Podsumowano akcję szczepień w mobilnych punktach na terenie powiatu płockiego. Chodzi oczywiście o szczepienia przeciw Covid-19, które są istotne zwłaszcza w perspektywie czwartej fali pandemii. W powiecie płockim wiele osób zachęcało i zachęca mieszkańców do szczepień. Teraz przyszedł czas, by podziękować społecznikom za ich zaangażowanie w dbałość o nasze zdrowie i życie.
Spotkanie podsumowujące akcję szczepień przeciw Covid-19 w mobilnych punktach organizowanych we współpracy z samorządami, m.in. powiatu płockiego, odbyło się w czwartek, 4 listopada, w Starostwie Powiatowym w Płocku. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie podziękowań od Wojewody Mazowieckiego i Starosty Płockiego 27 osobom wyjątkowo zaangażowanym w propagowanie szczepień przeciw Covid-19.
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Płocku otworzyła wicestarosta Iwona Sierocka, która przywitała gości również w imieniu starosty płockiego Sylwestra Ziemkiewicza. Rolę gospodarzy pełnili także przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski oraz Paweł Tokarski – przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Radzie Powiatu.
– Od 2020 r. cały świat żyje w innej rzeczywistości spowodowanej pandemią. Lockdown, praca zdalna, izolacja… Z tym wszystkim musimy się mierzyć, co jest szczególnie uciążliwe dla seniorów, którzy źle znoszą izolację, oraz dla dzieci, które musiały przez długi czas uczyć się zdalnie – przypomniała podczas spotkania wicestarosta Iwona Sierocka. Podkreśliła, że na szczęście medycyna i teraz nie zawiodła, dzięki czemu tak szybko udało się opracować szczepionki przeciw Covid-19.
– 3 listopada tego roku mieliśmy prawie 10,5 tys. przypadków zachorowań na Covid-19, rok wcześniej było ich prawie dwa razy więcej. To wszystko udało się osiągnąć m.in. dzięki szczepieniom – zaznaczyła Iwona Sierocka, dziękując druhom OSP, Kołom Gospodyń Wiejskich oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w propagowanie szczepień.
Ekspert w Biurze Wojewody Mazowieckiego Krzysztof Ławniczak przypomniał, że mobilne punkty szczepień pojawiły się w tych gminach, gdzie był niski odsetek osób zaszczepionych. – Mnie przypadł dziś zaszczyt, by w imieniu wojewody Konstantego Radziwiłła podziękować każdemu z Państwa za ogromne zaangażowanie w akcję szczepień. Trzeba podkreślić, że ta potrzeba nadal funkcjonuje – dodał.
Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski zaznaczył, że wszystkie osoby zaangażowane w akcję szczepień dały piękny przykład zbiorowej odpowiedzialności, czego obecnie bardzo nam potrzeba. – Na żołnierzy, strażaków zawsze można liczyć, ponieważ oni czują i działają sercem, za co bardzo dziękuję – mówił Lech Dąbrowski.
– Pandemia postawiła nas w bardzo trudnej sytuacji. Na szczęście społeczeństwo polskie zawsze w takich sytuacjach potrafiło się zjednoczyć i nieść wzajemną pomoc. Oczywiście są ludzie, których trudno przekonać do szczepienia, nie będziemy do tego nikogo zmuszać, ale zawsze warto zachęcać. Nie pozwólmy, by pandemia zniszczyła naszą gospodarkę, nasze zdrowie i życie. Wszystkim nam powinno zależeć, abyśmy żyli w coraz lepszych warunkach – podkreślił.
Warto dodać, że przewodniczący Rady Powiatu jest już po trzeciej dawce szczepienia, również w Domach Pomocy Społecznej podlegających pod Powiat Płocki trzecia dawka szczepień jest już praktycznie na ukończeniu.
Przypomnijmy, że mobilne punkty szczepień na terenie Mazowsza zostały uruchomione z inicjatywy wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Znajdowały się one przede wszystkim w gminach z najniższym wskaźnikiem w pełni zaszczepionych mieszkańców. Zaszczepić się można było w każdy weekend od 14 sierpnia do 19 września br. Akcja poprzedzona była pilotażem, który miał miejsce 1 sierpnia w Staroźrebach. Zakończeniem przedsięwzięcia była trasa w dniach 27 września – 1 października, która obejmowała gminę Słubice oraz Iłów (w powiecie sochaczewskim). Podczas trwania akcji zaszczepiło się 290 mieszkańców: Staroźreby – 87, Słubice – 65, Bielsk – 73, Rogozino – 44, Siecień – 21.
Źródło i fot: Starostwo Powiatowe w Płocku.