Film „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry to efekt warsztatów aktorskich, jakie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie prowadził od czerwca ubiegłego roku Piotr Bała, aktor płockiego Teatru oraz reżyser filmów fabularnych. Głównymi bohaterami obrazu są właśnie podopieczni placówki, chociaż na srebrnym ekranie nie brakuje znanych postaci z życia publicznego.
Premiera filmu odbyła się w czwartek, 27 lutego, w kinie Helios w Płocku. Reżyser przeniósł widzów w lata 30. XIX wieku. Bohaterowie ubrani w kostiumy z epoki zagrali historię dwóch zwaśnionych rodzin, którą wszyscy znamy ze szkolnej lektury.
Rolę zamku odgrywał drewniany pałac Antoniówka znajdujący się w sąsiedztwie DPS-u. W aktorów wcielili się podopieczni placówki. Obok nich przed kamerami swoje talenty aktorskie zaprezentowali również marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta płocki Mariusz Bieniek, przewodniczącego Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski, sekretarz powiatu płockiego Michała Twardego czy dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Lewandowska. W rolę Klary wcieliła się Weronika Samoraj – uczennica pracowni muzycznej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Uczestników wesela zagrali tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke. O muzyczną aranżację zadbał Krzysztof Misiak, znany płocki muzyk.
– „Zemsta” jest jednym z przykładów jak bardzo różnimy się od siebie i jak mocno zakorzenione są w nas kłótnie i brak zrozumienia dla innych. Zrobiłem jednak wszystko, aby wydźwięk filmu był sympatyczny i sprawił przyjemność nie tylko widzom, ale i uczestnikom projektu – mówił kilka dni przed premierą Piotr Bała.
Warto dodać, że reżyser do znanej nam fabuły sztuki, na podstawie której powstał scenariusz, dodał pewne smaczki i bezpośrednie odniesienia do współczesności.
– Jesteśmy uradowani i wzruszeni tą produkcją – mówił po obejrzeniu filmu Mariusz Bieniek, który wcielił się w rolę Gustawa. Nagrywanie scen nie było wcale prostą sprawą, bo na planie pojawialiśmy się na krótko pomiędzy naszymi codziennymi obowiązkami. Serdecznie gratuluję efektu i dziękuję za zaangażowanie dyrekcji DPS-u – dziękował. Lech Dąbrowski także miło wspominał pracę przy filmie i perypetie z moherowym beretem, w którym przyszło mu zagrać rolę majstra. Pogratulował i podziękowania wszystkim za miłą wspólną pracę, obiecując, że na kolejne produkcje zarezerwuje więcej czasu. – To była wspaniała praca terapeutyczna – podkreśliła z kolei Joanna Siemiątkowska Dyrektor DPS w Brwilnie. Dzięki niej pobudziliśmy swoją wrażliwość na kulturę i sztukę.
Ponieważ seans był tylko jeden, a wiele osób wyraża chęć obejrzenia „Zemsty” w bardzo nietypowym wydaniu, Piotr Bała zapewnił, że będzie prowadził rozmowy z płockim Kinem za Rogiem, aby film zobaczyła szersza publiczność.
Polecamy galerię zdjęć Piotra Augustyniaka, który również zagrał w filmie…