Bitwa na słowa na płockiej plaży już w najbliższy czwartek. Zatem pakujcie się i wpadajcie. Będzie się działo!

Do Lech Polish Hip-Hop Festival zostało zaledwie kilka dni. Początek imprezy już w najbliższy czwartek – tego też dnia odbędzie się Betclic Rap Royale, czyli największy turniej na rymy w kraju. W starciach na słowa weźmie udział czołówka polskich freestyle’owców. Kto zawładnie królestwem polskiego freestyle’u? Fani rapu przekonają się o tym już 11 sierpnia w Płocku.

Bitwy freestyle’owe to jeden z symboli kultury hip-hopowej. Fani zapewne znają legendarne sceny z filmu „8 Mila”, gdzie w rolę głównego bohatera wcielił się sam Eminem, a scenariusz był inspirowany jego życiem. Do Polski bitwy trafiły w latach 90-tych i od tego czasu cieszą się dużą popularnością. – Kojarzone dotychczas głównie z „ulicznymi” starciami, za sprawą projektu Betclic Rap Royale nabiorą zupełnie innego wydźwięku – wyjaśniają organizatorzy Lech Polish Hip-Hop Festival.

– Chcemy wynieść freestyle na innym poziom i oddać mu to, co królewskie. Dlatego zaplanowaliśmy wiele niespodzianek, które nie tylko urozmaicą turniej, ale też zaskoczą fanów. Dotyczą one zarówno oprawy wizualnej, jak i samego turnieju. Jestem przekonany, że wniesiemy dzięki temu duży powiew świeżości i zainteresujemy naszym formatem nie tylko fanów freestyle’u – mówi Adam Te-Tris Chrabin, przyjaciel festiwalu, a także legenda polskiego freestyle’u, która będzie także jurorem w konkursie.

Wydarzenie będzie swoistym połączeniem kultury undergroundowej z oprawą najlepszego festiwalu hip-hopowego w naszym kraju i lifestylowego wydarzenia – zachęcają organizatorzy. Bitwa freestyle’owa odbędzie się pierwszego dnia festiwalu. W konkursowym jury znajdą się legendy rodzimego freestyle’u. – Winicjusz „Wini” Bartków, Filip „Yurkosky” Jurkowski – YouTuber oraz Adam „Te-Tris” Chrabin. Prowadzącym wydarzenie będzie znany między innymi z gal FAME MMA i High League dziennikarz i komentator – Mateusz Kaniowski.

System rywalizacji pomiędzy raperami będzie bardzo prosty. Zmagania rozpoczną się od 1/8 finałów. Zawodnicy, którzy będą musieli wykazać się nieprzeciętnymi umiejętnościami, kreatywnością, poczuciem humoru i charyzmą, zmierzą się w dwóch 45-sekundowych rundach i ewentualnej dogrywce. Najlepsi trafią do ćwierćfinałów odbywających się na identycznych zasadach. W półfinałowych pojedynkach rozegrane zostaną trzy 30-sekundowe rundy (plus ewentualna dogrywka). Wezmą w nich udział nie tylko zawodnicy, którzy awansowali do tego etapu, szczegóły poznamy jednak dopiero podczas turnieju. Dwójka zwycięzców trafi do wielkiego finału, a przegrani stoczą walkę o 3 miejsce.

Organizatorzy zapowiadają dużo niespodzianek w samych pojedynkach – zarówno w klimacie wydarzenia, jak i nieszablonowej oprawie. Dzięki temu rozgrywki sprawią wiele radości nie tylko zagorzałym fanom, ale także osobom, które być może nigdy nie miały do czynienia z freestylem. Co dokładnie będzie się działo? Tego dowiemy się już podczas wydarzenia, choć całość ma mieć iście „królewski” charakter.

– Hip-hop to obecnie topowy gatunek muzyczny w Polsce. Od kilku lat to właśnie raperzy sprzedają najwięcej płyt i królują na YouTube czy Spotify. To głos buntu i styl życia. Współtworząc Betclic Rap Royale chcemy czerpać z korzeni, ale też pchnąć freestyle w nową, królewską erę. Lech Polish Hip-Hop Festival to najlepsze do tego miejsce i wierzymy, że na naszej scenie powstaną punche, które zapamiętamy na długo – mówi Bartłomiej Płoskonka, country manager Betclic Polska.

Oprócz tytułu króla freestyle’u, najlepszy wolnostylowiec otrzyma nagrodę o wysokości 20 tysięcy złotych. Nagrody za drugie i trzecie miejsce wyniosą natomiast odpowiednio: 8 i 5 tys. zł.

– Podczas pierwszej edycji festiwalu zawodników dopingowało grono kilkuset zagorzałych fanów. W trakcie ostatnich finałów zainteresowanie było tak duże, że na prośbę artystów i festiwalowiczów wprowadziliśmy kilka zmian w harmonogramach koncertowych na pozostałych scenach. Liczymy, że w tym roku znowu padnie rekord frekwencji, zwłaszcza, że przygotowaliśmy dla widzów wiele niespodzianek. Chcemy czerpać to, co najlepsze z oldskulowych bitew, a jednocześnie dać im przestrzeń i oprawę godną wielkości hip-hopu w XXI wieku – mówi Marcin Siwek, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się osobiście w Płocku organizatorzy przygotowali transmisję z Betclic Rap Royale. Będzie ona dostępna w aplikacji Betclic oraz na kanale YouTube. Nowinką jest także możliwość obstawiania wyników. Fani będą mogli zarówno przed turniejem, jak i w trakcie jego trwania typować wyniki rywalizacji i zakładać się o wygraną swoich faworytów.

Lech Polish Hip-Hop Festival odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia na nadwiślańskiej plaży w Płocku. Jest to ósma edycja imprezy. Na festiwalu wystąpi stu artystów. W niedzielę, w płockiej Orlen Arenie, odbędzie się uroczysta Gala Lech Polish Hip-Hop Music Awards z występami znanych artystów w niecodziennych aranżacjach.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.