Gruzja! Mołdawia! Kenia! Kolumbia! Dopiero co przyjechali, a już narobili zamieszania (pozytywnego) i zdobyli serca płocczan, którzy we wtorkowy wieczór przyszli na Stary Rynek. Zespoły folklorystyczne z pięciu krajów – bo są także dwa z Polski – tanecznie i na razie krótko przedstawiły się wszystkim czekającym na rozpoczęcie Vistula Folk Festival.
Przypominamy: festiwal potrwa do 25 sierpnia, koncert inauguracyjny już w środę w Parku Północnym na Podolszycach. Miejscówki kolejnych folkowych wydarzeń to potańcówkowy “parkiet” starówki, amfiteatr, katedra, Tumska… Dziś już o nich pisaliśmy – przeczytajcie: “Będzie zabawa, będzie się działo! Zaczynamy najbardziej kolorowy, roztańczony płocki festiwal”, a przede wszystkim obejrzyjcie supergalerię zdjęć z wtorkowego powitania – lepszej nigdzie nie znajdziecie.
Mamy już więc fotki, teraz czas na filmy…
Coroczna sierpniowa impreza zaczęła się krótkim korowodem – reprezentujący trzy kontynenty artyści przemaszerowali spod dawnego kina Diana pod ratusz. Z głośników płynęła doskonale znana zwłaszcza maturzystom melodia Poloneza Płockiego, gdy na Stary Rynek jako pierwsi weszli tancerze z zespołu Wisła. Jeszcze brzmiała, gdy przy kamiennych lwach zameldowały się Dzieci Płocka…
Tam wszystkich przywitał wiceprezydent Płocka – w urzędzie miasta odpowiada m.in. za wszystko, co związane z kulturą – Łukasz Jankowski. To jego pierwszy Vistula Folk Festival w tej roli.
Vistula Folk Festival – poznajmy się
Wreszcie powitani przez wiceprezydenta sami witali się z płocczanami. Oto łączący tradycyjne melodie z nowoczesnymi aranżacjami gruziński zespół Orioni / Keghoshvilebi. Ciekawostką jest to, że Rustawi, z którego pochodzi, to miasto partnerskie Płocka.
Mołdawię reprezentuje znany z żywiołowych choreografii Ansamblul de Muzică și Dans Popular „Mărțișor”.
Natomiast z Kenii przybyli Pith of Africa Musical and Dance Group. Używają tradycyjnych instrumentów, w repertuarze mają utwory i tańce różnych grup etnicznych z różnych regionów.
A folklor Pacyfiku charakteryzujący się mieszanką hiszpańskich i afrykańskich wpływów chce w Płocku przedstawić Compañía de Danzas Quetzal z Kolumbii.
Były też wspólne zdjęcia, zbiorowe i dużo selfie oraz zaproszenia do udziału w kolejnych festiwalowych wydarzeniach. Tu Piotr Onyszko, dusza imprezy, jej konferansjer, a na co dzień szef zespołu Wisła, zachęca do przyjścia do Parku Północnego. Powtórzmy, że w środę o 18.30 zaczyna się tam koncert inauguracyjny.
Czytajcie też:
A tak było przed rokiem:
Zjechali do Płocka z różnych zakątków świata. Przywieźli swoje tradycje, taniec i śpiew [FOTO] >>