Andrzej Nowakowski przedstawił swoją drużynę

Urzędujący prezydent i jego dwaj zastępcy oraz przewodniczący Rady Miasta to jedynki na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej. Jej konwencja, odbywająca się w jednej z sal Novego Kina Przedwiośnie zgromadziła tłumy.

PO swoją konwencję wyborczą zwołała jako ostatnie ugrupowanie walczące i miejsca w Radzie Miasta dla swoich przedstawicieli i sympatyków oraz o prezydencki fotel dla swojego lidera. Sala kinowa w Przedwiośniu dosłownie pękała w szwach. Zapełnili ją nie tylko kandydaci na miejskich rajców, ale również ich rodziny i znajomi. I sympatycy.

Jako pierwszy przy mównicy pojawił się Andrzej Nowakowski, który przekonywał, że jego prezydentura była niezwykle udana dla Płocka i płocczan. Chociaż przypadła na niezwykle ciężki okres. – Cztery lata temu tylko garstka ludzi wierzyła, że możemy wygrać wybory. A jednak się udało – mówił Andrzej Nowakowski. – To były dla Płocka cztery lata dobrych zmian, chociaż realizowaliśmy je w niezwykle ciężkim czasie, gdy na całym świecie szalał kryzys ekonomiczny.

Prezydentura Andrzeja Nowakowskiego to niemal miliard złotych przeznaczony na inwestycje. Z tego aż 330 milionów pochodziło z dotacji. Nie tylko Unii Europejskiej. Również z dofinansowania rządowego. Wiele z tych pieniędzy przeznaczonych zostało na udrożnienie miasta – budowę obwodnicy, dzięki której wyprowadzone zostaną z Płocka transporty materiałów niebezpiecznych oraz ruch tranzytowy, bezkolizyjnego przejazdu kolejowego w alei Piłsudskiego (tunelo-wiaduktu), remonty dróg oraz powstanie prawo- i lewoskrętów. Kolejne inwestycje to nowe przedszkola, które stanęły w miejscu starych, wysłużonych placówek, szkolnictwo zawodowe (budowa warsztatów szkolnych), place zabaw powstające przy podstawówkach biorących udział w projekcie „Radosna Szkoła” oraz nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji. W całym mieście powstało około 800 miejsc parkingowych. Udało się doprowadzić niemal do końca remont Małachowianki. Kończy się również przebudowa dworca autobusowo-kolejowego, który przez wiele lat uważany był za największy z płockich koszmarów.

Czyżby więc wszystko poszło jak z płatka? Niestety, aż tak dobrze nie jest. Urzędujący prezydent przyznał, że nie zrealizował do tej pory dwóch swoich przedwyborczych obietnic. Nabrzeże wiślane nie doczekało się jeszcze właściwego zagospodarowania, a piłkarze nożni Wisły Płock wciąż pozostają na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy, do której mieli awansować.

Po prezentacji dokonań minionego czterolecia przyszedł czas na cele, jakie Andrzej Nowakowski chciałby realizować, jeśli zostanie prezydentem przez kolejne cztery lata. Zostały one zgrupowane w kilku blokach.

„Miasto przyjazne mieszkańcom” to plan rewitalizacji Starego Miasta, odrestaurowania zabytkowych kamieniczek i przebudowy Placu Obrońców Warszawy; budowy Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej-Curie – pierwszego w naszym kraju ośrodka dedykowanego chemii; budowy nowych mieszkań komunalnych; rozbudowy szpitala Świętej Trójcy oraz kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego.

Dalsza poprawa infrastruktury związanej z edukacją, modernizacja szkół, przedszkoli i żłobków, budowa przedszkoli przy Kazimierza Wielkiego i na Międzytorzu to plany „Dla rodziny”. Z kolei „Dla seniora” budowany ma być Dom Seniora z kompleksową opieką (lekarską, psychoterapeutyczną, fizjoterapeutyczną i pielęgniarską).

Kolejnym zaprezentowanym blokiem były „Miejsca pracy”. W planach jest stworzenie Płockiego Inkubatora Przedsiębiorczości, którego jednym z zadań ma być propagowanie idei samozatrudnienia; budowa specjalnej podstrefy ekonomicznej (powiązanej ze strefą łódzką lub warmińsko-mazurską) oraz rozwój współpracy władz Płocka i Orlenu (aby jeszcze mocniej zaangażować PKN w życie miasta).

„Kultura, sport i rekreacja” obejmuje między innymi zagospodarowanie nabrzeża wiślanego, rewitalizację budynku po Komendzie Powiatowej Policji (swoją siedzibę ma znaleźć tam Płocka Orkiestra Symfoniczna, która zyska wreszcie własną salę koncertową), modernizację ogrodu zoologicznego (w tym budowę akwariów); budowę skwerów zielonych, placów zabaw dla dzieci oraz infrastruktury dla rekreacji (w tym siłowni „pod chmurką”, z których chętnie korzystają nie tylko młodzi ludzie, ale przede wszystkim seniorzy); budowę (przy współpracy z PKN Orlen) toru motocrossowego; modernizację stadionu Wisły Płock oraz budowę systemu wypożyczalni rowerów miejskich (to będzie możliwe dopiero po wybudowaniu ścieżki rowerowej łączącej Imielnicę i Borowiczki z Podolszycami).

Jako ostatnie zaprezentowane zostały zamierzenia związane z „Komunikacją”: budowa dwóch kolejnych etapów obwodnicy, stworzenie drugiej nitki ulicy Wyszogrodzkiej – wylotu w kierunku Warszawy; stworzenie nowego połączenia centrum Płocka z Trzepowem i Kostrogajem dzięki przebudowie ulicy Przemysłowej; modernizacja i budowa dróg na płockich osiedlach.

Andrzeja Nowakowskiego jako kandydata na prezydenta wsparli goście konwencji – posłanka Elżbieta Gapińska oraz kandydujący do Sejmiku Mazowieckiego Stefan Kotlewski i Krzysztof Buczkowski.

Ostatnim akordem kinowej konwencji była prezentacja list wyborczych, po której głos zabierali jeszcze liderzy poszczególnych okręgów czyli Artur Jaroszewski, Krzysztof Izmajłowicz i Roman Siemiątkowski.

Jedynką w okręgu wyborczym nr 1 jest Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta, menager w Grupie Kapitałowej Orlen. Na kolejnych miejscach znajdują się: Joanna Olejnik, Jarosław Kozanecki; Ewa Katarzyna Dobrzeniecka, Łukasz Pietrzak, Katarzyna Królikowska, Grzegorz Gołębiewski, Katarzyna Jagodzińska, Paweł Sobieski, Wiktor Oniszk, Jolanta Włodarska oraz Konrad Szypszak.

Listę kandydatów w drugim okręgu otwiera urzędujący prezydent Andrzej Nowakowski. A za nim znaleźli się: Tomasz Maliszewski, Marta Pardyka, Grzegorz Lewicki, Anna Elżbieta Kosewska, Jakub Bromgau, Izabela Gumińska, Jerzy Tomaszewski, Ryszard Rzymkowski, Paulina Obrębska, Marek Więcek, Ewa Pietrzak, Krzysztof Sebastianowicz i Lech Latarski.

Odpowiadający za sprawy komunalne wiceprezydent Krzysztof Izmajłowicz otwiera listę w okręgu nr 3. Znaleźli się na niej również: Iwona Krajewska, Jacek Strzeszewski, Olga Starzyńska-Titow, Jacek Koziński, Julia Chromiec, Paweł Nowak, Beata Ambroziak, Wojciech Masłowski, Iwona Jóźwicka, Wiesława Rybicka-Bogusz oraz Jakub Siemiątkowski.

Zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Roman Siemiątkowski to kandydat nr 1 na liście okręgu czwartego. Kolejne startujące osoby to: Artur Kras, Grażyna Wawszczak, Maciej Wiącek, Ewa Wesołowska, Jarosław Ruszkowski, Emilia Lidia Heljasińska-Schmidt, Piotr Lisocki, Anna Czemerys, Arkadiusz Kozimiński, Tomasz Krajewski oraz Daria Domosławska.

Prezentacja kandydatów w poszczególnych okręgach była ostatnim akordem oficjalnej części konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej. Później była jeszcze sweet focia wszystkich uczestników tego wydarzenia oraz przemarsz ulicą Grodzką do nowego biura wyborczego PO, które mieści się przy Kwiatka 58.