Melomani nie powinni narzekać

Marcin Dylla, Janusz Radek, Damian Aleksander i Edyta Krzemień to największe gwiazdy, które wystąpią wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w pierwszej części jej 38. sezonu artystycznego.

 

Nowy sezon zainauguruje koncert „Gitara z orkiestrą”, podczas którego płockim melomanom zaprezentuje się genialny gitarzysta Marcin Dylla, jeden z najpopularniejszych i najczęściej koncertujących w świecie polskich artystów. Od wielu lat prezentuje swe niepoślednie umiejętności  w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie, grając około stu koncertów rocznie.

W pierwszej części koncertu, który zaplanowany został na 19 września, POS zagra „Pawanę na śmierć Infantki” Maurice’a Ravela. Później zaś Marcin Dylla z towarzyszeniem płockich symfoników zagra „Concierto del Sur na gitarę i orkiestrę” meksykańskiego kompozytora Manuela Marii Ponce. W części drugiej będzie można usłyszeć „I symfonię e-moll op. 16” Grzegorza Fitelberga. Za pulpitem dyrygenckim stanie Janusz Przybylski.

Czy możliwe jest, aby kultowe przeboje Czesława Niemena, Ewy Demarczyk, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Klenczona i Marks Grechuty zebrane zostały w jednym projekcie muzycznym,  w wykonywaniu jednego artysty? Tak. Pod warunkiem, że artystą tym jest Janusz Radek. Niezwykły wokalista potrafi do maksimum wykorzystać swoje niesamowite warunki głosowe. Jego interpretacje niezapomnianych polskich przebojów z lat 60. i 70. XX wieku są nie gorsze od oryginalnych wykonań.

Janusz Radek zaśpiewa z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej 24 października. Za pulpitem dyrygenckim stanie znany w naszym mieście doskonale Paweł Kos-Nowicki.

Soliści Teatru Muzycznego Roma Edyta Krzemień i Damian Aleksander oraz aktor musicalowy Łukasz Talik zaprezentują się 11 listopada podczas koncertu „My pierwsza brygada, stanowiącego kolejny kulturalny akcent obchodów Roku Wolności w Płocku. Melomani z naszego miasta będą mogli usłyszeć znane pieśni patriotyczne: ,,Serce w plecaku’’, ,,Bywaj dziewczę zdrowe’’, czy ,,Wojenko, wojenko’. Płockich symfoników poprowadzi tym razem Sławomir Chrzanowski.

Płocka Orkiestra Symfoniczna przygotowała dwa koncerty wspólnie z Chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Pierwszy z nich –  „White and black jazz” odbędzie się 26 września w płockiej katedrze. Chór prowadzony przez Annę i Wiktora Bramskich zaśpiewa klasyczne utwory najwybitniejszych kompozytorów muzyki gospel i jazzowej. Płocka Orkiestra Symfoniczna prowadzona będzie przez Vladimira Kiradjieva.

Na 27 grudnia zaplanowany został koncert kolęd z udziałem chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Chmiela.

Płoccy symfonicy przygotowali również dwa projekty poświęcone znakomitym polskim kompozytorom współczesnym. Na 10 października przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji w płockiej katedrze odbędzie się koncert POS, w którym jako soliści wystąpią grająca na kotłach Dorota Cichor oraz Adam Mieczykowski (perkusja). Orkiestrą dyrygował będzie Jakub Chrenowicz.

Również w katedrze odbędzie się koncert „Wacław Lachman in memoriam w 51. rocznicę śmierci kompozytora”. Wraz z płockimi symfonikami, których poprowadzi Katarzyna Zemler, wystąpi tym razem Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa.

Stary rok Płocka Orkiestra Symfoniczna pożegna wraz z sopranistką Anitą Maszczyk i tenorem Michałem Musiołem, którzy zaśpiewają nieśmiertelne arie z doskonale wszystkim znanych operetek i musicali „Księżniczka Czardasza”, „Wesoła wdówka”, „Baron Cygański”, „Hrabina Marica”, „My fair lady”. Stojący za pulpitem dyrygenckim Maciej Niesiołowski to gwarancja nie tylko wysokiego poziomu artystycznego, ale i przedniej zabawy.