Bombowe znaleziska w Nowym Gulczewie

Dwa lotnicze niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej zostały wykopane w Gulczewie podczas prac odwodnieniowych. Bomby zostały zabezpieczone przez ekipę policyjnych saperów.

 

W Gulczewie trwają  prace przy budowie kanalizacji deszczowej ulicy Szlacheckiej. W piątek, 26 czerwca we wczesnych godzinach popołudniowych ekipa pracujących tam robotników odkopała lotniczą bombę z czasów drugiej wojny światowej. O nietypowym znalezisku powiadomiona została policja, która przesłała na miejsce zdarzenia ekipę swoich saperów. Gdy dotarli oni na miejsce, zabezpieczyli teren i przystąpili do działania. Po zabezpieczeniu pierwszego z niewybuchów znaleźli kolejny. Oba udało się wydobyć z ziemi w stanie nieuszkodzonym.

 

– Starsi mieszkańcy mówią, że przez nasz teren przechodziła kiedyś linia frontu, a w niektórych miejscach dostrzec można jeszcze elementy umocnień obronnych – powiedział nam Artur Matusiak, na którego posesji wykopane zostały oba niewybuchy.  – Policyjny saper, z którym rozmawiałem, przyznał, że niewybuchy wyglądały dość nietypowo. Na lotce z tyłu pocisku widoczny był kabel. Prawdopodobnie był on elementem układu opóźniającego wybuch.