Wotum zaufania oraz absolutorium dla prezydenta Andrzeja Nowakowskiego

image_pdfimage_print

“Raport o stanie Płocka” to dokument, który składa się ze 150 stron. Zawiera dorobek miasta z ostatnich lat. Omówił to wszystko na wczorajszej Sesji Rady Miasta Płocka prezydent Andrzej Nowakowski. Po czym otrzymał od radnych absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, a także – co bardzo ważne – wotum zaufania. Przy tak ogromnych inwestycjach w każdej dziedzinie życia płocczan, trudno się było spodziewać innego wyniku głosowania.

– Ubiegły rok był wyjątkowy dla Płocka pod każdym względem. Można śmiało powiedzieć, że był wielkim sukcesem, na który również ciężko pracował cały zespół ludzi – podkreślał Andrzej Nowakowski, gdy przyszedł czas na sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu Płocka przed głosowaniem nad absolutorium. Włodarz Płocka przypomniał, że w 2018 roku – po raz pierwszy w historii Płocka – budżet przekroczył kwotę miliarda zł, i że wydatki sięgnęły 1,125 mln zł.

Jak co roku najwięcej środków miasto wydało na oświatę i pomoc społeczną. Jednak nie mniej ważne były duże inwestycje, które pochłonęły rekordową kwotę 318 mln zł.

Przypomnijmy najważniejsze inwestycje z ubiegłego roku:
– zakończyła się budowa drugiego i trzeciego odcinka obwodnicy;
– przebudowana została ul. Bielska;
– zmodernizowane zostały drogi na Kostrogaju: ul. Przemysłowa, Kostrogaj i Wiadukt;
– przebudowana została ul. Łukasiewicza i jej skrzyżowanie z ul. Tysiąclecia oraz z ul. Długą, gdzie powstało rondo;
– prace toczyły się na wielu ulicach osiedlowych (Borowickiej, Kołątaja, Rozego, Górnej, Filtrowej, fragmentu ul. Zielonej, ul. 3 Maja oraz Pięknej;
– miasto kupiło 25 nowych, nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów hybrydowych;
– aż 13 mln zł Urząd wydał na budowę dróg rowerowych, które powstały wzdłuż ul. Mickiewicza, Tysiąclecia, Dobrzykowskiej, Popłacińskiej oraz Portowej, a także w al. Broniewskiego i przy al. Kobylińskiego. Powstała też najważniejsza z nich – magistrala rowerowa, łącząca centrum z Podolszycami;
– ruszył Płocki System Roweru Miejskiego;
– modernizowana była baza oświatowa;
– oddano do użytku młodym płocczanom kolejne Mieszkania na start;
– powstała nowa siedziba Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki;
– na nowo urządzony został pasaż Roguckiego z publiczną toaletą;
– przebudowywano i modernizowano bulwary wiślane;
– udało się przygotować, ogłosić i rozpocząć postępowanie przetargowe na modernizację stadionu im. Kazimierza Górskiego.

Warto podkreślić, że przy tak dużej skali inwestycji finanse miasta mają się całkiem nieźle. Co w swoim raporcie zauważyła agencja Fitch Ratings, zmieniając w maju perspektywę Płocka ze Stabilnej na Pozytywną. Równocześnie podniosła długoterminowy rating krajowy Płocka z „AA” na „AA+”.

W obu przypadkach, czyli udzielenia absolutorium oraz wotum zaufania głosowanie radnych wyglądał identycznie – 15 radnych opowiedziało się na “tak”, a 10 wstrzymało się od głosu.