To było wielkie święto piłki ręcznej plażowej. PGNiG Summer Superliga Płock [FOTO]

BHT Petra i reprezentacja Polski kobiet wygrały I tegoroczny turniej z cyklu PGNiG Summer Superligi rozgrywany w miniony weekend na Starym Rynku w Płocku. Płocczanie zwyciężyli u siebie po rocznej przerwie, a dla kadrowiczek był to ważny sprawdzian przed ME w Starych Jabłonkach. Zmagania najlepszych drużyn w Polsce śledziło wielu kibiców, którzy wypełnili stadion do ostatnich miejsc.

W grupie A zwycięski bój o 1. miejsce w grupie ze Stowarzyszeniem Akademia Sportu Gdańsk i holenderskim TSHV Camelot stoczyli beachhandballiści Damy Radę Inowrocław, wygrywając z przeciwnikami, odpowiednio, 2:1 i 2:0. Gdańszczanie ulegli także po shoot-outach reprezentantom Kraju Tulipanów, którzy ich kosztem uzyskali promocję do ćwierćfinału – outsiderem tej grupy okazał się Jurand Ciechanów, który przegrał wszystkie trzy spotkania.

Ułatwione zadanie w sięgnięciu po zwycięstwo w grupie B mieli gospodarze turnieju, bo rozegrali tylko dwa mecze – do Płocka nie dotarł ostatecznie awizowany wcześniej algierski ASBBA, więc Petra musiała pokonać tylko TAZ MKS Grudziądz i reprezentację Polski do lat 17, co zrobiła bez straty seta. Do ćwierćfinału, po wygranej nad młodymi kadrowiczami, awansowali także grudziądzanie. W grupie C większych problemów, by wystąpić w najlepszej “8” zawodów, nie mieli szczypiorniści plażowi GRU Juko Piotrków Trybunalski. Obrońcy mistrzowskiego tytułu wygrali wszystkie pojedynki po 2:0 i przeszli dalej razem z GOKiS-em Kąty Wrocławskie, który w takim samym stosunku odprawił słowacki Senec i Szczypiorniaka Gniezno. Ostatnią grupę wygrali niespodziewanie juniorzy Petry, którzy zwyciężyli MKS Mazura Sierpc, Langose i amerykański RIP BHC – ten ostatni wygrał 2:0 starcie o czołową ósemkę ze Słowakami.

W turnieju kobiet ze względu na udział 10 ekip po fazie grupowej rozgrywano od razu półfinały. Zgodnie z przewidywaniami grupę A wygrała reprezentacja Polski, rozstrzygając na swoją korzyść wszystkie 4 mecze. O 2. miejscu zadecydowała mała tabela, bo LadyBugs, Red Hot Czili Buk i Byczki Kowalewo Pomorskie zakończyły zmagania z tym samym bilansem punktów, co finalnie dało awans Węgierkom. Walki z przeciwniczkami nie potrafił nawiązać II zespół GRU Juko. Żadnych szans w wyścigu o półfinał nie dały rywalkom ubiegłoroczne mistrzynie Polski z Piotrkowa Trybunalskiego, które odniosły komplet zwycięstw w grupie B. Zwycięstwem nad SAS Gdańsk promocję do “4” przypieczętowały Pyrki Poznań, które zostawiły w pokonanym polu także SPR ROKiS Radzymin i UKS Varsovię.

Ćwierćfinały panów były niezwykle zacięte, a po dwóch setach skończył się tylko jeden pojedynek, w którym inowrocławianie nomen omen nie dali rady ekipie z Grudziądza. Po shoot-outach swoje mecze wygrali natomiast: gospodarze (z TSHV), GOKiS (z Petrą junior) i RIP BHC (z GRU Juko). Grudziądzanie byli blisko sprawienia następnej niespodzianki także w 1/2 turnieju, ale ostatecznie przegrali z Amerykanami po 3 setach. Tyle problemów nie mieli gospodarze, którzy zwyciężyli GOKiS 2:0.

Jako pierwsze do finału kobiet awansowały reprezentantki Polski. W starciu z Pyrkami remisowy wynik utrzymywał się mnie więcej do połowy każdego z setów, po czym biało-czerwone wrzucały V bieg i odjeżdżały rywalkom. W drugim, dużo bardziej zaciętym spotkaniu piotrkowianki musiały się nieźle napocić, by wyeliminować Lady Bugs, co udało im się dopiero w shoot-outach.

W finale spotkały się dwie zdecydowanie najlepsze drużyny całego turnieju i było to widać na boisku, bo mecz obfitował w wiele spektakularnych akcji. Mimo najlepszych chęci piotrkowiankom trudno było dotrzymać kroku biało-czerwonym na dłuższym dystansie, w szeregach których brylowały: Alicja Ślęzak, Iwona Niedźwiedź czy Paulina Sowa, a swoje do dorobku podopiecznych Marka Karpińskiego dołożyły także bramkarki. Końcowy wynik brzmiał 2:0 (24:14, 24:14) dla kadrowiczek, co jest na pewno dobrym prognostykiem przed ME w Starych Jabłonkach.

Więcej emocji towarzyszyło finałowi panów. Wyrównana gra trwała od samego początku I partii i gdy wydawało się, że Petra rozstrzygnie ją na swoją korzyść, szczypiorniści RIP BHC w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu. To oznaczało dogrywkę z zasadą “złotej bramki” – zdobył ją skrzydłowy płocczan Bartosz Wojdak po wznowieniu wygranym przez Pawła Kowalskiego. Drugi set upływał już pod większą kontrolą gospodarzy, którzy prowadzili nawet 14:8 i spokojnie dowieźli zwycięstwo do końca.

Sponsorem tytularnym PGNiG Summer Superligi jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Imprezę wspierają również: Miasto Płock, Orlen, Red Bull, Ziaja, Selenka, Petrotel, Ramirent, Domino’s Pizza. Partnerami turnieju są: PGNiG Superliga, Sport Transfer, Art-Line i Makesport. Zadanie dofinansowane jest ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Organizatorami wydarzenia są: Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Fundacja Modern Sport wraz z BHT Petrą Płock.