Śledztwo w tej sprawie toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Płocku. – Na terenie posesji w miejscowości Jasieniec policjanci ujawnili 1,5 mln litrów odpadów przechowywanych w hali magazynowej w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu.
Śledztwo zostało wszczęte 28 kwietnia 2020 r. To efekt działań podjętych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
Z początku na terenie posesji w miejscowości Jasieniec (gm. Rybno) znaleziono 1,5 mln litrów odpadów przechowywanych w hali magazynowej w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu. Działania prowadzili policjanci, strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego oraz przedstawiciele Inspektoratów Ochrony Środowiska w Warszawie i Płocku.
– Na miejscu zatrzymano właścicieli posesji, 50-letnią kobietę i jej 27-letniego syna, który wszedł na dach budynku i uciekał, lecz został zatrzymany w bezpośrednim pościgu przez policjantów. W dwóch magazynowych halach i na świeżym powietrzu znaleziono ponad 1800 palet na których stały mausery o pojemności 1000 litrów oraz czteropaki 200 litrowych beczek wypełnionych nieznaną substancją. Pojemniki znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych i sadu. Zabezpieczono około 1,5 mln litrów odpadów.
Według wstępnych wyników badań, w próbkach pobranych przez inspektorów ochrony środowiska i straż pożarną znajdują się substancje łatwopalne i toksyczne. Pojemniki były przechowywane w nieodpowiednich warunkach.
Powołano zespół biegłych z zakresu nauk chemicznych, którzy określą dokładny skład zabezpieczonych substancji.
– W wyniku dalszych czynności procesowych ustalono kolejne miejsca składowania odpadów niebezpiecznych oraz osoby uczestniczące w procederze nielegalnego obrotu tymi odpadami – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Płocku. – Skoordynowana współpraca grupy prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Płocku i funkcjonariuszy Policji doprowadziła do zatrzymania łącznie kilkunastu osób, którym zostały przedstawione zarzuty o to, że działając wspólnie i w porozumieniu wbrew przepisom ustawy transportowali, przyjmowali i składowali odpady w nieprzystosowanych do tego warunkach i w taki sposób, że mogło to zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka oraz mogło spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach tj. o czyn z art. 183 § 1 kk.
Po zakończonych przesłuchaniach i postawieniu zarzutów, prokuratorzy skierowali do właściwych miejscowo sądów wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Wnioski zostały uwzględnione przez Sąd Rejonowy w Sochaczewie i Sąd Rejonowy w Płocku w stosunku do 9 podejrzanych.
Na obecnym etapie sprawa ma charakter rozwojowy. Prowadzone są dalsze czynności procesowe w kierunku ustalenia kolejnych składowisk nielegalnych odpadów i zatrzymania osób związanych z ich prowadzeniem.
Fot. mł. asp. Agnieszka Dzik / KPP w Sochaczewie