Przy wejściu do galerii płyny do dezynfekcji, na szybach kartki z maksymalną liczbą klientów mogących przebywać w danym sklepie albo informacje, gdzie można kupić maseczki. Od poniedziałku, 4 maja otworzono większość sklepów w galeriach handlowych. Niektórzy ruszyli na zakupy. Nie ma jednak tłumów.
Przy okazji wizyty w galerii można skorzystać z przecen, chociaż nie w każdym sklepie. Nie wszystkie salony zostały już zresztą otwarte. W mediach ogólnokrajowych przybywa artykułów o markach, które mogą zniknąć z galerii handlowych, a które przez ostatnie tygodnie – z powodu epidemii – jeszcze mocniej postawiły na sprzedaż internetową. W przypadku salonów stacjonarnych gra toczy się o stawki czynszów. Sieć LPP – tu mamy takie szyldy, jak Mohito, House, Sinsay, Cropp i Reserved – zapowiedziała, że przymierza się do rezygnacji z niemal 30 proc. powierzchni handlowej w galeriach na terenie Polski.
– Decyzja podyktowana jest troską o interes firmy w obliczu skutków pandemii COVID-19, prognozowanych dla handlu. Jednocześnie firma wyraża gotowość do podjęcia z galeriami handlowymi rozmów na temat nowych umów, zawierających warunki adekwatne do nowych okoliczności – czytamy w informacji prasowej.
Tłumaczą, że „obawy związane z przebywaniem w dużych skupiskach ludzkich, potęgowane przez limitowany dostęp do centrów handlowych jeszcze przez wiele miesięcy, nie pozwolą spełniać galeriom celów i usług, dla których zostały wybudowane”. Dodają, że prognozowane przychody w sklepach stacjonarnych „prawdopodobnie nie przekroczą nawet 30% zeszłorocznych poziomów w porównywalnych okresach”.
Siec Empik niedawno poinformowała o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych, co miało oznaczać, że te salony pozostałyby zamknięte już 4 maja.
– Empik nie wyklucza dalszych wypowiedzeń umów w lokalizacjach, w których przy obecnych warunkach najmu prowadzenie rentownej działalności będzie trwale niemożliwe. Obecnie prowadzone są negocjacje w zakresie modyfikacji warunków najmu, odzwierciedlających nową rzeczywistość ekonomiczną.
Dalej wskazują, że centra handlowe przez kolejne kilkanaście miesięcy mogą „zanotować znaczące spadki odwiedzalności” z racji reżimu sanitarnego, zamkniętych kin, ograniczonego dostępu do fitness i rozrywki. – Jednocześnie trwale zmienią się zakupowe nawyki części klientów, którzy coraz chętniej i częściej będą korzystać z zakupów online. Już teraz Empik notuje trzycyfrowe wzrosty w sprzedaży online i digital, której udział w 2019 zbliżył się do 40% obrotów, a w tym roku oczekiwany jest jego dalszy znaczący wzrost. Firma zapowiada dalsze inwestycje w tym obszarze.
Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania od sieci Empik, za to sprawdziliśmy w samych galeriach. Zarówno w Atrium Mosty, jak i w Galerii Mazovia salony działają. Zamknięte są za to sklepy sieci LPP: Mohito, House, Sinsay, Cropp i Reserved.
– Aktualnie zarząd firmy prowadzi rozmowy z galeriami handlowymi na temat nowych umów dostosowanych do obecnych okoliczności i prognozowanych dla handlu skutków pandemii. Do czasu ich zakończenia niestety nie ujawniamy szczegółowych informacji dotyczących konkretnych lokalizacji – poinformowało nas w poniedziałek biuro prasowe LPP, do którego wysłaliśmy pytania.
Na stronach internetowych poszczególnych marek zamieszczono informacje o otwartych salonach od 4 maja. Na razie bez lokalizacji w Płocku.
Ponadto w poniedziałek zakupów nie można było zrobić np. w TK Maxx lub w Promod.
To, co rzuca się w oczy we wszystkich galeriach, to nieczynne tzw. wyspy handlowe, czyli stoiska sprzedażowe w korytarzach. Większość jest przykryta suknem. Nie tryska woda z dysz fontanny w Mazovii. Nadal należy pamiętać o bezpieczeństwie: chronić usta i nos, myć ręce (lub wchodzić do sklepu w rękawiczkach), zachować odstęp od innych osób. Bezpieczna odległość to 2 metry. Na wejściu komunikat o wyłączeniu stref aktywności fizycznej, stref gier, placów zabaw da dzieci. Lokale gastronomiczne mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos i w ramach dostaw, przy czym dania nie powinny być spożywane na terenie galerii. Takie są bowiem wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Galeria Mazovia pozostaje otwarta od 4 maja w godz. 9.00 – 21.00 – z wyjątkiem następujących sklepów:
? Piotr i Paweł 8:00-22:00,
? Zara 10:00-20:00,
? Bershka 10:00-20:00,
? Stradivarius 10:00-20:00,
? Rebel Electro: skrócone godziny pracy,
? Duka 11:00-19:00.
W Galerii Wisła, która również musiała dostosować się do wytycznych GIS, czasowo wyłączono z użytkowania strefy do wypoczynku – nalepki umieszczono na ławkach. Ograniczono liczbę osób mogących w tym samym czasie przebywać w windzie albo w toalecie. Toalety muszą być regularnie dezynfekowane. Klientów poproszono, podobnie jak w Mazovii czy w Atrium Mosty, o zajmowanie co drugiego miejsca parkingowego, a w przypadku braku takiej możliwości – o zachowanie dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.
Zmiany wprowadzono również w Atrium Mosty. Wyłączono przestrzeń rekreacyjną i restauracyjną, należy zakrywać usta i nos, korzystać z rękawiczek, zachować odległość 2 metrów od drugiej osoby. Zgodnie z wytycznymi GIS na 15 metrów kwadratowych sklepu może przebywać 1 osoba. Obowiązuje zakaz konsumpcji na terenie galerii. Centrum handlowe będzie otwarte w standardowych godzinach, czyli od 9.00 do 21.00.
Galeria Mazovia
Galeria Wisła
Atrium Mosty