„Mój Korczak” – wystawa już otwarta [zdjęcia]

Od wystawy Iztchaka Belfra zatytułowanej „Mój Korczak” rozpoczęły się Płockie Dni Żydowskie. 

W Muzeum Żydów Mazowieckich zostały zaprezentowane prace malarstwa i rysunku Itzchaka Belfra, należące do Romany Ludwickiej-Mierzejewskiej. Itzchak Belfer, który w tym roku kończy 90 lat, jest jednym z wychowanków Janusza Korczaka. Urodził się w Warszawie, a dzięki temu, że w 1939 roku uciekł do Związku Radzieckiego udało mu się przeżyć ten straszny czas, jakim była II wojna światowa. Obecnie Belfer mieszka w Izraelu.

Janusz Korczak – bohater otwartej wystawy był lekarzem oraz pedagogiem, którego uważa się za prekursora działań na rzecz praw dziecka. Założył w Warszawie słynny Dom Sierot, który w 1940 roku został przeniesiony do getta. Jak wiemy Janusz Korczak nie przeżył wojny. W 1942 roku razem ze swoimi wychowankami został wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Jak mówią organizatorzy wystawy, Janusz Korczak nie skorzystał w tym trudnym czasie z wielu znajomości jakie miał, by wydostać się z getta, ale do końca trwał ze swoimi wychowankami.

Prace wystawione w MŻM przedstawiają momenty beztroskiego życia wielkiego pedagoga z kochanymi przez niego dziećmi, jak również tragiczne obrazki takie jak wygnanie z Domu Sierot czy ostatni pochód ulicami Warszawy. Prace stanowią wyobrażenia Itzchaka Belfra na temat dramatycznych zdarzeń, których artysta nie mógł być świadkiem. Wystawa niewątpliwie stanowi przejmującą lekcję historii, którą warto odbyć. Prace będzie można oglądać przez trzy miesiące.

Dziś natomiast Płockie Dni Żydowskie przeniosą się na Stary Rynek. W restauracji Estera o godz. 17 rozpocznie się wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego, przygotowany i prowadzony przez członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim. Także dokonania Icchaka Kacenelsona piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli  Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz.

Przed ratuszem o godz. 18 odbędzie się koncert „Kołysanki na wieczny sen” Leny Piękniewskiej z zespołem. Usłyszeć będzie można na żywo to, co zawiera płyta „Kołysanki na wieczny sen” wydana w 2012 roku, będąca hołdem dla wielu pokoleń polskich Żydów. Lena Piękniewska to laureatka wielu festiwali, stypendystka prestiżowego Stypendium im. Marka Grechuty, na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach…” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, a całość tworzy wciągający klimat. W trakcie koncertu, zorganizowanego we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki serwowana będzie bezpłatnie kawa po żydowsku.

W tym samym miejscu i czasie odbywać się będzie promocja książki autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Publikacja przygotowana została na podstawie materiałów archiwalnych krajowych i zagranicznych, publikacji zwartych polskich i hebrajskich, artykułów prasowych, relacji ustnych. Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Promocja książki zaplanowana jest również na piątek przed ratuszem o godz. 19.