Zagrało 100 gitar, powstał też ‘żywy’ Czerwony Krzyż. 100-lecie PCK w Płocku [FOTO]

image_pdfimage_print

Inscenizacje z historii Polskiego Czerwonego Krzyża, 100 gitar na 100-lecie PCK, ‘żywy’ Czerwony Krzyż, miasteczko bezpieczeństwa oraz Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. To wszystko działo się w Płocku przez miniony weekend na starówce, Wzgórzu Tumskim i bulwarach wiślanych.

100-lecie powstania w naszym mieście Polskiego Czerwonego Krzyża było okazją do zorganizowania przez płocki oddział PCK bardzo dużego wydarzenia. W piątek uczestnicy imprezy mieli okazję poznać bliżej działania płockiego PCK, poprzez zabawę i edukację. A z kolei w sobotę można było kibicować, a także wiele się nauczyć, podczas finału Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

Czerwony Krzyż powstał z inicjatywy pochodzącego ze Szwajcarii przedsiębiorcy i filantropa Jeana Henriego Dunanta (1828-1910). W czerwcu 1859 r. był on świadkiem cierpień żołnierzy pozostawionych na polu bitwy pod Solferino, w czasie wojny francusko-austriackiej. Wstrząśnięty tymi doświadczeniami Dunant zorganizował w 1863 r. międzynarodową konferencję z udziałem przedstawicieli kilkunastu państw. Przyjęto na niej rezolucję o utworzeniu narodowych komitetów pomocy rannym oraz o ochronie służb medycznych w czasie działań wojennych. Ustalono wówczas, że obie inicjatywy będą prowadziły działania pod wspólnym znakiem: czerwonego krzyża na białym tle.

Fot. DR.