Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Co dalej z udzielaniem sakramentu chrztu świętego? Opublikowano wskazania

– Jeśli rodzice dziecka proszą o udzielenie sakramentu chrztu świętego, można w chwili obecnej zorganizować stosowną liturgię – poinformował wikariusz biskupi ds. sakramentalnych, ks. Piotr Grzywaczewski. Aby odbył się chrzest dziecka trzeba jednak przy organizacji wziąć pod uwagę wskazania sanitarne władz państwowych.

Obecnie wciąż obowiązują ograniczenia w liczebności osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Zostały wprowadzane z uwagi na trwającą epidemię.

Zezwolono na to, aby chrzest mógł odbyć się podczas dodatkowej Mszy św. w niedzielę.

– Sakrament chrztu świętego powinien być sprawowany zasadniczo podczas niedzielnej Mszy Świętej (podkreślenie m.in. wymiaru paschalnego i eklezjalnego pierwszego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej), jednak w obecnej sytuacji wypada w pierwszym rzędzie umożliwić wszystkim parafianom uczestnictwo w niedzielnej liturgii. Dlatego, jeśli zostanie uznane to za stosowne i będzie to możliwe, sakrament chrztu świętego można celebrować podczas dodatkowej Mszy Świętej niedzielnej (poza programem niedzielnych Mszy parafialnych), dla rodziców dziecka i ich bliskich – poinformował ks. Piotr Grzywaczewski.

Dodał, że bardziej wskazany jest chrzest jednego dziecka, ewentualnie niewielkiej grupy, aby „w miarę możliwości – większa liczba uczestników z rodziny mogła uczestniczyć w obrzędzie”.

Podobnie jak w wielu miejscach, mają obowiązywać pewne zasady:

– Do sprawowania liturgii chrzcielnej za każdym razem należy używać nowo poświęconej wody. W chwili obecnej nie powinno się przechowywać poświęconej wody w chrzcielnicy. Należy bezwzględnie dezynfekować przed i po użyciu naczynia używane do liturgii chrzcielnej. Namaszczenie krzyżmem świętym powinno być poprzedzone i zakończone dezynfekcją dłoni kapłana. We właściwych momentach, na ile to możliwe, kapłan powinien zachować odpowiedni dystans od chrzczonego dziecka oraz rodziców i chrzestnych. Przepisy sanitarne obowiązują również w kancelarii parafialnej, podczas spisywania aktu chrztu świętego.

Dla rodziców chrzestnych

– Obecna sytuacja nie zwalnia z wypełniania zapisów prawa kanonicznego, dotyczących rodziców chrzestnych (por. Dekret Biskupa Płockiego nr 336/2020 z dnia 10 lutego 2020 roku).

Przypomnijmy, że w lutym 2020 r. wprowadzono oświadczenie do podpisania przez rodziców chrzestnych o życiu sakramentalnym i praktykach religijnych, które ma być „pomocą w rozeznaniu przez kandydata/kandydatkę”, czy powinni podejmować się tej funkcji. Funkcja ta wiąże się bowiem z odpowiedzialnością. Kandydat na rodzica chrzestnego w oświadczeniu potwierdza, że jest tej odpowiedzialności świadom, przyjmuje ją „przed bogiem i przed Kościołem”. A także, składając podpis, dokonuje potwierdzenia, że spełnia warunki, które zgodnie z prawem Kościoła katolickiego umożliwiają mu zostanie matką chrzestną bądź ojcem chrzestnym. Można więc oświadczenie podpisać lub tego zaniechać.

– Należy uświadamiać rodzicom, że gdy nie jest możliwe znalezienie dwojga chrzestnych, wystarczy jeden chrzestny lub chrzestna.

W podjęciu decyzji może pomóc ksiądz.

– Duszpasterz jest osobą towarzyszącą kandydatowi / kandydatce w rozeznaniu, zaś to sam kandydat / sama kandydatka w swoim sumieniu ma rozstrzygnąć, czy spełnia wskazane warunki. Podpis jest dodatkową motywacją do złożenia prawdziwego oświadczenia – napisano w Instrukcji Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”.

Oświadczenie otrzymuje się w kancelarii parafialnej faktycznego zamieszkania. Do oświadczenia dołącza się zaświadczenie o przyjęciu bierzmowania. Jeśli ktoś już dysponuje takim zaświadczeniem i podpisał oświadczenie, wówczas podpisuje się na nim ksiądz, poświadczając, że „nie widzi przeszkód”, aby dana osoba podjęła się roli ojca chrzestnego bądź matki chrzestnej.

Fot. Pixabay