Cała lista obiektów do zwiedzania, czyli Noc Muzeów w Płocku. Co, gdzie, jakie atrakcje? [PROGRAM]

image_pdfimage_print

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz szósty zaprasza na niezapomnianą, pełną atrakcji Noc Muzeów. Jak widać po ilości obiektów i miejsc, które można i warto odwiedzić podczas tej wyjątkowej nocy, należałoby przedłużyć wydarzenie na… dwie doby. Płocka Noc Muzeów rozpocznie się w sobotę, 18 maja, o godz. 18:00 i potrwa do 24:00. 

Program Płockiej Nocy Muzeów:

Ratusz – Pl. Stary Rynek 1
Zwiedzanie Ratusza, podczas którego będzie można spotkać Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego oraz liczne postacie historyczne związane z tym obiektem. O projekcie budynku Ratusza opowie sam Jakub Kubicki, Maria Macieszyna przybliży m.in. postać swojego męża – Aleksandra Macieszy, który po odzyskaniu niepodległości, od listopada 1918 do 9 września 1919 sprawował urząd prezydenta miasta, a w Sali Sejmowej będzie czekał Joachim Lelewel. Zwiedzanie będzie odbywało się o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

Muzeum Mazowieckie – Kamienica – ul. Tumska 8
Tematem przewodnim tegorocznej Nocy w kamienicy przy ul. Tumskiej 8 będzie ‘skarb’ w różnym tego słowa znaczeniu. Przygotowane zostaną eksponaty, które z pośród wielu innych zasługują na szczególną uwagę zwiedzających. Będą to meble, plakiety, ozdoby czy biżuteria. Oprócz wystawy stałej będzie można zobaczyć czasową pt.: „Skarby wieków średnich”, na której zaprezentowana zostanie biżuteria wczesnośredniowieczna. Płocka Grupa Rekonstrukcyjna zaprezentuje stroje średniowiecznych rycerzy i dam. Będzie można kupić biżuterię stylizowaną na średniowiecze. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Mazowieckie – Spichlerz – ul. Kazimierza Wielkiego 11B
W Spichlerzu autor scenariusza wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” oprowadzi gości. Ponadto zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich – ul. Kwiatka 7
Muzyka żydowska na żywo w wykonaniu Trio Amabile, który tworzą: Monika Polaczek-Przestrzelska (pianino), Maciej Przestrzelski (skrzypce), Katarzyna Skrzypczak (klarnet) w godz. 18.00 – 23.00, natomiast w godz. 18.30 – 22.30 kolekcjoner i ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk będzie wybijał pamiątkowe monety. Wśród zwiedzających losowanie czterdziestu kopii drzeworytu autorstwa Samuela Cyglera. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Diecezjalne – ul. Tumska 3a
Zwiedzanie ekspozycji w godz. 18.00 – 22.00 w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim tj. Chrystus w sztuce, Skarbiec, ekspozycja poświęcona św. Faustynie Kowalskiej, Biblia Płocka z XII wieku, malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej, Krystyny Szalewskiej, Na szlaku misyjnym – Peru ora ekspozycja czasowa – Rewindykacja Marka Sobocińskiego. Warsztat ikonograficzny prowadzony przez Katarzynę Kobuszewską.

Bazylika Katedralna – ul. Tumska 1
Koncert Muzyki Jednogłosowej o godz. 20.00 – Psalmy Gomółki, wyk. Maria Erdman. Zwiedzanie wnętrz Katedry, które poprowadzi ks. Stefan Cegłowski o godz. 22.00, 22:30, 23:00, 23:30.

Regionalne Muzeum Poczty – ul. Piękna 4b
W Muzeum obejrzeć będzie można stare listy – dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym będzie oprowadzał w godz. 18.00 – 24.00 właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.

Muzeum Historii Medycyny – ul. Zofii Nałkowskiej 7
W godz.18 00- 20 00 pokaz prywatnej kolekcji dr. Włodzimierza Nowatorskiego. Kolekcja zawiera stary sprzęt medyczny, apteczny, narzędzia, literaturę. Przedmioty te służyły przed laty do leczenia i ratowania ludzkiego życia. O swojej pasji kolekcjonerskiej i po muzeum oprowadzi jej autor.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – ul. Kazimierza Wielkiego 27A
O godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 i 22:00 zwiedzanie Katedry i Katakumb, prelekcje na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i galeria zdjęć archiwalnych.

Parafia Ewangelicko – Augsburska – ul. Kazimierza Wielkiego 39
W godz. 16:00 – 20:00 zwiedzanie zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego oraz stojącej w pobliżu kaplicy. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowności luterańskiej.

Kościół Chrystusowy – ul. Nowowiejskiego 9
W godz. 18.00 – 22.00 zwiedzanie siedziby wspólnoty. W programie koncert zespołu „Uratowani”, a w górnej kawiarni kościoła przy kawie, herbacie i poczęstunku spotkanie w członkami wspólnoty.

Książnica Płocka – Noc Literackich Inspiracji – ul. Kościuszki 6
Niezapomniane przeżycia w towarzystwie literackich bohaterów Stanisława Lema, Jana Brzechwy, Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Co 15 minut nowe wyzwanie – kosmiczna podróż , egzamin u samego Pana Kleksa i zakupy w sklepie Wokulskiego, biesiadowanie z Onufrym Zagłobą albo pojedynki z Panem Wołodyjowskim lub porywczym Kmicicem… Atrakcje dla całych rodzin!

Płocka Galeria Sztuki – ul. Sienkiewicza 36
Tegoroczna Noc Muzeów w PGS będzie przebiegać pod hasłem „Maski i cienie” w godz. 17:00 – 23:00. O godz. 17:00 otwarta zostanie wystawa egzotycznych, pełnych grozy i tajemnic masek, pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji, w tym podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej. Pasjonujące będzie również zwiedzanie z przewodnikiem międzynarodowej wystawy ilustracji „Biegnąc z wilkami”, prezentującej fascynujący temat wilków i wilkołaków. A o godz. 20:00 elektryzujący taneczny pokaz „Moon dance” w wykonaniu Fitluck Studio Dance Joanny Teśli.

Dom Wł. Broniewskiego – ul. Kościuszki 24
Zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego i spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” oraz zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP w godz. 18:00 – 23:00.

„Małachowianka” – ul. St. Małachowskiego 1
Nocne zwiedzanie w godz. 20:00 – 23:30 zabytkowych części szkoły. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić muzeum z fundamentami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Zwiedzanie odbywać się w godz. 20:00 – 23:30 (w grupach 20-osobowych, wejście co 15 minut).

Dom Darmstadt – Stary Rynek 8
Koncert muzyczny z okazji 105-rocznicy urodzin druha Wacława Milke „Młodzi Artyści dla druha Wacława Milke” o godz. 17:00. W godz. 16:00 – 24:00 zwiedzanie wystawy fotograficznej „Żmudzkie duchy” autorstwa Jonasa Strazdauskasa z Możejek.

Ulica Tumska – (przy Muzeum Mazowieckim)
Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych.

Restauracja Kawiarnia Wieża Ciśnień – ul. Warszawska 26
Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Jerzego Szczęsnego pt.: „W oknie czasu” – godz. 17:00.

Słodko Zakręcone – Manufaktura Słodyczy – ul. Tumska 6
Manufaktura cukierków i lizaków zaprasza na godz. 20.00 na pokaz produkcji ręcznie robionych słodkości. Przez czas otwarcia manufaktury będzie można obserwować proces ręcznego wyrobu lodów tajskich.

Radio RPL FM Płock – Pl. Stary Rynek 4
Zwiedzanie redakcji i studia RPL FM, poznanie tajników pracy radiowców, chętni będą mogli usiąść przy mikrofonie i pozdrowić najbliższych. O wejściu do studia decyduje kolejność przybycia w godz. 18:00 – 24:00 

Ciuchcia Tumska
Wieczorne kursy Ciuchcią Tumską o godz. 18.30 i 20.00. Cena biletu 9,00 zł.

Restauracja u Mariusza – Pl. Narutowicza 1
Od godziny 19.00 Restauracja u Mariusza zaprasza do odwiedzenia kamienicy z 1927 roku, przy Placu Gabriela Narutowicza 1. Po znajdującej się tam, urzekającej oryginalnym, wiekowym sklepieniem piwnicy oprowadzał będzie właściciel lokalu, który opowie o historii budynku.

Browar Tumski – Pl. Stary Rynek 13
W godzinach 18.00 -22.00 możliwy będzie spacer po Browarze Tumskim z Głównym Piwowarem.

Pracownia Ikonograficzna – ul. Kwiatka 9/44
W godzinach 18.00 – 22.00, będzie można zwiedzać, prowadzoną przez Panią Katarzynę Kobuszewską pracownię.

LO im. Władysława Jagiełły – ul. 3 Maja 4
18:00 – 22:00 – zwiedzanie Muzeum Jagiellonki
Kącik dla najmłodszych
18:30 – 21:00 – Układanie puzzli dla najmłodszych związanych z dynastią patrona szkoły, kolorowanki historyczne – świetlica (pomieszczenie przy sali muzealnej)
18:30 – 21:00 – w sali muzealnej przy starej ławie szkolnej – kaligrafia dla dzieci.
19:00 – Spektakl kukiełkowy dla dzieci pt. „Teatrzyk z Powstania Warszawskiego” – sala im. Stefana Themersona (II piętro).
19:30 – Montaż słowno-muzyczny: Władysław Broniewski we Lwowie – sala im. Władysława Broniewskiego (II piętro).
Od godz. 19:00 będzie można wejść na taras widokowy Jagiellonki.

Fot. Jacek Łukaszewski.