Doskonali muzycy i aktorzy z kraju i zagranicy. A tuż obok nich debiutanci, którzy po raz pierwszy stykają się ze sceną. Taki właśnie będzie tegoroczny Rynek Sztuki, organizowany w dniach 29-31 sierpnia na Starym Rynku.
Odpowiedzialni za przygotowanie tej imprezy pracownicy Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki zapewniają, że starali się połączyć w jedną całość dźwięk, obraz i teatr. Udowodnić, że pozornie odległe światy artystyczne mogą funkcjonować tuż obok siebie, a nawet się wzajemnie przenikać. Widzowie zobaczą teatralne przedstawienia przygotowane przez renomowane zespoły z Polski i z zagranicy, ale również przez młodych adeptów sceny, których artystycznym guru jest Mariusz Pogonowski. Posłuchają klasycznego rocka, muzyki inspirowanej nową falą, jazzu i muzycznej alternatywy. Każdy wymagający odbiorca kultury, powinien na Rynku Sztuki znaleźć coś dla siebie.
Dwukrotnie przed zgromadzoną na Starym Rynku publicznością prezentować się będą uczestnicy „Lata w Teatrze”. Uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych między innymi przez Annę Kazimierską, Joannę Stanowską i Mariusza Pogonowskiego zaprezentują spektakl „Podwórko kuglarzy”, który zawiera w sobie elementy pantomimy, komedii dell’arte, klaunady, i teatru wędrownego. Nie zabraknie w nim również gry w masce, lalek i sztuki cyrkowej. Młodzi aktorzy wystąpią w piątek, 29 sierpnia o 18.30 i dzień później o tej samej porze.
Do stylistyki Nowej fali lat 80. XX wieku nawiązuje formacja Krem, która pojawi się na scenie tuż po młodych aktorach. Charakterystyczne dla warszawskiej grupy są retro brzmienia syntezatorów i taneczny bit.
Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie trio Waglewski, Fisz, Emade. Wojciech Waglewski wraz z synami przedstawią swój projekt „Matka, Syn, Bóg”, w którym królują klasyczne gitarowe brzmienia, wzbogacone domieszką bluesa, stone rocka i folku.
Pierwszy dzień Rynku Sztuki zamknie występ łączący świat muzyki ze światem filmu. Formacja Backspace, którą tworzą Łukasz Czekała (skrzypce), Zbigniew Chojnacki (akordeon) i Krzysztof Rychta (elektronika) wykona na żywo ścieżkę dźwiękową do filmu „Menilmontant” Dmitria Karasnoffa nakręconego w 1926 roku.
W sobotę, 30 sierpnia o 20.00 w Rockowych Ogródkach zagra pochodząca z Bydgoszczy formacja Variete. Prekursorzy i najważniejsi przedstawiciele zimnej fali w Polsce są jedną z muzycznych legend Jarocina. Nazywani ulubionym zespołem polskiej inteligencji, inspirują wielu artystów. Utwory Variete mają w swoim repertuarze między innymi Strachy na Lachy i Renata Przemyk.
Hitowo zapowiada się sobotni występ krakowskiego Art. Color Ballet, który zaprezentuje Fluoro UV czyli performance z elementami żywej muzyki. Tancerze, plastycy, akrobaci i muzycy, którzy biorą udział w spektaklu, wykorzystują przestrzenne elementy scenograficzne i ruchome, fosforyzujące instrumenty.
W sobotni wieczór będzie można podziwiać również Teatr Woskresinnia ze Lwowa. Aktorzy z grupy Jarosława Fedoroszyna przygotowali spektakl „Spotkać Prospera” oparty o „Burzę”, „Sen nocy letniej”, „Romea i Julię” oraz „Hamleta” Williama Szekspira. Będzie to niezwykle kolorowe widowisko, przesycone magią, pełne czarownych efektów.
Piątkowy wieczór zakończy projekcja filmu „Mocny człowiek” Henryka Szaro. Obraz z 1929 roku jest doskonałą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. Muzykę na żywo wykona performer, kompozytor i muzykolog – Marcin Pukalik.
W niedzielę, 31 sierpnia artyści związani ze stowarzyszeniem Teatr Per Se zaprezentują widowisko „Biała Dama” oparte na jednej z miejscowych legend. A później w jubileuszowym koncercie zaprezentuje się Loud Jazz Band. Legendarna polsko-norweska formacja jazzowa wróciła do Polski, aby świętować swoje 25-lecie, promując jednocześnie ósmy album DVD
„From the distance. Live in Warsaw”.