– Inny ważny temat, którym się zajmiemy, to wykluczenie komunikacyjne. Mamy do czynienia z upadłością wielu firm autobusowych i wycofaniem się przewoźników z deficytowych przewozów. Problem dotyczy całej Polski. Pojawiają się obszary pewnego wykluczenia szczególnie w przestrzeni wiejskiej. Firmy oczekują wsparcia ze strony samorządów – mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Od prawie trzech lat trwają prace nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym i ona ciągle jest w obszarze uzgodnień w Sejmie, w rządzie i nie może się urodzić. Będziemy apelowali o to, aby została ona uchwalona – podkreślał marszałek. – Na Mazowszu trzeba około pół miliarda złotych dofinansowania, żeby dofinansować te przewozy deficytowe. – Bez rozwiązań wskazujących źródła pokrycia tych deficytowych przewozów nie udźwigną tego ani duże miasta, ani powiaty czy województwo. W efekcie będziemy mieli do czynienia z wykluczeniem komunikacyjnym całych obszarów. Oczywiście najbardziej uderzy to w tereny wiejskie. Trzeba więc temu jak najszybciej zaradzić – podkreślał marszałek naszego województwa.
To był jeden z tematów, nad którymi dyskutowano podczas Konwentu Marszałków Województw, który w miniony czwartek odbył się w Płocku. Adam Struzik na konferencji prasowej wprowadził dziennikarzy w inne tematy, które były omawiane w trakcie wydarzenia. Mówił zatem o bardzo ważnym temacie, jakim jest przyszła perspektywa finansowania z Unii Europejskiej na lata 2021-2027. – W tej chwili prace nad tym nowym okresem programowania wchodzą w decydującą fazę. Z punktu widzenia Polski te przedstawione propozycje są bardzo trudne – nie ukrywał. – Oznaczają w obszarze polityki spójności redukcję środków o blisko 22 proc. co w pieniądzach oznacza blisko 19 miliardów euro mniej. Jest to bardzo znacząca kwota – podkreślał. Według marszałków województw jest to nie do zaakceptowania. – Apelujemy do polskiego rządu, aby próbować zwiększyć ten budżet.
Marszałek wyraził też swój niepokój, dotyczący wspólnej polityki rolnej. – Dla Polski to oznacza, że może być to mniej o 12 miliardów euro – to jest w ogóle dramat – podkreślił marszałek. – Ta redukcja dotyczy głównie II filaru, czyli rozwoju terenów wiejskich – dodawał. Adam Struzik mówił także, o przyjętej nowej ordynacji wyborczej i jej niedociągnięciach. – Widać w niej wyraźnie lukę w kwestii drukowania kart. W Sejmie poprzez takie chaotyczne prace powierzono, a jednocześnie nie powierzono druk kart wyborczych samorządom województw – dokładnie marszałkom. Marszałkowie uważają, że potrzebna jest pilna nowelizacja kodeksu wyborczego, aby jednoznacznie zapisano, że obowiązek leży po stronie marszałków.
Następną sprawą omawianą podczas Konwentu był pakiet związany z Ochroną Środowiska. – Rozporządzenie dotyczące jakości powietrza i gospodarki odpadami było konsultowane w skandaliczny sposób. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił to głównie spółkom węglowym, czyli Krajowemu Urządowi Górniczemu i związkom zawodowym górniczym – opowiadał Struzik. – Nie przekazano tego do konsultacji samorządom ani organizacjom pozarządowym, a zaproponowane jakości paliw stałych są nie do przyjęcia. Jeżeli to rozporządzenie w takim kształcie wejdzie w życie, to wrócimy do punktu wyjścia. W obrocie znajdą się muły poflotacyjne, mieszaniny o dużej zawartości siarki, wilgotne miały, jakieś niskiej jakości odmiany węgla, które nie powinny być w obrocie – podsumował. Marszałkowie dyskutowali też o projekcie Wspólny Bilet dla wszystkich kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce czy rozwoju lotnisk regionalnych.
Pierwsze pod przewodnictwem Mazowsza posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP odbywało się w Płocku. – Kiedy się wyjeżdża z tak pięknego regionu, jakim jest zachodniopomorskie, trudno spodziewać się równie wspaniałych widoków. A Płock właśnie takimi zachwyca – mówił na konferencji prasowej otwierającej obrady Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Na zaproszenie marszałka Adama Struzika do Płocka przyjechali marszałkowie wszystkich województw. To właśnie tu, na Wzgórzu Tumskim, odbywało się pierwsze posiedzenie konwentu pod przewodnictwem Mazowsza. Konwent Marszałków jest organem opiniodawczo-doradczym. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Jego posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do instytucji centralnych i urzędów.
Kolejne posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP na Mazowszu odbędą się w październiku w Warszawie oraz w grudniu w Serocku.