Aby drzewom w Płocku żyło się lepiej. Ta rewitalizacja odmieni miejską przestrzeń [FOTO]

Trwa zielona rewitalizacja Płocka, która odmienia miejską przestrzeń i wprowadza szereg rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Po Pasażu Paderewskiego zmiany czekają następne ulice. Można je już zauważyć na ul. Kazimierza Wielkiego, na odcinku między Okrzei a Nowowiejskiego.

– W zeszłym roku rozpoczęliśmy zieloną rewitalizację miasta, usuwając część płyt chodnikowych z Pasażu Paderewskiego i sadząc w ich miejsce 21 buków i kilkaset krzewów. Tak samo postąpiliśmy w pobliżu schodów w Jarze Kazimierza, robiąc przestrzeń dla kasztanowca i krzewów. Teraz na ul. Kazimierza Wielkiego kontynuujemy ten proces, dlatego zdjęliśmy kostkę na początek wokół 5 lip, dając im więcej miejsca do życia. Kolejne działania planujemy przy ul. 1 Maja i Kolegialnej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Te działania są elementem projektu badawczego realizowanego wspólnie z płocką filią Politechniki Warszawskiej. Jego wyniki chcemy zastosować do poprawy kondycji zieleni w Płocku, zwiększenia ilości powierzchni biologicznie czynnej i retencji wody.

Jednym z pierwszych działań naukowców było pobranie do badań próbek gleby przy drzewach na ul. Kazimierza Wielkiego i Kolegialnej. W laboratorium są poddawane analizie m.in. pod kątem zasolenia, kwasowości i wilgotności.

Prace prowadzone na ul. Kazimierza Wielkiego, polegają na powiększeniu mis przy pięciu lipach. Dodatkowo wymieniono i użyźniono grunt wokół drzew. Mieszankę glebową dostarczyło Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami, wykorzystując w niej autorski nawóz „Kobierniczek”. W każdej z mis użyto kruszywo o odpowiedniej granulacji, które ma poprawić warunki nawodnienia i napowietrzenia w obrębie systemu korzeniowego drzew. Jest też podbudową dla nawierzchni przepuszczalnych ułożonych wokół drzew. Zastosowano ich pięć rodzajów, aby sprawdzić ich przydatność.

Są to: kostka brukowa domino eko, dzięki swojej konstrukcji eliminuje barierę, jaką stanowi szczelna nawierzchnia. Kostka przepuszcza wodę opadową do gruntu, pozwalając jej jednocześnie na swobodne odparowanie; nawierzchnia mineralna HanseGrand®, która jest wodoprzepuszczalna i przeznaczona do stosowania m.in. na alejki parkowe, ścieżki leśne, place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu; nawierzchnia mineralno-żywiczna TerraWay mająca porowatą strukturę, przez którą przepływa woda. Pory pełnią też rolę zasobnika wody dla rosnących w pobliżu roślin. Nawierzchnia nie przerasta chwastami, nie ma też obawy, że zostanie zasiedlona przez insekty; wodoprzepuszczalna nawierzchnia Ekoway, która zarówno błyskawicznie przepuszcza wodę deszczową, jak i pozwala na jej zagospodarowanie w miejscu opadu; hanzaway, czyli kruszywo w żywicy pochodzenia roślinnego. Ta ekologiczna nawierzchnia umożliwia przenikanie wody do gruntu i jego „oddychanie” – wyjaśnia Marta Komorkowska, z biura prasowego ratusza.

– Trzy pierwsze nawierzchnie zostały ułożone. Pozostałe wymagają temperatury powietrza powyżej 8 stopni Celsjusza przez całą dobę, więc będą wykonane w późniejszym terminie – zaznacza Komorkowska.

Wszystkie wykonane zabiegi mają poprawić sytuację istniejącego drzewostanu, co będzie weryfikowane i sprawdzane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. W kolejnych miesiącach „nowe życie” uzyskają następne drzewa przy ul. Kazimierza Wielkiego, którym również zostaną poprawione warunki siedliskowe.

– Część drzew przy ul. Kazimierza Wielkiego, chodzi o 7 lip, jest w bardzo złym stanie. Niestety nie da się ich uratować i muszą zostać usunięte – mówi Marta Komorkowska. – Miejsca po nich zostaną odpowiednio przygotowane, użyźniony grunt i powiększona przestrzeń bez kostki chodnikowej, co zapewnieni dobre warunki do rozwoju nowo posadzonym drzewom.

Fot. UMP.