Co autor miał na myśli?

W sobotę, 23 kwietnia od godziny 12:00 do 15:00, po raz drugi w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbędzie się Dzień Wolnej Sztuki. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia mogłoby być hasło zapożyczone z tytułu wystawy rysunków Feliksa Tuszyńskiego, prezentowanej w Muzeum Żydów Mazowieckich brzmiące: „Sztuka z tezą”.

Hasło prowokuje do zapytania: Jaka to teza? Jaka myśl towarzyszy artyście w procesie tworzenia? To właściwa intencja do zatrzymania się przy wybranym dziele i zgłębiania jego tajników.

Dzień Wolnej Sztuki jest swobodnym i powolnym spotkaniem z wybranymi eksponatami. Zwiedzający przychodzą do muzeum, otrzymują instrukcję m.in. wskazującą konkretne obrazy, po czym skupiają się na wybranym przez siebie dziele. W spojrzeniu na obraz pomaga pilot – osoba, której można: zadawać pytania, dyskutować z nią, dzielić się spostrzeżeniami w temacie wybranego eksponatu. Pilot może mieć przygotowane dodatkowe informacje albo inne „pomoce” służące do „rozszyfrowania” pracy.

Bohaterami tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki będą wybrane obrazy okresu Młodej Polski m.in. „Wiejska Madonna” Stanisława Wyspiańskiego (przy Tumskiej 8) oraz wspomniane rysunki Feliksa Tuszyńskiego (przy Kwiatka 7). Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja zapoczątkowana sześć lat temu przez dwie pasjonatki Zuzannę Stańską i Justynę Krupińską .

Muzeum Mazowieckie zaprasza do Sali Galicyjskiej, tam właśnie znajduje się obraz „Wiejska Madonna”- Stanisława Wyspiańskiego. A w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ulicy Kwiatka 7, można będzie porozmawiać o pracach Feliksa Tuszyńskiego – wybitnego płocczanina mieszkającego w Australii.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.