Ależ to była Heca! Aby wziąć w niej udział, przyjechali z całej Polski [FOTO]

Siedemnaście spektakli teatralnych zaprezentowali uczestnicy XXX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA 2019, który trwał w naszym mieście od czwartku do soboty. W wydarzeniu wzięły udział grupy teatralne z całej Polski. Jury przyznało Złote, Srebrne i Brązowe Maski w dwóch kategoriach wiekowych: dziecięcej i młodzieżowej. Kilka przedstawień postanowiono wyróżnić.

W kategorii dziecięcej Złota Maska pojechała do Rumi z Teatrem “Bambo” za przedstawienie “Bajka o rycerzu bez konia”. Jury postanowiło przyznać dwie Srebrne Maski w tej kategorii wiekowej. Pierwszą odebrał Teatr Mała Scena z Sulejówka za spektakl “Filiżanka”, a druga trafiła do Teatru Chmur z Warszawy za przedstawienie “System”. Brązową Maską może cieszyć się Grupa Teatralno – Kabaretowa “Biedronki” z Nadarzyna, która płockiej publiczności zaprezentowała spektakl “Czemu nie”.

Z kolei w kategorii młodzieżowej Złotą Maskę ‘wywalczył’ sobie na scenie Teatr Supeł z Rybnika za przedstawienie “Jesteśmy dorośli… prawie”. Srebrne Maski jury przyznało dwie. Pierwszą otrzymała grupa “Dzierżągnia” z Warszawy za spektakl “Rozmowy z wesela wycięte”, druga do Teatru Brum za przedstawienie “Idź, pobiegaj”. Wyróżnienia trafiły pięciu Teatrów.

Heca to nie tylko zmagania młodych aktorów na scenie, to także spotkania warsztatowe z jurorami festiwalu dla instruktorów oraz dla dzieci i młodzieży. Podczas nich uczestnicy mogli dokształcić się w tańcu, rozwinąć swoje możliwości plastyczne i wokalne czy nauczyć się jeszcze lepszej gry aktorskiej. W piątek ok. godz. 10:00 spod Młodzieżowego Domu Kultury wyruszył barwny i wesoły korowód z udziałem około 250 młodych aktorów, którzy odwiedzili nasze miasto, aby powalczyć na scenie o laur zwycięstwa Hecy 2019.

Festiwal trwał w naszym mieście trzy dni. Zakończył się w sobotę, 15 czerwca, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego uroczystym ogłoszeniem wyników festiwalu i wręczeniem nagród. Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia I w Płocku. 

Fot. DR.