Bieg, w którym zwyciężyli wszyscy! Płock biegł „Razem dla Autyzmu” [FOTO]

Istne tłumy opanowały dziś Park Północny na Podolszycach. Odbył się tam bowiem II Bieg Charytatywny „Razem dla Autyzmu”. Wiele osób było tam aby wziąć udział w biegu, ale mnóstwo płocczan przyszło pokibicować swoim bliskim, a także pokazać swoją solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm oraz z ich rodzinami.

– Bieg był zaplanowany na 200 osób, jednak wzięło w nim udział 150 biegaczy. W rezultacie bieg ukończyło 136 osób – informuje nas Bogdan Wolny, płocki dziennikarz, który prowadził imprezę.

Najpierw, kilka minut po godzinie 10, rozpoczął się Bieg Krasnala. Dzieci miały do pokonania dystans 100 metrów. Po trasie było mnóstwo uśmiechu i radości. Następnie odbyła się rozgrzewka dla dorosłych przed biegiem, którą prowadziła Małgorzata Daszkiewicz – medalistka mistrzostw Polski. W końcu do startu ustawili się dorośli. Wystartowali pełni werwy i uśmiechu około godziny 11. Z numerem 1 na „koszulce” pobiegł również prezydent Andrzej Nowakowski. Zawodnicy i zawodniczki mieli do pokonania prawie 5 kilometrów, czyli Park Północny należało okrążyć biegiem pięć razy. Na mecie, na każdego kto zdecydował się wziąć udział w biegu, czekał pamiątkowy medal. Było też mnóstwo nagród rzeczowych i sporo atrakcji dla dzieci. 

W biegu wzięły udział osoby w najróżniejszym wieku. Ciekawostką jest, że biegły także mamy z dziećmi w wózkach, nosidełkach czy zwyczajnie na rękach. Organizatorami wydarzenia był płocki Klub Rodziców JiM. I tu ogromny ukłon w ich stronę. Impreza organizacyjnie była dopięta na ostatni guzik. Okazuje się, że jeżeli ktoś ma ogromne serce i wkłada je w coś całkowicie, nie potrzebne jest doświadczenie. W płockim biegu serca nie zabrakło, dlatego organizacyjnie impreza zasługuje tylko na jedną ocenę – 6 z plusem.

Należy dodać, że pogoda dla biegaczy była wprost wymarzona, atmosfera wkoło rewelacyjna. Całość zakończyła się wypuszczeniem w niebo mnóstwa niebieskich balonów. Co wyraźnie podkreśliło ogromne znaczenie biegu i całego wydarzenia.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to zaburzenie o podłożu neurologicznym. Charakteryzuje je m.in. problemy z komunikacją, niemożność wejścia w relacje i interakcje z otoczeniem. Szacuje się, że w Polsce liczba osób, która cierpi z powodu autyzmy to kilkadziesiąt tysięcy. Tegoroczny finał ogólnopolskiej kampanii społecznej „Polska na niebiesko”, organizowany przez Fundację JiM, odbywała się pod hasłem „Chcemy być sobą”. W całej Polsce około godziny 20 ważne w miastach budynki zostaną podświetlone na niebiesko. Głównym przesłaniem obchodów Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest właśnie kolor niebieski. 

Współorganizatorami płockiego wydarzenia byli: Urząd Miasta Płocka, Fundacja Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym „Agnieszka”,Rada Mieszkańców Osiedla Podolszyce – Północ oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Rodzicom w organizacji imprezy pomagali:Mariam Urbańska,WOPR, Grupa taneczna SHADOW, Płocki Wolontariat, Teatr Form Wielu – Przemek i Łukasz Jarzyńscy, Drukarnia jantar24.pl, Komenda Straży Miejskiej w Płocku, Bogdan Wolny, Komenda Policji w Płocku, Bawidełko, Brazilian Jiu Jitsu Team Płock, Szkoła Podstawowa nr 23 z Oddziałami Integracyjnymi w Płocku oraz Wydawnictwo IWANOWSKI.

Fot. Anna Monika Chyła, Bogdan Wolny oraz Małgorzata Daszkiewicz.