Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

PSL-owcy na konwencji w teatrze

– Cała Europa z podziwem patrzy na rozwój Mazowsza – mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik na konferencji prasowej przed samorządową konwencją Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Tylko opozycja tego nie dostrzega, powtarzając wciąż, że to dno, muł i wodorosty.

W spotkaniu z mediami, poza marszałkiem Struzikiem, wzięli udział również ubiegający się o stanowisko prezydenta Płocka Piotr Zgorzelski oraz jedynki na listach kandydatów do Rady Miasta: Aniela Niedzielak, Michał Twardy, Tomasz Kominek i Stanisław Kwiatkowski. Adam Struzik mówił o tym, jak wiele udało się zrobić dla Mazowsza, gdy województwem rządziła koalicja, której jednym z członków było Polskie Stronnictwo Ludowe. Nie ukrywał również, że w razie pozytywnego dla PSL-u wyniku wyborów zamierza ponownie ubiegać się o stanowisko marszałka.

Chwalił również aktywność Piotra Zgorzelskiego jako przewodniczącego sejmowej komisji ds. samorządu terytorialnego. – Nie jesteśmy przeciwni temu, aby pomagać słabiej rozwiniętym częściom naszego kraju. Ale też nie może być tak, że najbardziej dynamicznie rozwijający się region naszego kraju płaci za to swoistą karę w postaci gigantycznego janosikowego. Oddaliśmy innym województwom ponad 6,5 miliarda – mówił Adam Struzik. – Zmiany w janosikowym zawdzięczamy przede wszystkim wielkiej determinacji Piotra Zgorzelskiego. Dzięki niemu zarówno całe Mazowsze, jak i Płock nie będą już musiały płacić tak wielkiej daniny.

Kandydaci do lokalnych samorządów powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego zebrali się w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego na konwencji przed wyborami do lokalnych samorządów.

Witając zebranych kandydatów do samorządów Adam Struzik przedstawił dziesięć priorytetów mazowieckiego PSL-u na lata 2014-2020. Na pierwszy plan wysuwa się zmiana janosikowego, aby nie doprowadziło ono do finansowej zapaści samorządów, które mogą pochwalić się najbardziej dynamicznym rozwojem.

Marszałek Struzik wśród kluczowych dla naszego regionu kwestii wymienił również:

– Tworzenie nowych miejsc pracy dla ludzi młodych oraz dla osób 50 +, a także dla wykluczonych społecznie (w tym niepełnosprawnych);

– Stworzenie właściwego systemu opieki zdrowotnej, dzięki któremu każdy będzie miał dostęp do wysokiej klasy specjalistów;

– Budowa mieszkań dla młodych, niezamożnych ludzi;

– Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, a także budowa dróg wodnych i zwiększenie liczby połączeń lotniczych oraz tworzenie sieci internetowej dostępnej dla każdego;

– Efektywne wykorzystanie kolejnych środków unijnych na inwestycje ważne dla naszego regionu. Zyskać na tym mają samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne, instytucje naukowo-badawcze;

– Budowa czystego, ekologicznego Mazowsza czyli ograniczenie emisji hałasu, prowadzenie właściwej gospodarki wodnej i gospodarki odpadami;

– Inwestowanie w mądrą energię, czyli odnawialne źródła energii, aby każde gospodarstwo rolne mogło być jednocześnie producentem i konsumentem energii;

– Dbałość o rodziny, które muszą być bezpieczne na drogach, w szkołach i w codziennym życiu;

– Dostęp do edukacji i kultury bez względu na wiek poprzez realizację programu „Od przedszkola do seniora”.

Wśród przedstawionej przez Adama Struzika 18 kandydatów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego najbardziej rozpoznawalną postacią jest sam marszałek. Inne znane w naszym regionie osoby to rzecznik prasowy PSL Krzysztof Kosiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie Tomasz Matuszewski, wicekurator oświaty Katarzyna Góralska oraz lider zespołu Bayer Full Sławomir Świeżyński.

Jako kandydat na stanowisko prezydenta został przedstawiony poseł Piotr Zgorzelski, który rozpoczął swe wystąpienie od wyliczenia, jakie czynniki wpływają na złą sytuację Płocka. Są to: duże bezrobocie, wzrost zadłużenia miasta przy niewielkich inwestycjach w latach 2011-2013, emigracja zarobkowa młodych ludzi, brak spójnej wizji rozwoju i obniżanie znaczenia Płocka na tle innych ośrodków. – Znam Płock i znam płocczan. Mam wiedzę, która pozwoliła mi na opracowanie rzeczowego, klarownego programu, który sprawi, że miasto stanie się silnym, zamożnym i dumnym ośrodkiem – mówił Piotr Zgorzelski. – Dla mnie celem nie jest fotel prezydenta miasta, ale silna pozycja Płocka w Polsce, zamożność i lepsze życie jego mieszkańców.

Obecny poseł zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem Płocka, zamierza publicznie informować o wszelkich przetargach organizowanych przez ratusz. Zarówno na papierze, w formie urzędowego kwartalnika, jak i w internecie. Nowa komórka w Urzędzie Miasta Płocka – Biuro Mieszkańca – zajmować się ma przyjmowaniem, analizowaniem i rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez ludzi mieszkających w Płocku. Mogą być one związane z opieką zdrowotną lub służbą zdrowia, czy innymi kwestiami.

Listy wyborcze poszczególnych okręgów prezentowane były przez kandydatów, którzy zajmują na nich najwyższą pozycję. W okręgu nr 1 jest to Aldona Niedzielak, jedyna przedstawicielka PSL-u znajdująca się w obecnej Radzie Miasta. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Małgorzata Struzik, Małgorzata Bombalicka, Jolanta Górecka, Elżbieta Podwójci-Wiechecka, Konrad Guzanek, Hilary Januszczyk, Józef Czurko, Michał Drozdowski, Piotr Dyśkiewicz, Dagmara Kobla i Dariusz Jakubowski.

Listę kandydatów w okręgu nr 2 otwiera Michał Twardy. Za nim znaleźli się: Lucyna Kęsicka, Łukasz Dąbrowski, Danuta Wojciechowska, Radosław Mustwiłło, Lech Kołodziejski, Ewa Gawlik, Tadeusz Borowicki, Krzysztof Drozdowski, Krzysztof Wiśniewski, Dorota Lemańska, Natalia Gawinowska, Marek Rusek oraz Krzysztof Olejnicki.

Tomasz Kominek jest usytuowany najwyżej na liście kandydatów z okręgu trzeciego. Za nim znajdują się: Wanda Bieńkowska, Leonard Sobieraj, Michał Bury, Stanisław Fidelis, Ewelina Ambroziak, Piotr Kuźniarek, Maria Pisarska-Gallas, Dawid Piotrowski, Iwona Kuźnicka, Małgorzata Grabowska-Panek i Daniel Kazimierczyk.

Stanisław Kwiatkowski to jedynka w okręgu nr 4, którego listę kandydatów uzupełniają: Anna Cybart, Michał Sosnowski, Katarzyna Witkowska, Arkadiusz Żochowski, Andrzej Bielski, Renata Bienias, Jacek Baranowski, Marek Muchametczyn, Aneta Foryszewska, Jacek Maślankowski oraz Aneta Zawól-Wróblewska.

Po prezentacji pięćdziesiątki kandydatów do Rady Miasta Płocka przedstawione zostały listy osób, które wystartują w wyborach do rad powiatów płockiego ziemskiego, gostynińskiego i sierpeckiego oraz kandydaci na wójtów i burmistrzów w tychże powiatach.

Hasło Polskiego Stronnictwa Ludowego w obecnych wyborach samorządowych to „Razem budujemy Mazowsze”. Ludowcy mają nadzieję, że uda im się uzyskać co najmniej 23 procent mandatów w Sejmiku Województwa Mazowieckiego (byłoby to powtórzenie wyniku sprzed czterech lat). Liczą również na cztery do sześciu mandatów w Radzie Miasta Płocka i udział Piotra Zgorzelskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich.