Byli zbuntowani, a ich przeboje nuciła cała Polska. 4 czerwca zagrają w Płocku

image_pdfimage_print

Podbijali serca młodych Polaków utworami takimi jak: “Kocham wolność”, “O!Ela”, “Zaopiekuj się mną”, “Jedwab”, “Wszystko to co mam”, “Życie choć piękne tak kruche jest”, “Kocham cię jak Irlandię”. I wiele, wiele innych hitów. Wyśpiewało je w pięć zespołów rockowych, które powstały w latach 80 XX wieku. A już we wtorek 4 czerwca zaśpiewają w Płocku na żywo podczas niezwykłego koncertu – Rock Wolności.

– W 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów zapraszamy do wspólnego świętowania w Parku Północnym – mówił zastępca prezydenta Roman Siemiątkowski na konferencji prasowej zapowiadającej koncert Rock Wolności. Wystąpią znane i lubiane zespoły rockowe, a do spróbowania będzie Menu Wolności.

Na scenie od wystąpią gwiazdy polskiej muzyki przełomu lat 80. i 90.: Róże Europy, Chłopcy z Placu Broni, Rezerwat, Golden Life i Kobranocka. Jak zapowiadają organizatorzy podczas koncertu jego uczestnicy wysłuchają największych przebojów znanych formacji. Ze sceny popłyną utwory, które były wyrazem protestu i towarzyszyły przemianom wolnościowym. Koncert poprowadzi znany dziennikarz muzyczny Roman Rogowiecki. – Będzie jednocześnie narratorem całego wydarzenia i wprowadzi w atmosferę tamtych czasów – o pomyśle na koncert opowiadał Radosław Malinowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Płock włącza się również w ogólnopolską akcję społeczną Menu Wolności, którą wymyśliła dziennikarka Katarzyna Bosacka. Jej ideą jest zachęcenie Polaków do wspólnego, radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Stół jest symbolem – od okrągłego stołu zaczęły się przemiany demokratyczne. Jednak ten mebel, uczestnikom negocjacji z 1989 roku, nie służył tylko do podejmowania decyzji, ale także do jedzenia. Stąd pomysł na akcję.

– 4 czerwca przygotowujemy dla mieszkańców poczęstunek, aby mogli się spotkać, porozmawiać i wspólnie świętować – mówiła Monika Maron, dyrektor ratuszowego Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych. – W płockim Menu Wolności będą rogaliki, owoce i lemoniada.

Obecny na konferencji Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, podkreślał wagę świętowania takich wydarzeń jak pierwsze wolne wybory. – Dziś cieszymy się z demokracji, wolności i swobody głoszenia poglądów, ale trzydzieści lat temu nie było to normą – przywołał historię kraju Tomasz Kominek. – Dzięki temu wydarzeniu przybliżymy młodzieży historię i przypomnimy, że te wartości nie są dane raz na zawsze – podkreślił.

Koncert Rock Wolności odbędzie się 4 czerwca w Parku Północnym w godz. 18:00 – 22:30. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Płocka i Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej o wydarzeniu znajdziecie na Facebooku.

Źródło i fot. UMP.