiwalu czyli Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki w pełnej gotowości na przyjęcie artystów i festiwalowiczów.

Czego jedynie brakuje do szczęścia? Oczywiście…biletów. No i w związku z tym mamy dla Was konkurs i aż 10 osób może go wygrać. Wystarczy, że odpowiecie na jedno pytanie: Kto był pierwszym oficjalnie ogłoszonym artystą, który wystąpi podczas Reggaelandu 2016? Dodamy jedynie, że pytanie jest bardzo proste ale jednocześnie podchwytliwe. Na Wasze odpowiedzi czekamy do piątku, 1 lipca, do godziny 16 pod adresem konkurs@dziennikplocki.pl. Pierwsze 10 osób, które prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie ma zapewnione wejście do płocką plażę w dniach 8-9 lipca 🙂

Osoby, które wygrają w konkursie zostaną powiadomione pocztą e-mailową. Podpowiemy jedynie, że odpowiedź na pytanie znajdziecie na łamach Dziennika Płockiego 😉

 

Fot. POKiS.

 

 

 
Z Euro żegnają się kolejni arbitrzy. Marciniak jednak zostaje!

Anglik Martin Atkinson, Turek Cuneyt Cakir oraz Hiszpan Carlos Velasco Carballo nie będą uczestniczyli w decydującej fazie Euro 2016. Wśród tych, którzy zostają we Francji znalazł się natomiast płocki sędzia Szymon Marciniak, który jak czytamy na laczynaspilka.pl – będą pełnili funkcję sędziego rezerwowego, będzie będzie odpowiadał za strefę techniczną.

Marciniak na trwających Mistrzostwach Europy prowadził dotychczas trzy spotkania: dwa fazy grupowej (Hiszpania – Czechy i Islandia – Austria) oraz jedno 1/8 finału pomiędzy Niemcami a Słowacją. Za każde – słusznie – wraz ze swoim teamem, zbierał bardzo dobre recenzje.

Poza Polakiem i jego asystentem Pawłem Sokolnickim, we Francji nadal pracować będą: Niemiec Felix Brych (sędzia meczu Polska – Portugalia), Anglik Mark Clattenburg, Szwed Jonas Eriksson, Węgier Viktor Kassai, Holender Bjoern Kuipers, Serb Milorad Mazić, Włoch Nicola Rizzoli oraz Słoweniec Damir Skomina.

Źródło: laczynaspilka.pl
Fot. Mateusz Lenkiewicz