Cezary Lewandowski w swoim życiorysie ma m.in. funkcję wiceprezydenta Płocka do spraw rozwoju i inwestycji, Arkadiusz Iwaniak, szef mazowieckiej Nowej Lewicy, był zarówno płockim radnym, jak i posłem z okręgu płocko-ciechanowskiego, z kolei Piotr Gryszpanowicz nie miał szczęścia w wyborach do Rady Miasta Płocka. Wszyscy trzej zasiedli w zarządzie spółki Orlen Projekt.
O ich wyborze poinformowała „Rzeczpospolita”. Faktycznie wszystkie nazwiska, chociaż bez zdjęć i życiorysów, widnieją na stronie spółki specjalizującej się w projektowaniu budowlanym i technologicznym. Obecnie Orlen Projekt podlega pod członka zarządu Orlenu ds. operacyjnych Roberta Soszyńskiego (związane z Platformą Obywatelską), niegdyś m.in. prezesa Pernu (2008-2011) i wiceprezydenta Warszawy (2018-2021).
Cezary Lewandowski został prezesem spółki Orlen Projekt w czerwcu. Zanim został wiceprezydentem Płocka w kadencji samorządu 2010-2014 pracował w PERN „Przyjaźń”, był również członkiem zarządu spółki MPR „Sarmatia”, rady nadzorczej spółki TELE-PERN Sp. z o.o. oraz spółki Systemy Informacyjne Kapitał SA, członkiem rady nadzorczej OLPP. Przed wejściem do zarządu spółki Orlen Projekt w połowie br. Cezary Lewandowski był członkiem zarządu ds. finansowych w Kolejach Mazowieckich (od 2017 r.).
W czerwcu nie wyłoniono członków zarządu orlenowskiej spółki. Konkurs został powtórzony w sierpniu. Jak informuje „Rzeczpospolita”, kandydaci mogło zgłaszać się w terminie 2-11 sierpnia. Biuro prasowe Orlenu, w odpowiedzi na pytania dziennika, wyjaśniło, że nowi członkowie zarządu zostali wyłonieni na podstawie konkursu. Wcześniej, do czasu zakończenia postępowania kwalifikacyjnego, ogłoszenie o nim miało być dostępne na stronie internetowej spółki (nie można już poznać wymogów stawianych kandydatom). Z kolei nowi członkowie zarządu zostali powołani do pełnienia swoich funkcji – decyzją rady nadzorczej – 19 września.
Według nieoficjalnych informacji „Rzeczypospolitej” w sumie chodziło o trzy stanowiska, było ośmiu kandydatów, jednak finalnie wyłoniono dwie osoby – Arkadiusza Iwaniaka i Piotra Gryszpanowicza.
Dodajmy, obaj panowie znają się od lat. W 2014 r. obaj startowali do Rady Miasta Płocka z listy SLD Lewica Razem. Gryszpanowicz był wówczas „jedynką” w okręgu nr 1, Iwaniak liderem listy w okręgu nr 3 (na zdjęciu w środku Arkadiusz Iwaniak, obok niego z prawej – Piotr Gryszpanowicz). Żaden z nich nie dostał mandatu, SLD reprezentowali w radzie miasta jedynie Wojciech Hetkowski i Jacek Jasion.
Piotr Gryszpanowicz
Inżynier branży drogowej, autor wielu projektów dróg i ulic, od 2012 r. pracował jako wykładowca w płockiej filii Politechniki Warszawskiej, jeszcze wcześniej był dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg w Płocku (2011-2012). Autor artykułów i książek o Płocku. Próbował – bezskutecznie – zostać radnym, w tym ostatnim razem w 2024 r. z listy Trzeciej Drogi (nie jest jednak członkiem tego ugrupowania). Był też właścicielem firmy Road Group działającej w zakresie specjalistycznego projektowania. Według danych zawartych w Ogólnopolskiej Wyszukiwarce Gospodarczej działalność firmy została zawieszona 20 sierpnia.
Arkadiusz Iwaniak
Był przedsiębiorcą, płockim radnym w latach 2004-2014 (jeszcze z SLD), posłem Lewicy w latach 2019-2023. Ku zaskoczeniu wielu osób w ubiegłym roku nie ubiegał się o reelekcję z dotychczasowego okręgu płocko-ciechanowskiego, tylko z tzw. obwarzanka podwarszawskiego. Pomimo pierwszego miejsca na liście nie dostał się do Sejmu (weszła za to startująca z drugiej pozycji Joanna Wicha, członkini Partii Razem). Po przegranej deklarował, że nie odstąpi od polityki. Nie wystartował jednak w tegorocznych wyborach samorządowych.
Fot. Karolina Burzyńska, płocka filia PW, screen ze strony internetowej Orlen Projekt