Karetka wodna trafiła do strażaków ochotników. “Dar Mazowsza” pozostaje w Płocku [FOTO]

image_pdfimage_print

Ani darczyńcy, ani obdarowani nie ukrywali zadowolenia z prezentu, którym jest łódź ratownicza “Dar Mazowsza”. W piątek przed siedzibą Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego klucze i dokumenty do wodnej karetki pogotowia odebrał Andrzej Myzia, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Płock Podolszyce.

– Cieszę się, że udało się sfinalizować przedsięwzięcie i łódź ratownicza “Dar Mazowsza” pozostaje w Płocku. Będzie mogła służyć zabezpieczeniu imprez, życia i zdrowia płocczan, a także turystów. Mam nadzieję, że to pokaże nowoczesny charakter jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił wiceprezes OSP Płock Podolszyce, Cezary Supeł.

– Zgodnie z planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego w rejonie operacyjnym 1402 Płock z dniem 1 marca 2018 r. został zlikwidowany wodny podstawowy zespół ratownictwa medycznego. W związku z tym łódź stała się nieprzydatna dla działalności statutowej płockiego pogotowia. W maju Ochotnicza Straż Pożarna w Płocku zwróciła się do naszego zakładu z prośbą o nieodpłatne przekazanie łodzi ratunkowej “Dar Mazowsza” z przeznaczeniem do jej działalności statutowej, która obejmuje głównie ratownictwo wodno-nurkowe, ratownictwo medyczne oraz działania poszukiwawczo-ratownicze – mówiła z kolei Lucyna Kęsicka, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

Łódź przekazano w drodze darowizny. – W zamian otrzymaliśmy od marszałka Adama Struzika środki finansowe na zakup dodatkowego z siedmiu nowoczesnych ambulansów, którymi Stacja Pogotowia w Płocku będzie świadczyć usługi medyczne od września 2019 r. We wrześniu przetarg na zakup siedmiu nowych ambulansów, które zostaną zakupione ze środków województwa mazowieckiego, powinien być zakończony. Nowe ambulanse będą świadczyć usługi na terenach Sochaczewa i Iłowa. To trzy karetki, kolejne cztery mają stacjonować w Płocku – podkreśliła Kęsicka.

– Strażacy na ten dzień czekali od wielu miesięcy. To zabezpieczenie zarówno z wody, jak i z lądu jest bardzo istotne w naszym mieście. Wspomnę 25 czerwca 2018 r., gdzie po blisko 100 latach przez Płock przeszła trąba powietrzna. Patrzę tu na Cezarego Obczyńskiego, prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na kolegów z OSP Płock, których pomoc była wówczas nieoceniona – przypomniał szef płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Tomasz Kominek. – Wówczas zaczęły się poważne rozmowy, aby ta łódź pozostała w mieście. Dyrektor zauważył, że w poniedziałek, 8 lipca, zostanie zamknięty most im. Legionów Piłsudskiego. Karetka wodna na pewno poprawi bezpieczeństwo w tym okresie, podobnie w okresie tzw. festiwalowego Płocka. Z kolei posłanka Elżbieta Gapińska i wicestarosta płocki Iwona Sierocka dodały, iż mają nadzieję na wykorzystywanie łodzi jedynie do patrolowania i nie będzie konieczności wypływania do bardzo trudnych akcji.

Warto dodać, że “Dar Mazowsza” będzie cumował w przystani w Radziwiu. Wodny zespół ratownictwa medycznego będzie funkcjonował od 1 czerwca do 30 września każdego roku.

 

Fot. Dziennik Płocki.