Czy poznamy tajemnice kaplicy z płockiej katedry? Póki co Ministerstwo odmówiło dotacji

W płockiej katedrze w nawie południowej znajduje się Kaplica Świętej Rodziny nazywana również Kaplicą Gulczewską. Znajduje się tam dwukondygnacyjny, renesansowy nagrobek – pomnik pana na Gulczewie, wojewody rawskiego i starosty płockiego Andrzeja Sierpskiego zmarłego w 1572 r. i jego małżonki Katarzyny zmarłej w 1566 r. Od dłuższego czasu trwają tam prace badawcze. Kaplica wymaga też gruntownego remontu i renowacji. A to kosztuje.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny co roku ubiega się o dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatni z wniosków złożyła w listopadzie 2018 roku na kwotę 700 tys zł. Pieniądze przeznaczone miały być na remont kaplicy, znajdującej się po prawej stronie głównego wejścia do katedry. Oprócz obrazu Świętej Rodziny jest tam także dwukondygnacyjny nagrobek Andrzeja i Katarzyny Sierpskich. Kilka dni temu Ministerstwo ogłosiło wyniki naboru. Niestety, na liście zabrakło płockiego zabytku.

– Odwołaliśmy się od decyzji. Teraz czekamy na odpowiedź – mówi nam ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

Dodamy, że Kaplica Świętej Rodziny jest jednym z bardziej tajemniczych miejsc w płockiej katedrze. Archeolodzy, którzy prowadzą w świątyni prace badawcze, odkryli ceglaną kryptę i tunel. Krypta była zasypana, co całej historii dodaje atmosfery zagadkowości. Badacze dotarli także do fundamentów świątyni. Natknęli się na kilkanaście szkieletów, zauważyli również przesunięcie murów świątyni, dotarli do kamiennego fundamentu zbudowanego z kamieni.

Przypomnijmy. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku jest największą nekropolią Piastów. Pochowani są w niej m.in. Władysław I Herman (1043-1102), jego syna Bolesław III Krzywousty (1086-1138) – za ich panowania Płock był stolicą Polski, Bolesław IV Kędzierzawy (1122-1173), Konrad I Mazowiecki (1187-1247), Bolesław II Płocki (1251-1313), Siemowit III Starszy (1320-1381), Janusz II Mazowiecki (1455-1495), a także Gaude­munda-Zofia (zm. 1288 r.) – żona Bolesława II Mazowieckiego (1251-1313).

W kwietniu 2018 roku Wzgórze Tumskie z katedrą zostało wpisane na listę Pomników Historii.

Fot. Google Maps.