Coraz więcej videorejestratorów na drogach

Na terenie garnizonu mazowieckiego wdrożono nową koncepcję wykorzystania pojazdów wyposażonych w wideorejestratory. Do tej pory samochody tego typu działały głównie na terenach pojedynczych powiatów. Po wprowadzonych zmianach zasięg działania poszczególnych załóg, nie jest już ograniczony do granicy powiatu.

Województwo mazowieckie będące w zasięgu działania Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu zostało podzielone na 4 subregiony: radomski, płocki, wyszkowski i grójecki. Każdy z nich obejmuje kilka komend miejskich i powiatowych. W wyznaczonych granicach subregionów policyjne radiowozy wyposażone w videorejestratory mogą się swobodnie przemieszczać. Ich podstawowym celem jest skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom na drogach przez wszystkich uczestników ruchu drogowego a co za tym idzie, ograniczaniu ilości wypadków drogowych i ich ofiar.

Patrole są kierowane do pełnienia służby na drogi i w miejsca gdzie, według policyjnych statystyk, najczęściej dochodzi do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. Policjanci pełniący tam służbę, reagują głównie na rażące przekroczenia prędkości – zagrażające bezpieczeństwu, wykroczenia jakie popełniają kierowcy wobec pieszych – szczególnie w rejonach przejść dla pieszych oraz przypadki nieprawidłowego wyprzedzania.

Po kilku dniach od wdrożenia projektu patrole RD-VIDEO ujawniły 79 wykroczeń – z czego 50 z nich było przekroczeniem dopuszczalnej prędkości jazdy. Zatrzymano 1 nietrzeźwego kierującego oraz zatrzymano 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/godz.

Obecnie na terenie Mazowsza poruszają się 22 videorejestratory. Są to zarówno pojazdy oznakowane, jak i nieoznakowane. Wśród nich są m.in. dwa ople insignia, które policjanci otrzymali dwa lata temu z tzw. Funduszy Szwajcarskich. Radiowozy wyposażone zostały w videorejestrator, składający się z dwóch niezależnych urządzeń. Dzięki którym możliwy jest pomiar prędkości pojazdu jadącego z przeciwka, w tym samym kierunku, a także w czasie postoju videorejestratora. Policjanci, którzy siedzą za kierownicami takich radiowozów przeszli m.in. kursy, na których rozwijali umiejętności panowania nad samochodem i kształtowali prawidłowe reakcje za kierownicą w sytuacjach ekstremalnych.

Info: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu.
Fot: policja.pl