Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Niech się bardziej zazieleni, takie mają być nowe parki i skwer… Plany za blisko 15 mln zł

Nowa unijna perspektywa rozkręca się pozwoli, ale z korzyścią dla Płocka, dla całego pakietu zielonych przedsięwzięć począwszy od nowego parku, po park linearny i parki kieszonkowe w różnych częściach miasta. 

Pakiet zawiera powstanie nowego parku miejskiego na Międzytorzu, dużego skweru w Imielnicy, parku linearnego wzdłuż ul. Lachmana i sześciu parków kieszonkowych. Całość ma kosztować ponad 14,8 mln zł. Pozyskane unijne dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln 952 tys. zł pozwoli nieco zmniejszyć miejskie wydatki.

– W tej unijnej perspektywie duża część środków będzie przeznaczana na tereny zielone, ochronę bioróżnorodności. Na to wszystko, co wiąże się także z dostosowaniem naszej przestrzeni do zmian klimatycznych – wskazywał w czwartek podczas konferencji prasowej Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Dodawał, że realizacja projektów rozpocznie się jeszcze w tym roku. Również w 2024 r. mają być gotowe parki kieszonkowe, natomiast na skwer i parki przyjdzie poczekać dłużej. Finał całego projektu powinien nastąpić najpóźniej w 2026 r.

Parki

O utworzeniu parku na osiedlu Międzytorze słyszymy od kilku lat. Ratusz rozpoczął starania o powstanie potrzebnej dokumentacji dla terenu pomiędzy ul. Graniczną a torami kolejowymi (po dawnych sadach i polach uprawnych) już w 2021 r.

Dziś w ratuszu roztaczają wizję parku o powierzchni ponad 37 tys. mkw. wypełnionego wielogatunkową zielenią tworząca dogodne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Ma być więcej drzew, staw z fontanną, do tego boisko do gry w boule i psi wybieg. Powstaną: teren do streetworkoutu, plac zabaw z nawierzchnią piaskową i żwirową, ścieżka bosych stóp. W planach są także polany rekreacyjne z leżakami i stołami piknikowymi. Będzie wiklinowa altana. Miejsca parkingowe przewidziano od strony ul. Granicznej.

– Obszar ukształtujemy w sposób naturalny, zbliżony do dzikiego. Posadzimy m.in. wierzbę białą, olsze czarne, czeremchę, liliowca, liczne krzewy i tawuły, konwalie majowe czy fiołki wonne. Powierzchnia biologicznie czynna zajmie ponad 32,7 tys. mkw. – uzupełniał prezydent.

Projekt parku jest już gotowy, część pieniędzy została zarezerwowana w budżecie (reszta będzie zapewniona na kolejnych sesjach rady miasta). Przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w 2024 r.

Skwer i parki kieszonkowe

Skwer o pow. 6 tys. mkw. (usytuowany pomiędzy kościołem a przedszkolem) z dosadzonymi drzewami i krzewami, ławeczkami, ławką/huśtawką, także z hamakami i latarniami, pergolą, stojakami na rowery, powstanie przy ul. Harcerskiej.

Zgonie z zapowiedzią parków kieszonkowych z roślinnością i małą architekturą wypatrujmy jeszcze w tym roku przy:

ul. Jaśminowej 3 (ok. 1,3 tys. mkw.),

ul. Słodowej (ok. 2,1 mkw.),

ul. Gałczyńskiego 24 (ok. 2 tys. mkw.),

ul. Bartniczej (ok. 1,5 mkw.),

ul. 3 Maja (ok. 170 mkw.)

Park kieszonkowy przy ul. Południowej (ok. 1 tys. mkw.) będzie gotowy później, zakres prac poszerzono o budowę alejek spacerowych.

Wykorzystano materiały UMP, zdjęcie główne: Pixabay