Specjalna podstrefa ekonomiczna w Płocku?

Ponad 266 tysięcy osób znalazło dotychczas zatrudnienie w firmach, które działają w specjalnych strefach ekonomicznych. Łączna wartość inwestycji w SSE to ponad 93 miliardy złotych.

W poniedziałek, 27 października prezydent Andrzej Nowakowski podpisał umowę w sprawie objęcia terenów inwestycyjnych w naszym mieście patronatem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Stąd już zaledwie krok do stworzenia w Płocku podstrefy W-MSSE. – Sięgamy po różne możliwości, aby w Płocku przybywało miejsc pracy – mówił prezydent. – Specjalne strefy ekonomiczne dają inwestorom wiele korzyści, wśród których jedną z najpoważniejszych jest zwolnienie z podatku dochodowego.

Patronatem W-MSSE objęte zostały 43 hektary w południowej części lotniska, w północno-zachodniej części części Trzepowa oraz na północ od planowanego trzeciego etapu płockiej obwodnicy. – To bardzo korzystne, z punktu widzenia inwestorów, lokalizacje – nie ukrywał prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Karólewski. – Ich atrakcyjność będzie jeszcze większa dzięki pomocy publicznej oferowanej w strefie.
Podczas poniedziałkowego spotkania z mediami wiceprezydent Cezary Lewandowski mówił o kolejnych etapach postępowania związanych z tworzeniem podstrefy W-MSSE w Płocku.

– Podczas wtorkowej sesji radni będą dyskutowali nad objęciem granicami strefy wskazanych przez nas terenów – mówił Cezary Lewandowski. – Jeżeli podejmą stosowną uchwałę, będziemy musieli uzyska opinię Zarządu Województwa, złożyć wniosek do ministerstwa gospodarki. Na samym końcu zaś do Rady Ministrów, która decyzje o objęciu terenów strefą wydaje w drodze rozporządzenia.

Umowę z W-MSSE podpisał również Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Dzięki temu inwestorzy współpracujący z PPP-T liczyć mogą na zwolnienie od podatku dochodowego. – My zaś możemy oczekiwać pomocy przy poszukiwaniu nowych przedsiębiorców, również zagranicznych, z wysokim potencjałem innowacyjności – mówił Michał Luczewski, prezes PPP-T.

W Polsce działa obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych, zlokalizowanych w 151 miastach i 217 gminach. Ich łączna powierzchnia to ponad 16 tysięcy hektarów, wartość nakładów inwestycyjnych, które poniosły firmy działające w SSE to ponad 93,14 miliarda złotych. W przedsiębiorstwach działających na terenie SSE zatrudnionych jest ponad 266 tysięcy osób.

Celem funkcjonowania SSE jest przyspieszenie rozwoju poszczególnych regionów naszego kraju przez rozwój eksportu, przyciąganie nowych inwestorów i kreowanie miejsc pracy. Umożliwić to mają zwolnienia z podatku CIT lub PIT od dochodu uzyskanego w danym zezwoleniu. Najstarszą z utworzonych w naszym kraju specjalnych stref ekonomicznych jest Euro-Park Mielec, który powstał w 1995 roku. SSE mają funkcjonować w naszym kraju do 31 grudnia 2026 roku.