– Musiałem zarządzać miastem w trudnym okresie, ale dzięki dobremu zarządzaniu, a także współpracy z i PKN Orlen i władzami województwa mogę powiedzieć, że miasto zmieniło się na lepsze – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas sesji Rady Miasta, której najważniejszym punktem było głosowanie nad absolutorium.
Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2013 rok przedstawił radnym Artur Kras, prosząc jednocześnie o udzielenie absolutorium prezydentowi Płocka. Andrzej Nowakowski, który stanął przy mównicy po wystąpieniu swojego partyjnego kolegi, z wyraźną ironią odnosił się do „osiągnięć” Mirosława Milewskiego. Wspominał o problemach z amfiteatrem, wyludnionej ulicy Tumskiej. Nie mogło również zabraknąć ironicznej uwagi o molo. – Baza podatkowa Płocka jest stabilna i zapewnia duże dochody. Dzięki temu zrealizowaliśmy wiele inwestycji – mówił Andrzej Nowakowski. – Zmodernizowaliśmy wiele skrzyżowań i dróg. Nie opowiadaliśmy o tramwaju, ale staraliśmy się likwidować korki. Rozpoczęliśmy też budowę wiaduktu.
Słuchając słów prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, można było odnieść wrażenie, że mówi nie tylko o 2013 roku, ale o całej, powoli dobiegającej końca, kadencji. Mówił o ścieżkach rowerowych, modernizacji skrzyżowań, małej obwodnicy, przebudowie Jachowicza, remontach boisk szkolnych i innych obiektów, a także o bezpiecznych placach zabaw dla szkół. A także o budowie przedszkoli. – Budżet w bardzo trudnym 2013 roku został wykonany bardzo dobrze – zakończył Andrzej Nowakowski. – Nie muszę wstydzić się tego, co udało nam się wykonać.
Barbara Smardzewska-Czmiel skrytykowała kredyty, sprzedaż obligacji i niedotrzymanie obietnicy w sprawie finansowania działalności rad osiedlowych (każda z nich miała dostać po pół miliona rocznie). – Dobry wizerunek podczas konferencji prasowych to nie wszystko. Zmiany, które dokonały się w trakcie pana kadencji, nie poprawiły kondycji miasta – mówiła Barbara Smardzewska-Czmiel. – W trakcie pańskiej kadencji została zamknięta największa płocka przychodnia.
Z niedowierzaniem przyjęli radni początek wystąpienia Mirosława Milewskiego, który chwalił obecnego prezydenta za wiele rzeczy pozornie drobnych, ale istotnych dla funkcjonowania miasta, za kontynuację projektów zapoczątkowanych w trakcie poprzedniej kadencji i za współpracę z województwem. – Do tych zachwytów trzeba jednak dodać łyżeczkę dziegciu. Wskaźniki inwestycji stanowią 16 procent budżetu, a powinny dojść do 20 proc. Przy takim wskaźniku nie będziemy się rozwijać – powiedział były prezydent. – Andrzej Nowakowski nie ma wizji rozwoju miasta. Rozbudowując administrację, podniósł znacząco koszty jej funkcjonowania. W trakcie kadencji obecnego prezydenta wzrosła też znacząco stopa bezrobocia. Uważam, że wykonanie budżetu należy zaopiniować negatywnie.
Maciej Wiącek zwrócił uwagę, że w obecnej kadencji znacząco wzrosła liczba ścieżek rowerowych oraz organizowanych w mieście imprez sportowych. Zarówno tych najwyższej rangi, jak i przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. – Od wielu lat na bardzo wysokim poziomie stoi u nas szkolenie piłkarzy ręcznych – mówił Maciej Wiącek. – Ale piłka nożna też ma się czym pochwalić. Trenuje u nas ponad 800 młodych piłkarzy, a ma być ich 1300.
Arkadiusz Iwaniak z SLD, zaznaczając, że kierowany przez niego klub radnych poprze udzielenie absolutorium, zaznaczył, że niedobrze wygląda porównanie bieżących dochodów z wydatkami. I że w nowej kadencji samorządu trzeba to będzie koniecznie poprawić. Partyjny kolega Iwaniaka Wojciech Hetkowski chwalił obecnego prezydenta za nawiązanie współpracy z ościennymi gminami. – To może być jeden ze sposobów na powstanie prawdziwej obwodnicy – przyznał były prezydent.
Prezydent otrzymał absolutorium. – Dziękuję, chociaż wiem, że prawdziwa ocena zostanie wystawiona mi i całej Radzie Miasta podczas wyborów – powiedział Andrzej Nowakowski.
Sesja Rady Miasta rozpoczęła się od minuty ciszy, którą uczczona została dziennikarka lokalnej telewizji kablowej Magdalena Walewska-Randak. – Odeszła od nas zdecydowanie za szybko – powiedział przewodniczący Rady Miasta, Artur Jaroszewski.
Darmowa komunikacja miejska i zniesienie podatku od nieruchomości
Mirosław Milewski złożył wniosek o kompleksową analizę możliwości wprowadzenia darmowych przejazdów autobusami Komunikacji Miejskiej dla osób zameldowanych w Płocku. Druga część projektu zakłada zniesienie podatku od nieruchomości mieszkalnych dla osób ze stałym zameldowaniem. Za dołączeniem tego wniosku do porządku obrad głosowało jednak tylko ośmiu radnych, a dziesięciu było przeciwnych.