Jarmark na strefy dzielony

Tegoroczny Jarmark Tumski podzielony zostanie na pięć stref: historyczną, dla dzieci, edukacyjną, kolekcjonerską oraz wystawienniczą. Swój udział w imprezie zgłosiło dotychczas około dwustu wystawców. Liczba chętnych stale rośnie.

Jak informuje Hubert Woźniak z ratuszowego biura prasowego, tegoroczna, siódma już, edycja Jarmarku Tumskiego odbędzie się 29-31 maja. Podział na pięć stref ma ułatwić poruszanie się po terenie Starego Miasta podczas trwania imprezy.

Na Wzgórzu Tumskim zorganizowana zostanie strefa historyczna, związana z Dniami Historii Płocka oraz z Miasteczkiem Rycerskim, które będzie przygotowane specjalnie z tej okazji. W strefie dziecięcej na Starym Rynku obok wielu przeróżnych atrakcji przygotowany zostanie również bogaty program artystyczny przygotowany specjalnie z okazji Dnia Dziecka.

Plac Narutowicza oraz ulica Grodzka zostaną zajęte przez strefę edukacyjną. Tu właśnie spotkać będzie można przedstawicieli zawodów, które są na wyginięciu, twórców rękodzieła artystycznego oraz animatorów, którzy poprowadzą warsztaty artystyczne. Ulica Tumska zajęta zostanie przez strefę kolekcjonerską ze stoiskami hobbystów i antykwariuszy oraz strefę wystawienniczą (handlową), która zostanie ulokowana również na Nowym Rynku, Starym Rynku, częściach Grodzkiej i Placu Narutowicza.

Wśród przesłanych dotychczas zgłoszeń przeważają rękodzielnicy zajmujący się produkcją biżuterii, ceramiki, ręcznym szyciem i zdobieniem odzieży, regionalnymi haftami, rękodziełem ludowym, stolarką i produkcją maskotek. Organizatorzy Jarmarku Tumkskiego przyjęli już około 130 zgłoszeń tego typu. Około 40 stoisk zamówili dotychczas kolekcjonerzy. Są wśród nich całe kluby, ale przeważają osoby indywidualne, zbierające odznaczenia, znaczki pocztowe, stare pieniądze, lampy, medale i inne cenne rzeczy. Nie zabraknie również stoisk z naturalną żywnością, potrawami regionalnymi i produktami ekologicznymi. Do tej pory jest już około 30 takich zgłoszeń.

W trakcie trwania Jarmarku Tumskiego i Dni Historii Płocka rozstawione zostaną cztery sceny – po jednej na Wzgórzu Tumskim i Starym Rynku oraz dwie na ulicy Tumskiej. Tam właśnie odbywać się będą rozmaite wydarzenia kulturalne przygotowywane przez organizatorów we współpracy z płockimi instytucjami kulturalnymi oraz organizacjami pozarządowymi.

Pierwszego dnia Jarmarku Muzeum Mazowieckie otworzy czasową wystawę „Monety próbne, obiegowe i okolicznościowe. Dar Narodowego Banku Polskiego w latach 1980-2015 dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku”.

Wśród atrakcji tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego nie może zabraknąć również cieszącego się wielką popularnością festiwalu kataryniarzy – zapowiada Hubert Woźniak.

W tym roku Jarmark Tumski organizowany będzie przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku przy współpracy z Agencją Rewitalizacji Starówki i Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną.