Kontynuacja działań informacyjnych ws. reformy edukacji oraz prezentacja harmonogramu wdrażania zmian – to główne tematy konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 27 stycznia, w Zespole Szkół nr 2 w Płocku. Wzięli w niej udział: Artur Standowicz – wicewojewoda województwa mazowieckiego oraz Aurelia Michałowska – mazowiecki kurator oświaty.
– Weszliśmy w etap realizacji konkretnych zapisów ustawy Prawo Oświatowe. Samorządy pracują w tej chwili nad tworzeniem nowej sieci szkół, niektóre samorządy mają te prace już mocno zaawansowane – tłumaczył wicewojewoda. – Łączy się to z rozmowami i konsultacjami zainteresowanych reformą czyli nauczycielami, dyrektorami szkół oraz rodzicami. Z punktu widzenia wojewody najważniejsze jest to aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. – Sieć szkół, która powstanie aby przygotowana była zgodnie z prawem – podkreślał. Prosił także, aby samorządowcy zapoznali się z wytycznymi, które zamieszczone są na stronie ministerstwa.
Do końca marca tego roku jest planowanych około 70 spotkań informacyjnych skierowanych do: rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Ponadto w tym samym okresie odbędzie się około 50 dyżurów eksperckich. W Kuratorium i jego delegaturach pracownicy będą je pełnić przynajmniej raz w tygodniu do godz. 18.00 (część z nich planowana jest poza siedzibą urzędu, m.in. w siedzibach samorządu). Spotkania informacyjne oraz dyżury eksperckie odbywają się również na terenie Delegatury w Płocku. Szczegółowe informacje – na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie. Mazowiecki Kurator Oświaty w styczniu bieżącego roku powołał Zespół ds. wdrażania reformy edukacji w województwie mazowieckim. Do podstawowych zadań Zespołu należą koordynacja działań informacyjnych związanych z reformą oświaty oraz zapewnienie wsparcia różnym podmiotom w okresie wdrażania zmian. Będzie też organizował spotkania z samorządami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz rodzicami uczniów.
Najczęściej poruszane tematy podczas przeprowadzanych konsultacji dotyczyły kosztów oraz kwestii techniczno-organizacyjnych wprowadzania zmian w systemie oświaty. – Kładziemy bardzo duży nacisk na spotkania informacyjno-konsultacyjne, gdyż zależy nam na sprawnym wdrożeniu reformy. Jeżeli jakiś samorząd, szkoła czy grupa rodziców wyrazi taką wolę, bardzo chętnie zorganizujemy dodatkowe spotkanie – mówiła Aurelia Michałowska.
– Czy reforma nie spowoduje zwolnień nauczycieli? – dopytywali dziennikarze. – Według nas ta reforma nie powinna spowodować utraty stanowisk pracy. Wydaje nam się, że w skali kraju będzie to około 5 tys etatów więcej – tłumaczyła Michałowska. – Jeżeli chodzi o województwo mazowieckie, nie podejrzewamy, żeby doszło do spadku zatrudnienia nauczycieli. Nie dostajemy niepokojących danych o zwolnieniach nauczycieli. Kuratorium oświaty w Warszawie, tak jak pozostałe kuratoria w Polsce będą miały specjalne banki ofert pracy dla nauczycieli – dodawała. Na co zatem tworzenie banków pracy, skoro nikt tej pracy nie straci? – pytali dziennikarze. – Bank ofert pracy funkcjonował jedynie w województwie mazowieckim natomiast teraz będzie funkcjonował w skali kraju – po krótkim zastanowieniu odpowiedziała kurator oświaty.
– Czy nie sądzicie państwo, że na konsultacje jest trochę za późno? – padło pytanie. – Konsultacje się już odbywały, teraz będą tylko spotkania wdrażające – odpowiedziała kurator.
Na korytarzu spotkaliśmy dyrektorkę jednej ze szkół w Sierpcu, która szła na spotkanie z wojewodą i kuratorem. – W zeszłym roku było jedno spotkanie dotyczące reformy, w zasadzie było informacyjne – mówiła nam dyrektor sierpeckiej szkoły. – Teraz jest drugie. Moim zdaniem reforma jest trochę nie przygotowana, ale jakoś damy sobie radę w naszej placówce – dodawała.
Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło specjalny adres e-mail: reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu: 22 551 24 22, na które można kierować pytania związane z reformą edukacji. Na stronie internetowej Kuratorium funkcjonuje też specjalny dział poświęcony tylko reformie edukacji.
Przypomnijmy. 9 stycznia 2017 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Przewidują one modyfikację ustroju szkolnego oraz organizacji szkół i placówek oświatowych. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.
Fot. LR.