W puli ponad 5,4 mln zł. Projekty budżetu obywatelskiego zweryfikowane. Teraz zdecydują płocczanie

W tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy Płocka zgłosili 70 projektów. W trakcie weryfikacji odpadło 19 pomysłów, które w różny sposób nie spełniały wymogów formalno-prawnych. Ostatecznie płocczanie będą wybierać spośród 50 projektów. Głosowanie odbędzie się między 6 a 19 września.

– Projekt numer 21, ze względu na taką samą, wskazaną przez pomysłodawców lokalizację, został połączony z projektem numer 1. Dlatego we wrześniu ostatecznie płocczanie będą wybierać spośród 50, a nie 51 propozycji – wyjaśnia Małgorzata Palusińska z biura prasowego ratusza.

Pomysły, które przeszły do dalszego etapu są różnorodne i pokazują kreatywność płocczan. Wśród nich znajduje się mnóstwo projektów dotyczących zazielenienia przestrzeni miejskiej. Na liście, znalazły się między innymi: Park kieszonkowy przy ul. Traktowej, Zazieleniamy ul. Górną w Płocku, Aleja platanowa dla Płocka, czyli 100 platanów na 100-lecie obrony Płocka wzdłuż Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Park miejski Grabówka. Wśród propozycji nie brakuje także placów zabaw, wież lęgowych dla ptaków czy dużych remontów np. zabytkowej rogatki warszawskiej.

Listę zwycięskich projektów płocczanie poznają jesienią. Co bardzo ważne, a właściwie najistotniejsze, to mieszkańcy zdecydują, które pomysły będą zrealizowane.

Jest to 10. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. W ramach budżetu obywatelskiego można było składać projekty ogólnomiejskie, o wartość nie przekraczającej 2,1 mln złotych oraz osiedlowe, których maksymalny koszt realizacji to 545 tys. złotych. Wysokość budżetu obywatelskiego na 2022 r. wynosi ponad 5,4 mln zł. Dotychczas w dziewięciu edycjach BOP wybrano 120 projektów, z których do tej pory zrealizowano 90 za blisko 50 mln złotych.