Boże Ciało w Płocku. Wierni przeszli ulicami starówki [FOTO]

image_pdfimage_print

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym kościoła rzymskokatolickiego. Tego dnia na ulice wiosek, miasteczek i miast wychodzą uroczyste procesje. 

Wierni w trakcie procesji zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Ich liczba związana jest z ilością ewangelistów – św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. To niezwykle ważne dla katolików święto do Polski przybyło w XIV wieku za pośrednictwem krakowskiego biskupa Nankiera. Boże Ciało zawsze przypada 60 dni po Wielkiej Nocy i zawsze jest to czwartek. Według Kościoła Rzymskokatolickiego to właśnie w ten dzień odbyła się Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii.

W Płocku procesja ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa wyruszyła z katedry. Następnie wierni przeszli na plac Obrońców Warszawy, potem ul. Kolegialną, Kwiatka, aby zakończyć przy kościele św. Jana. Podczas przemarszu uczestnicy zatrzymywali się przed ołtarzami przygotowanymi przez parafie: św. Maksymiliana Kolbego, katedralną, farną i św. Jana Chrzciciela.

Fot. DR.