Małgorzata Kidawa-Błońska w Płocku: To bardzo ważne, żebyśmy pamiętali o naszej historii [FOTO]

image_pdfimage_print

– To bardzo ważne, żebyśmy pamiętali o naszej historii. W 2020 roku będziemy w sposób szczególny przypominać zwycięską bitwę warszawską, a także inne wydarzenia, które sto lat temu doprowadziły do utrzymania niepodległości młodego państwa polskiego – mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej inaugurującej obchody 100-lecia obrony Płocka. Podkreśliła, że niezwykle ważne jest to, że obchody w Płocku razem z samorządem przygotowują organizacje pozarządowe.

Z kolei prezydent Andrzej Nowakowski mówił, że płocczanie są dumni z tego, że przed 100 laty, w dniach 18-19 sierpnia 1920 rok Płock zapisał piękną kartę w historii naszego kraju. – Miasta przed bolszewikami dzielnie bronili zarówno żołnierze, jak i cywilni mieszkańcy – dorośli, młodzież i dzieci. Warto podkreślić, że nieważne były różnice społeczne, materialne, religijne, czy światopoglądowe.

W tym roku przypada 100. rocznica zwycięstwa Polski w wojnie polsko – bolszewickiej z 1920 roku. O pomyślnym dla naszej Ojczyzny wyniku wojny przesądziła bitwa warszawska. Jednak wpływ na ostateczne zwycięstwo miały także inne bitwy i starcia. Do takich wydarzeń należy obrona Płocka, która miała miejsce 18-19 sierpnia 1920 r. W uznaniu bohaterstwa mieszkańców miasta, marszałek Józef Piłsudski w 1921 roku odznaczył Płock Krzyżem Walecznych. W czasie wizyty naczelnika państwa odznaczeni zostali też najbardziej zasłużeni obrońcy.

Podczas konferencji prasowej prezydent przedstawił ramowy program przedsięwzięć, które odbędą się w naszym mieście w związku z upamiętnieniem wydarzeń sprzed stu lat i oddanie hołdu bohaterskim obrońcom. Wydarzenia i imprezy będą miały miejsce między majem, a wrześniem 2020 roku. Andrzej Nowakowski wręczył również przedstawicielom organizacji pozarządowych symboliczne czeki na dofinansowanie z budżetu miasta zaplanowanych przez nie rocznicowych inicjatyw.

Konferencja prasowa z udziałem kandydatki na prezydent RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odbyła przy pomniku Bohaterów Obrony Płocka przed bolszewikami 1920 roku. Warto dodać, że marszałek spotkała się dziś również z seniorami w płockim Centrum Aktywności, gdzie rozmawiano o ich problemach. Kolejne spotkanie w Płocku kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP jest zaplanowane o godz. 19 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Fot. UMP.