Paweł Mieszkowicz – Płocczaninem Roku 2018. Superpłocczaninem – Janusz Zieliński [FOTO]

image_pdfimage_print

W sobotni wieczór w płockim amfiteatrze stanęli na scenie nominowani w 19. edycji Płocczanina Roku. Widzowie poznali zatem bliżej: Wojtka Bógdała, Stanisława Fidelisa, Ewę i Wojciecha Magierskich, Pawła Mieszkowicza, Cezarego Obczyńskiego oraz Jacka Ostrowskiego.

Każda z tych osób, bez wyjątku, ma na swoim koncie wybitne zasługi dla naszego miasta. Najwięcej głosów uznania zdobył Paweł Mieszkowicz, który przez kilka lat współorganizował Jarmark Tumski, a także jest twórcą prywatnego Regionalnego Muzeum Poczty.

Przypomnijmy innych nominowanych: – Wojtek Bógdał jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii polskiego sportu motoparalotniowego, kilkukrotnym indywidualnym mistrzem świata, Europy i Polski, ma też w kolekcji złoty medal Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – The World Games. – Stanisław Fidelis – nestor płockich wodniaków, czynny kapitan żeglugi śródlądowej. Jest też członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej, Towarzystwa Przyjaciół Płocka i płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Ewa i Wojciech Magierscy – od kilku lat przy parafii św. Jakuba w Imielnicy państwo Magierscy prowadzą zespół muzyczny Santiago, w którym gra i śpiewa uzdolniona młodzież. – Cezary Obczyński – nauczyciel i wykładowca matematyki. Jest też kierownikiem Zespołu Matematyki i Fizyki w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. Od wielu lat prezesuje płockiemu WOPR. – Jacek Ostrowski – płocki pisarz, o którym zrobiło się bardzo głośno po publikacji książki “Ostatnia wizyta”. Powieści opartej na prawdziwych wydarzeniach, czyli porwaniu i zabójstwie płockiej lekarki Stefanii Kamińskiej.

Plebiscytowa kapituła postanowiła nagrodzić również prorektora Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku prof. Janusza Zielińskiego. Jednogłośnie przyznała mu tytuł Superpłocczanina. Od ukończenia studiów Janusz Zieliński jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Filii PW w Płocku. Był prodziekanem Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w kadencji 1996-1999 oraz dziekanem wydziału i prorektorem Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku w latach 1999-2005 i 2012-2016. Został także wybrany na dziekana i prorektora na kadencję 2016-2020.

Warto dodać, że plebiscyt Płocczanin Roku organizowany jest przez Urząd Miasta Płocka oraz „Gazetę Wyborczą”. W kapitule zasiadają Płocczanie Roku z lat ubiegłych, przedstawiciele ratusza oraz dziennikarze “GW”. Głosowanie na poszczególnych nominowanych odbywało się drogą smsową oraz poprzez kupony zamieszczane w papierowym wydaniu płockiej “Gazety Wyborczej. Od lat srebrna statuetka z wizerunkiem Bolesława Krzywoustego jest wręczana zwycięzcy podczas Dni Historii Płocka.

W sobotę wieczorem uczestnicy gali w płockim amfiteatrze poznali również laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody powędrowały na ręce Katarzyny Kobuszewskiej oraz Mariusza Pogonowskiego.

Fot. DR.