Władze Płocka planowały przesunięcie granic miasta na tereny gminy Słupno. Zdecydowany sprzeciw wobec tego typu działań wyraził wójt Marcin Zawadka. Jednogłośnie poparła go cała Rada Gminy.
Po raz pierwszy o możliwości przyłączenia Nowego Gulczewa do Płocka zrobiło się głośni podczas prezydentury Mirosława Milewskiego. Wtedy jednak mocno sprzeciwili się temu mieszkańcy Nowego Gulczewa, wspierani przez władze gminy.
Andrzej Nowakowski przez swoją pierwszą kadencję na stanowisku prezydenta nie wracał do tego pomysłu. Temat przyłączenia Nowego Gulczewa do Płocka powrócił jednak ponownie w drugiej połowie lutego.
Kwestia ta była jednym z głównych tematów omawianych podczas lutowej sesji Rady Gminy Słupno. Wójt Marcin Zawadka jest zdecydowanie przeciwny wszelkim inicjatywom zmierzającym do pomniejszenia terytorium gminy Słupno. Zarówno wójt. jak i cała Rada Gminy nie zgadzają się na jakiekolwiek projekty przyłączenia całości lub części gminy Słupno do innych gmin powiatu płockiego.
Rada Gminy Słupno jednogłośnie sprzeciwiła się wszelkim próbom zmiany jej granic. W uzasadnieniu czytamy: „Wobec pojawiających się niepokojących sygnałów dotyczących ewentualnych zmian granic administracyjnych gminy Słupno, polegających na odłączeniu terenu osiedla Nowe Gulczewo, radni gminy Słupno wspólnie z wójtem, zachowując w pamięci dotychczasowe doświadczenia w tej materii, uznają za konieczne wyrażenie jednoznacznego stanowiska w przedmiocie zachowania obecnych granic administracyjnych gminy Słupno.
Rada Gminy Słupno stoi na stanowisku, że obecne granice Gminy, w tym przynależność obszaru Nowego Gulczewa, czynią zadość dyspozycjom art. 4 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym i zapewniają gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych.
Teren zespołu osadniczego Nowe Gulczewo, położony przy granicy administracyjnej z miastem Płock, w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów PGR Gulczewo, stanowi prężnie rozwijające się osiedle mieszkaniowe (1151 mieszkańców), wybudowane głównie przez osoby, które przeniosły się do gminy Słupno z miasta Płocka. Chęć osiedlania się i inwestowania przez mieszkańców Płocka w gminie Słupno na terenie Nowego Gulczewa jest niewątpliwie pozytywnym efektem działań gminy Słupno.
Wspólną inicjatywy rady i wójta powinno być tworzenie dalszych warunków dla rozwoju terenu Nowego Gulczewa, wzbogacania jego atrakcyjności dla obecnych i potencjalnych mieszkańców oraz inwestorów, a także wyrównania komfortu zamieszkiwania w tym osiedlu. Niezbędne są tu inwestycje w drogi, infrastrukturę i obiekty użyteczności publicznej, choćby tak podstawowe jak świetlica wiejska, czy miejsce przeznaczone na organizację wyborów.
Utrata potencjału demograficznego i ekonomicznego, jaka wiąże się z anonsowanymi roszadami terytorialnymi, byłaby niewątpliwie opłakana w skutkach dla naszej gminy. Dlatego też Rada Gminy wspólnie z wójtem dostrzega konieczność podejmowania wszelkich działań i inicjatyw, przede wszystkim inwestycyjnych, mających na celu zachowanie obecnych granic administracyjnych Gminy Słupno i budowanie u wszystkich mieszkańców poczucia dumy i wspólnoty lokalnej jako mieszkańców jednej gminy – gminy Słupno”.