Ciekawe rozwiązanie z nietypowym balkonem. Kolejne ‘Mieszkania na start’ w samym sercu płockiej starówki [FOTO]

Kamienica przy ul. Grodzkiej 8, czyli w samym sercu płockiej starówki, zmieniła się nie do poznania. Odrestaurowano frontowy budynek, wybudowano dwie oficyny, a co najciekawsze, zachowano przy tym zabytkową frontową ścianę obiektu. – Odnowiliśmy to miejsce i ożywimy je, wprowadzając tu młodych lokatorów – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. W odremontowanych lokalach zamieszkają bowiem beneficjenci programu Mieszkania na start.

Na wiosnę 31 młodych rodzin będzie mogło wprowadzić się do modernizowanej przez Agencję Rewitalizacji Starówki ARS, czyli miejskiej spółki, pachnącej nowością kamienicy przy ul. Grodzkiej 8. Oprócz mieszkań w budynku znalazło się miejsce na trzy lokale usługowe. Dziś postęp prac na budowie wspólnie mogli obejrzeć prezydent Płocka, prezes ARS, Jacek Koziński, płocka radna Iwona Krajewska oraz lokalne media.

Przebudowa kamienicy przy ul. Grodzkiej 8 rozpoczęła się w 2022 roku. Inwestycję prowadzi spółka Agencja Rewitalizacji Starówki. – Odrestaurowaliśmy frontowy budynek przy ul. Grodzkiej oraz zbudowaliśmy dwie oficyny, z których jedna sięga szczytem do ul. Małachowskiego. Powstałe podwórko zamyka należąca do wspólnoty mieszkaniowej kamienica przy ul. Małachowskiego 4B. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – zachowaliśmy frontową, zabytkową ścianę od ul. Grodzkiej – wyjaśnia Hubert Woźniak, z biura prasowego płockiego ratusza. – Pozostałe obiekty są zbudowane od podstaw – podkreśla.

W kompleksie budynków przy ul. Grodzkiej 8 znalazło się 31 lokali mieszkalnych (przeznaczonych na Mieszkania na start) o powierzchni od 25 do 65 mkw oraz trzy lokale usługowe o powierzchni 91, 124 i 51 mkw. Dwa z nich powstaną od strony ul. Grodzkiej, jeden – od ul. Małachowskiego.

Zdaniem Iwony Krajewskiej, wprowadzanie młodych ludzi na płocką starówkę jest ważnym procesem.

Kuczka, czyli historyczny balkon

– W jednym z narożników od południowego-wschodu, w miejscu gdzie przed laty istniała kuczka, czyli balkon, w którym Żydzi mieszkali i modlili się przy okazji Święta Szałasów, powstał balkon w jej kształcie – tłumaczy Hubert Woźniak. – Oryginalna była w na tyle złym stanie technicznym, że konserwator zabytków nie miał wątpliwości, iż należy ją rozebrać.

Dobrą wiadomość dla przyszłych mieszkańców przekazał Jacek Koziński. – Budowa dobiega końca i jesteśmy już na etapie robót wykończeniowych – poinformował prezes spółki. W najbliższych dniach kamienice przy Grodzkiej 8 zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej Fortum. – To również ważna informacja, bo oznacza, że ze starówki zniknęły kolejne kominy – podkreślił prezydent Andrzej Nowakowski.

Na kamienicę przy ul. Grodzkiej 8 z oficynami ARS wyda ponad 16 mln zł. Z budżetu państwa miasto pozyskało na tę inwestycję ponad 12,2 mln zł dofinansowania. Za dotychczasowe roboty ARS zapłacił już 12,7 mln zł. Koniec prac przewidziany jest na koniec kwietnia tego roku.

Na czym polega sukces programu?

“Mieszkania na start” to inicjatywa mająca na celu wybudowanie lokali przeznaczonych do wynajmu dla młodych ludzi, którzy chcą związać swoją przyszłość z Płockiem, ale jeszcze nie są w stanie zakupić własnego lokum, albo dla których nabycie mieszkania nie jest odpowiednim rozwiązaniem z różnych przyczyn życiowych.

Inicjatorem projektu, którego koncepcja zrodziła się w 2015 roku, jest prezydent Płocka – Andrzej Nowakowski. Adresatami są płocczanie w przedziale wiekowym 18-35 lat. Pierwsze mieszkania z programu oddano do użytku w 2016 roku. Dotychczas oddano do użytku prawie 400 lokali, które znajdują się przy ulicach: Sienkiewicza (25, 38, 40, 44 i 46), Padlewskiego 6, Kleeberga 1 i 1A, Kaczmarskiego 4, Kościuszki 3b, Królewieckiej 18, Polnej 7 i 25.

W tym roku oddane do użytku zostanie kolejne 31 mieszkań, tym razem przy ulicy Grodzkiej 8. Na tym jednak nie koniec. – Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmie się przebudową dwóch kolejnych kamienic. Jedna znajduje się przy ul. Sienkiewicza 48, powstanie w niej 14 Mieszkań na start. Druga stoi przy ul. 1 Maja 2, urządzimy w niej 11 takich lokali. W pierwszym przypadku kończymy przetarg na wybór wykonawcy, w drugim zdobyliśmy pozwolenie na budowę – przekazał w mediach społecznościowych prezydent Płocka.

Warto podkreślić, że od początku istnienia program cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego mocną stroną są mniej restrykcyjne wymagania niż w przypadku rządowego projektu “Mieszkania dla młodych”, który został zakończony, ponieważ według oceny ekspertów nie wspierał osób mniej zamożnych.

Płocczanie zainteresowani wynajęciem lokali w programie Mieszkania na start, mogą zapoznać się z planami budynków i sprawdzić metraże powstających mieszkań w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka na stanowisku numer 6 (wejście od ul. Zduńskiej). Aby starać się o otrzymanie lokalu w powstających obiektach należy złożyć wniosek do końca września każdego roku.

Fot. UMP.