Co jest najważniejsze w tworzeniu wymarzonej aranżacji wnętrza? Podążanie za modą i panującymi trendami, za wygodą i praktycznymi rozwiązaniami, a może za własnym gustem? Co sprawi, że uda nam się skomponować taki wystrój, w którym będziemy się doskonale czuć nie tylko przez miesiąc czy dwa, ale przez wiele lat?
Na te pytania spróbuje odpowiedzieć specjalista z portalu Redro.pl: – Najważniejsze jest, byśmy sami wiedzieli, w jakim wystroju najlepiej się czujemy. Moda zmienia się szybko, więc to nasze osobiste upodobania powinny być decydującym wyznacznikiem. Warto zwrócić także uwagę na to, w jakiej przestrzeni najlepiej wypoczywamy. W zaciszu przyrody, na łonie natury możemy naładować swoje baterie i w pełni odzyskać siły, dlatego malowniczy pejzaż może okazać się doskonałym akcentem dekoracyjnym. Żeby z kolei nie tracić cennego czasu na metamorfozę, powinniśmy zdecydować się na szybkie i praktyczne rozwiązania, a takim z pewnością okaże się fototapeta. Góry, morskie wybrzeże, a może polna łąka? To zapierające dech w piersiach szczyty pozwolą nam stworzyć efektowną aranżację, która przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ekstremalnych wspinaczek.
Weźmy więc pod lupę malownicze, górskie krajobrazy i sprawdźmy, jakie stylizacje możemy wyczarować. Przygotowaliśmy coś zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tradycyjnych wnętrz.
W słońcu i pod śniegiem
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co mogą przedstawiać malownicze fototapety. Góry polskie i te z odległych zakątków świata, widoki pełne słońca lub pokryte śniegiem wierzchołki, intensywnie kolorowe pejzaże lub oszczędne w wyrazie, czarno-białe zdjęcia. Możliwości jest tyle, że wprost nie sposób tutaj wszystkich wymienić. W tym momencie powinniśmy oddać głos naszym osobistym upodobaniom. Jeśli kochamy nasze polskie Tatry, sięgnijmy po wzór, który ukazuje Giewont, Czerwone Wierchy lub bajkowe Morskie Oko, a jeśli fascynują nas azjatyckie zakątki, do dyspozycji mamy sięgające chmur Himalaje lub jedyną w swoim rodzaju japońską Górę Fuji. Tylko od naszej fantazji zależy, czy zdecydujemy się na letnią czy zimową odsłonę gór. W skandynawskiej aranżacji świetnie będą się prezentować białe wierzchołki i rozciągający się pod nimi ośnieżony las. Z kolei w tradycyjnym wystroju lepiej postawić na słoneczny pejzaż o pogodnym charakterze.
W abstrakcyjnej odsłonie
Dla miłośników nowoczesnych i oszczędnych w wyrazie wnętrz mamy coś zupełnie wyjątkowego. Będzie to oderwana nieco od rzeczywistości fototapeta. Góry charakteryzują się ostrymi krawędziami i masywnymi blokami skalnymi, które najczęściej nadają im zgeometryzowany kształt. Właśnie ta cecha została wykorzystana w stworzeniu widoków, które przypominają coś pomiędzy japońską sztuką składania papieru origami a nowoczesnymi dziełami sztuki o abstrakcyjnym charakterze. Takie wzory pozwolą nam spojrzeć na dobrze nam znane krajobrazy w zupełnie inny sposób. Umowne przedstawienie znakomicie uzupełni współczesny wystrój, stając się efektowną dominantą przestrzeni.
W związku z tym, że takie artystyczne pejzaże nie są wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości, mogą przyjmować najprzeróżniejsze kolory: od intensywnych fioletów przez neonowe zielenie po łagodne pastele. Taka dekoracja pozwoli nam ożywić przestrzeń, w której do tej pory niewiele się działo. – podpowiedział nam specjalista z Redro.pl.
W minimalistycznym wydaniu
Jeśli lubimy oszczędnie urządzone wnętrza, ale nie jesteśmy zwolennikami nowoczesnych, abstrakcyjnych dekoracji, to możemy zdecydować się na górskie fototapety o minimalistycznym charakterze. Jak wyglądają takie przedstawienia? Znajdziemy na nich same skalne wierzchołki na tle nieba. Takie kompozycje pozbawione będą usianych kwiatami łąk i zielonych hal, urokliwych, drewnianych szałasów i innych elementów, które rozpraszałyby nasza uwagę. Skalne masywy mogą wyłaniać się z porannych mgieł, lśnić połaciami białego śniegu lub tworzyć pełne grozy kształty na tle granatowego, burzowego nieba. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. W związku z tym, że takie fototapety odznaczają się zazwyczaj ograniczoną paleta barwną, możemy wprowadzić do wystroju kolorowe akcenty, które zdynamizują przestrzeń – fotel, zasłony lub poduszki na kanapę w wyrazistym odcieniu.
W nastrojowym klimacie
Na sam koniec zostawiliśmy dwie propozycje, które sprawdzą się w wystroju romantycznej sypialni. Pierwsza fototapeta prezentuje malowniczy zachód słońca. Gdy czerwona kula powoli zbliża się do górskich wierzchołków, całe niebo pokrywa się zapierającą dech w piersiach feerią barw. Ten malowniczy spektakl można byłoby oglądać bez końca, choć w rzeczywistości trwa zaledwie kilka minut. Jeśli jednak uchwycimy go na naszej ściennej dekoracji, będziemy się nim rozkoszować bez żadnych ograniczeń. Drugą propozycją jest górska fototapeta, utrzymana w stylu retro. Takie przedstawienia charakteryzują się wyjątkową kolorystyką – taką, jaką możemy spotkać na dawnych fotografiach. Barwy są delikatnie spłowiałe, a rzeczywistość sprawia wrażenie, jak gdyby znajdowała się za specjalnym filtrem, który zniekształca właściwy obraz. Fototapeta, niczym zdjęcie ze starego albumu, spowoduje, że w sypialni zapanuje jedyna w swoim rodzaju aura.
Górskie fototapety to nie tylko przepis na stylowe wnętrze. To także sposób na to, żeby stworzyć efektowną i miłą dla oka przestrzeń, w której uda nam się odpocząć, zrelaksować i nabrać sił. Dzięki tej błyskawicznej metamorfozie zyskamy wystrój, o jakim zawsze marzyliśmy.
Źródło i fot: Redro – fototapety na ścianę.