Ostrzeżenie przed wysokim stężeniem ozonu. Co to oznacza dla naszego zdrowia? [KOMUNIKAT]

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że na terenie województwa mazowieckiego w niedzielę w godz. 11-19 stężenie ozonu w powietrzu może przekroczyć bezpieczne normy.

Chrońmy zdrowie

Podwyższone stężenie ozonu w powietrzu może prowadzić do reakcji zapalnych oczu czy nasilenia chorób dróg oddechowych, w tym nasilenia objawów astmy oraz zmniejszenia wydolności płuc. Ozon może również powodować senność, bóle głowy i znużenie oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Na obszarach, na których wystąpią wysokie stężenia ozonu w powietrzu osoby wrażliwe (starsze, chore, dzieci i kobiety w ciąży) powinny powstrzymać się od przebywania na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń. Osoby zdrowe powinny powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej na zewnątrz.

Skąd bierze się ozon

Ozon przy powierzchni ziemi powstaje w wyniku reakcji fotochemicznych tlenków azotu i lotnych związków organicznych, reakcje te przyspiesza wysoka temperatura powietrza i duże nasłonecznienie. W słoneczne, gorące dni, najwyższe stężenia ozonu występują najczęściej w godzinach popołudniowych. Ozon ma zdolność przenoszenia się na duże odległości, dlatego jego stężenia na obszarze Polski mogą być w dużej mierze efektem napływu mas powietrza zanieczyszczonych ozonem spoza granic kraju.

Źródło: GIOS, opr. Biuro Prasowe UMP