Znikające dokumenty ze strony CPK. Mieszkańcy i samorządowcy powiatu płockiego dopytują: o co chodzi?

Od kilkunastu miesięcy wiadomo, że plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego budzą w mieszkańcach, których dotyczą „narysowane” warianty, skrajne emocje. Spółka tymczasem niefrasobliwie publikuje na swojej stronie mapy i opisy, potem to znika, następnie wydaje… oświadczenia. Pierwsza publikacja postawiła na równe nogi samorządowców i mieszkańców kilku gmin i powiatów. Ujawniony na parę godzin dokument dotyczył również powiatu płockiego.

Z tego też powodu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku kilka dni temu odbyło się spotkanie. Uczestniczyli w nim mieszkańcy  oraz działacze społeczni, których planowane przez CPK warianty tras bezpośrednio dotyczą. Wciąż bowiem kwestia ogromnego przedsięwzięcia budzi skrajnie negatywne emocje. We wszystkich wskazanych przez projektantów wariantach, kolej przecina domy, firmy czy zabytki. Nie wspominając już o „pociętych” ulicach, obiektach użyteczności publicznej czy gospodarstwach.

Koszt pomyłki? Ludzkie zdrowie…

13 czerwca na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego pojawiła się publikacja, w której czytamy, a raczej mogliśmy przeczytać, m. in., że CPK „dziękuje za aktywny udział w spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych oraz za wszystkie głosy odnoszące się do poszczególnych wariantów przebiegu linii kolejowej nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK – Płock – Włocławek. Spółka dodała, że otrzymała 8 tysięcy ankiet oraz liczne głosy w formie pism, maili i petycji dotyczących przebiegu danej linii.” I dalej, że „w związku z tym, po ponownej analizie wszystkich wariantów w zestawieniu z uwagami zgłoszonymi przez Państwa, wraz z Wykonawcą STEŚ podjęliśmy decyzję o stworzeniu wariantu hybrydowego (W41) wraz z podwariantem W42. Wariant oraz podwariant hybrydowy stanowi połącznie pozytywnie ocenianych odcinków różnych analizowanych wariantów”.

Następnie do portalu Tu Sochaczew, który nagłośnił sprawę „kilkugodzinnego” dokumentu, CPK wysmarowało oświadczenie. Napisano w nim, że „informacje pochodzące sprzed ponad pół roku zostały omyłkowo opublikowane przez realizujące na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo sp. z o.o. (jako Lider), Arcadis Sp. z o.o. oraz BBF Sp. z o.o. Mogło to wywołać mylne wrażenie, iż CPK aktualnie zaprezentowało nowe warianty przebiegów. Zaznaczamy, że nie jest to zgodne z prawdą”.

Sprzeczne informacje, skrajne emocje

– Jak proponowaliśmy to spotkanie, to uważałem, że trochę inny będzie jego scenariusz. Chcieliśmy bowiem opowiedzieć i podyskutować o aktualnościach, jakie pojawiły się na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego. I o tym, że zostały wybrane warianty dotyczące powiatu płockiego – nawiązał do niebyłego już na stronie CPK komunikatu starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz.

– Mówiąc w dużym uproszczeniu to taka informacja pojawiała się 13 czerwca, z odpowiednią mapką, przebiegiem. Ale. I tu ciekawostka bo w godzinach popołudniowych zniknęła ze strony CPK. Następnego dnia pojawiło się oświadczenie, że informacja została umieszczona… omyłkowo, że są to archiwalne dane, niewiążące się z podsumowaniem konsultacji – relacjonował całe zajście starosta płocki. – Myśleliśmy, że mając taki pakiet informacji, będziemy mogli z państwem porozmawiać o tych wariantach, które zostały zaproponowane dla naszego powiatu.

Samorządowiec podkreślił, że po tak sprzecznych informacjach Starostwo Powiatowe w Płocku wystąpiło do CPK z pytaniami: czy konsultacje zostały zakończone, jaki jest wynik tych konsultacji, dlaczego wykluczające się informacje w ogóle zostały przedstawione? – Informacje, które ukazały się na stronie CPK, a potem znikają, wprowadzają w błąd mieszkańców i budzą jeszcze większy niepokój i zamęt – mówił o zawartości pisma Ziemkiewicz. – Wystąpiliśmy z takim dokumentem i czekamy na odpowiedź. To też pozwoli nam formułować dalsze działania. Jako samorząd będziemy cały czas brali udział w tych rozmowach, wspólnie z państwem – zaznaczył.

Starostwo Powiatowe w Płocku trzyma zatem cały czas rękę na pulsie. Podczas spotkania z mieszkańcami i działaczami społecznymi starosta przypomniał, że kiedy dopytywał CPK o wyniki konsultacji społecznych, poinformowano go, że pierwsze wyniki będą w marcu lub w kwietniu 2023, a z końcem roku jeden główny i dwa poboczne. – W każdym razie czekamy na te informacje i na odpowiedzi dotyczące aktualnego stanu, jeżeli chodzi o tematykę CPK w powiecie płockim – zaznaczył.

„Nie do publicznej wiadomości”

Spotkanie w płockim starostwie odbyło się 22 czerwca, a 23 czerwca na stronie CPK pojawiło się oświadczenie w sprawie projektu LK5-50 CPK – Płock – Włocławek, które tym razem… nie znika. Czytamy w nim: „13 czerwca na stronie internetowej CPK pojawiła się podstrona zawierająca dane dotyczące wariantów przebiegu linii kolejowych 5 i 50 na trasie CPK – Płock – Włocławek. Informacje te nie miały być na tym etapie podawane do publicznej wiadomości.

Podlegają one dalszym uzgodnieniom i pracom, ponieważ propozycje przebiegów nie uzyskały jeszcze ostatecznego kształtu. Trwają analizy, które ze szczególnym uwzględnieniem dotyczą weryfikacji uwag i preferencji strony społecznej i samorządowej, jakie uzyskaliśmy na etapie konsultacji. Bardzo przepraszamy za błąd z naszej strony – w odpowiednim czasie będziemy informować mieszkańców, samorządy oraz opinię publiczną o dalszych krokach w projekcie.

Przypomnijmy…

W powiecie płockim w ubiegłym roku w sprawie CPK odbywały się konsultacje społeczne. Starosta Sylwester Ziemkiewicz wystosował pisma do Prezesa Zarządu CPK, pełnomocnika rządu ds. CPK oraz Ministra Infrastruktury. Rada Powiatu Płockiego przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się propozycjom zaproponowanym przez CPK. Samorząd Powiatu Płockiego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uruchomił ponadto Powiatowy Komitet Pomocy Prawnej Mieszkańcom. Został też przygotowany szczegółowy raport, który trafił do spółki CPK z apelem o wypracowanie prospołecznego rozwiązania.

Warianty linii przedstawione dla powiatu płockiego przebiegają przez gminy: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Stara Biała i Wyszogród. Wykonawcą Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest konsorcjum IDOM Inżynieria Architektura i Doradztwo Sp. z o.o.

Polecamy: “Gigantomania”, “pilnowanie łąki”, “łamanie praw człowieka”. Mocne słowa o CPK w Płocku

Źródło zdjęcia: Tu Sochaczew