Kornawirus. Nowe ograniczenia dla Polaków. Zakaz zgromadzeń!

image_pdfimage_print

Od 25 marca obowiązuje w naszym kraju zakaz zgromadzeń. – Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny – mówił podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

– Miejsca w komunikacji publicznej będą ograniczone, dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących – kontynuował. Pasażerowie mogą siedzieć co drugie miejsce, naprzemiennie, czyli jedno miejsce zajęte, drugie wolne.

Premier Morawiecki i minister Szumowski ogłosili, że wprowadzone zostaną ograniczenia związane z poruszaniem się i wychodzeniem z domu. Minister apelował, by wychodzić z domu jedynie w sytuacjach absolutnie koniecznych, czyli do pracy z pracy, do sklepu czy apteki. Apelował, aby nie wychodzić na spacery. – Policja będzie pilnować przestrzegania i oceniać, czy ktoś idzie na spacer, czy to konieczne wyjście do sklepu. Za złamanie przepisów grozi 5 tysięcy złotych kary – mówił Szumowski. Do 5 osób ograniczono również możliwość uczestnictwa we mszy świętej, nie licząc sprawujących liturgię.

W tej chwili przy ograniczeniu wychodzenia z domu i dodatkowych środkach ochrony, nie potrzebne są rozwiązania dotyczące zakrywania twarzy. Ale możliwe, że sytuacja zmieni się tak, a nie inaczej – mówił minister Szumowski.