Kolejna ulica w Płocku zmieni się nie do poznania. Początek prac już w czerwcu

image_pdfimage_print

– Skala inwestycji jest bardzo duża. Nie unikniemy utrudnień, ale na pewno je zminimalizujemy – mówił przed podpisaniem umowy na przebudowę alei Kilińskiego prezydent Andrzej Nowakowski. Początek prac zaplanowano w połowie czerwca, koniec w maju 2020 roku.

W poniedziałek w sali sejmowej ratusza szef Miejskiego Zarządu Dróg Tomasz Żulewski podpisał umowę na przebudowę al. Kilińskiego. Jest to kontrakt opiewający na kwotę 38 mln zł. Prace w alei będą zakrojone na szeroką skalę i obejmą: budowę kanalizacji deszczowej, odtworzenie nawierzchni, budowę nowych chodników, wymianę oświetlenia oraz budowę drogi rowerowej. Przebudowane zostaną również skrzyżowania alei Kilińskiego z ulicami: Norbertańską i Warszawską, Kolegialną, Sienkiewicza, a także z alejami Jachowicza i Piłsudskiego.

Prace nad budową kanalizacji, a następnie nad odtworzeniem drogi będą toczyć się w al. Jachowicza, w ul. Warszawskiej i 4 Pułku Strzelców Konnych oraz w ul. Mostowej. Ta ostatnia ulica zyska po remoncie: będzie wprawdzie nieco węższa, ale powstanie wzdłuż niej 2,5-metrowej szerokości ciąg pieszo-rowerowy. Odnowiony zostanie także zjazd z mostu im. Legionów Piłsudskiego do ronda Jana Marka Lajourdie na Radziwiu. Wzdłuż niego również powstanie ciąg pieszo-rowerowy (na jednym fragmencie) oraz droga rowerowa (na kolejnym).

– Ten zakres prac powoduje, że nie będzie przejazdu przez most im. Legionów Piłsudskiego. Dlatego chcemy przebudowę alei Kilińskiego skorelować w czasie z remontem starej przeprawy – tłumaczył z kolei wiceprezydent Jacek Terebus, który jest odpowiedzialny za inwestycję.

Dyrektor MZD Tomasz Żulewski podpisał także umowę na budowę parkingu przy ogrodzie zoologicznym. Parking powstanie na terenie, leżącym między ogrodem, a strzelnicą LOK. Razem z nim powstanie nowe ogrodzenie i dojazd. Całość będzie kosztować 3,4 mln zł. Parking pomieści 130 samochodów osobowych w tym sześć stanowisk będzie dla osób niepełnosprawnych.

Obie inwestycje – przebudowa al. Kilińskiego, jak parkingu – są dwoma elementami tzw. II Programu Mobilności Miejskiej, na który udało się zdobyć unijną dotację. Warto dodać, że podczas realizacji inwestycji powstanie nowy wiadukt prowadzący do zoo, inteligenty system sterowania ruchem samochodów, na koniec miasto kupi osiem niskoemisyjnych autobusów.

Polecamy: Szykują się dwa duże remonty. Miasto chce je przeprowadzić w tym samym czasie

Źródło: UMP.
Fot. google maps.