Atrakcji będzie co niemiara

JT001

Program artystyczny Jarmarku Tumskiego i Dni Historii Płocka konstruowany jest tak, aby każdy znalazł dla siebie coś interesującego.

W piątek, 29 maja w amfiteatrze zaprezentuje się nie wymagająca żadnej rekomendacji grupa Skaldowie. Formacja założona przez braci Jacka i Andrzeja Zielińskich ma na swoim koncie niezliczoną ilość przebojów doskonale znanych nie tylko starszemu pokoleniu, ale i młodzieży.

Również w piątek na scenach Jarmarku Tumskiego prezentować się będą między innymi kapela Stare Wiarusy, kabaret Z Kapelusza, Chór Serenada ze Spółdzielczego Domu Kultury, kabaret Układ Koleżeński oraz jazzowy kwartet Positive Vibrations działający przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

W sobotę, 30 maja w amfiteatrze zaśpiewa grupa Vox. Witold Paszt i jego koledzy postarają się udowodnić płocczanom, że jako tercet radzą sobie równie dobrze jak kwartet (gdy występowali jeszcze z Ryszardem Rynkowskim). Na jarmarkowych scenach wystąpią Płocka Kapela Podwórkowa i chór Vox Singers, a także Sasza Baranov z zespołem.

W strefie związanej z Dniami Historii Płocka wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Tryzna ze Szczecina, zajmujący się nie tylko grą i śpiewem, ale też rekonstrukcją średniowiecznych tańców i budową średniowiecznych instrumentów. Folkowy Jar ze śląskiego Sławkowa z bawił będzie słowiańską muzyką i legendami.

Swój udział w tegorocznej, siódmej już edycji Jarmarku Tumskiego zadeklarowało ponad 300 wystawców, wśród których znajdą się między innymi kolekcjonerzy, rękodzielnicy oraz kramarze oferujący artykuły spożywcze. Aż 20 stanowisk przygotowują działające w naszym mieście stowarzyszenia, które prowadzić będą warsztaty edukacyjne oraz zabawy z animatorami.

Uczestnicy warsztatów, które odbywać się będą podczas Dni Historii Płocka, mają szansę, aby nauczyć się dawnego tańca, snycerstwa, lepienia garnków, toczenia naczyń, tkactwa, rękopiśmiennictwa, kaligrafii i ozdabiania średniowiecznych ksiąg.

W trakcje DHP nie może zabraknąć również pokazów rycerskich. Drużyny kusznicze na zamkowym dziedzińcu powalczą o miecz Bolesława Krzywoustego, widzowie będą mogli w wolnych chwilach spróbować wspinaczki po zamkowych murach lub zapoznać się z tradycjami i zwyczajami rycerskimi.

Motywem przewodnim pikniku literackiego będzie twórczość Elizy Piotrowskiej – autorki i ilustratorki książek dla dzieci. Impreza odbędzie się na Wzgórzu Tumskim, przy pomniku Ludwika Krzywickiego. Swoje sceniczne umiejętności będą mogły zaprezentować grupy dziecięce i młodzieżowe działające przy płockich szkołach i placówkach kulturalnych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej jarmarktumski.plock.eu oraz na facebookowym profilu facebook.com/jarmarktumskiplock