Ruszył wyczekiwany remont zabytkowej kamery pruskiej

fot. Materiały UMP

Do 25 listopada ma zakończyć się pierwszy etap remontu siedziby delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, często nazywanego kamerą pruską. Prace budowlane zaczęły się przed kilkoma dniami. 

Kamera pruska, czyli budynek przy ulicy Kolegialnej 15, w którym mieści się siedziba płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego od dawna wymagał remontu. Zabytkowy obiekt powinien w końcu przyciągać wzrok zarówno turystów jak i mieszkańców, a nie straszyć.

Jak to jednak zwykle bywa, ciągle brakowało środków finansowych, by tak potrzebny remont stał się faktem. Zabytek należy do skarbu państwa, wobec czego pieniędzy na jego renowację trzeba było szukać w budżecie wojewody mazowieckiego. W marcu tego roku prezydent miasta Andrzej Nowakowski (który jest jednocześnie starostą grodzkim i z racji tego wykonuje zadanie zlecone przez administrację rządową) ogłosił, że jeszcze w tym roku zacznie się renowacja kamery pruskiej.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą, którym jest konsorcjum gdańskich firm z Przedsiębiorstwem Budowlanym Ekoinbud jako liderem, ruszył remont zabytkowego obiektu.

Jak informuje Hubert Woźniak z zespołu prasowego urzędu miasta, w ramach pierwszego etapu zostaną wzmocnione fundamenty wraz z izolacją, wykonawca przebuduje konstrukcję dachu, częściowo wymieni stropy oraz instalację sanitarną i elektryczną. Pierwszy etap prac zakończy się do 25 listopada. Jego koszt to ponad 3,7 mln zł.

W ramach drugiego etapu, który planowany jest na lata 2014 – 2015, planowana jest adaptacja poddasza, budowa nowej klatki schodowej, wykonanie zewnętrznych gładzi oraz zagospodarowanie terenu na zewnątrz.

Budynek przy ulicy Kolegialnej powstał w latach 1802-1803 dla urzędu kamery, czyli władzy administracyjnej oraz skarbowej Prus. Stąd więc jego nazwa.

Płock po trzech rozbiorach Polski, pod koniec XVIII wieku, znalazł się bowiem w zaborze pruskim.

Gmach został wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Jego historyczna nazwa brzmi “Collegien Haus”. Właśnie od niej pochodzi nazwa ulicy Kolegialnej, przy której obecnie się znajduje. Gmach przez cały czas swojego istnienia był siedzibą władz: departamentu, guberni, powiatu i województwa.

W początkach jego istnienia, na poddaszu znajdowało się m.in. mieszkanie gubernatora płockiego. W gmachu jakiś czas urzędował Józef Wybicki, budynek był też przez chwilę sztabem wycofującego się po bitwie pod Mławą generała Andersa i jego Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii.

Zakończenie remontu kamery pruskiej bardzo zmieni wygląd tego fragmentu Płocka. Wyremontowana jest ul. Kolegialna, modernizowane są sąsiednie budynki Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, a także sąsiednie prywatne kamienice.

Nie sposób nie zapytać o losy zapuszczonego nieco placu Obrońców Warszawy. Plany jego renowacji powstały w ubiegłej kadencji samorządu, ale rozbiły się o dyskusje między specjalistami o to, czy nowy park powinien być w stylu angielskim czy raczej należy zachować jego obecny klasycystyczny układ z osią widokową z kamery pruskiej w kierunku pomnika Broniewskiego i Wisły. O obecnych planach dotyczących placu Obrońców Warszawy poinformujemy wkrótce.