BO 2014 – Wspinaczka, wakeboarding, a może szachy?

Trwa weryfikacja formalno-prawna projektów złożonych do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wśród do tej pory sprawdzonych propozycji znalazły się projekty, których realizacja rozszerzy ofertę naszego miasta dotyczącą aktywnego spędzania wolnego czasu.

Projekty prezentujemy wraz z numerami, które im przypisano.

 

11. “Plac Street Workout” Park Północny na Podolszycach

Street workout znaczy uliczny trening. Jest to aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń kalistenicznych. (Kalistenika – aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. „pompki”, „mostki”, „brzuszki” i „dipy”.)

–  Street workout to dyscyplina, do której niezbędne są drążki i poręcze. Takich prostych konstrukcji brakuje w przestrzeni publicznej naszego miasta. Projekt to zwarta konstrukcja oparta na słupach stalowych o przekroju okrągłym lub kwadratowym. Zawierałaby elementy takie jak niskie i wysokie drążki do podciągania, szerokie i wąskie poręcze do pompek, drabinki poziome i pionowe. Nawierzchnia w parku winna być raczej miękka. Wystarczyłby zwykły piasek – przedstawia swój pomysł Adam Kaźmierczak, którego propozycja jest jedną z tańszych, do tej pory zweryfikowanych. Jej koszt bowiem oscyluje wokół 37 tys. zł.  

12. Wyciąg elektryczny do Wakeboarding’u

Ten pomysł niewątpliwie urozmaiciłby spędzanie wolnego czasu nad zalewem Sobótka. Wakeboarding to sport wodny, polegający na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej, trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub wyciągu. – To połączenie nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Propozycja dotyczy zakupu i zamontowania na terenie zalewu Sobótka wyciągu elektrycznego. Wyciąg może być używany do uprawiania sportów wodnych (wakeboarding) jak i zimowych (narty, łyżwy , snowboard) – tłumaczy autor projektu, Paweł Bednarek. Koszt realizacji tej propozycji to 250 tys. zł.

14. Płockie centrum wspinaczkowe

Tym, którzy nie gustują w sportach wodnych naprzeciw wychodzi Mateusz Rychłowski, proponując sport na wysokości. Dokładnie pomysłodawca wnioskuje o stworzenie w Płocku ścianki do wspinaczki, o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Projekt przewiduje również umieszczenie ściany do boulderingu tzw. boulderowni. [Boulderownia to mała ścianka wspinaczkowa, o niewielkiej wysokości, często mocno pochylona lub połamana daszkami, z dużą ilością chwytów. Wspinaczka możliwa jest bez użycia linowych technik asekuracji i polega głównie na robieniu kilkunasto przechwytowych obwodów – Płocki Klub Wysokogórski]. Autor proponuje ulokowanie ścianki na jednym z płockich obiektów sportowych. Miejscem zasugerowanym przez Rychłowskiego jest Orlen Arena.

16. Park na Zdunach i Park Abisynia (ul. Kazimierza Wielkiego)

Autor, którym jest Dariusz Sztanderski proponuje urozmaicenie parków przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Tym, którzy mniej znają tamte okolice wyjaśniamy, że Park Abisynia znajduje się za Katedrą Mariawitów, niedaleko rogatek dobrzyńskich. Natomiast Park na Zdunach, zapewne bardziej znany płockiej społeczności, mieści się obok Domu Technika.  – Przedmiotem projektu jest zakup i montaż wyposażenia placów zabaw dla dzieci, także dla dzieci niepełnosprawnych oraz siłowni pod chmurką dla osób starszych, a także stołów do gry w szachy i warcaby – przedstawia projekt jego pomysłodawca. Koszt to 350 tys. zł.

Na ten temat:

BO 2014 – Płocczanie chcą ścieżek rowerowych

BO 2014 – Czy studenci będą jeździć za darmo?